بلیچینگ دندان چگونه انجام می گیرد؟

برای درخشان کردن لبخند و سفید کردن دندان ها راه های زیادی از مراجعه به دندان پزشک تا خرید بسته های آماده در داروخانه و استفاده از خمیردندان های سفید کننده یا کیت های سفیدکننده دندان وجود دارد. هر یک از این روش ها با اثربخشی و عوارض متفاوتی همراه هستند. انتخاب هر یک به این بستگی دارد که دوست دارید رنگ دندان های شما تا چند درجه روشن شود. در ادامه با روش بلیچینگ دندان و سوالات مهم مرتبط با آن آشنا می شویم. در این مطلب تلاش کرده ایم، به برخی از مهم ترین سوالات شما پاسخ دهیم تا با آگاهی بیشتری بتوانید تصمیم بگیرید.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان به فرآیند سفیدکردن دندان ها، حذف لکه ها و تغییر رنگ آنها گفته می شود. بلیچینگ از محبوب تربن روش های زیبایی دندان است که تا حد زیادی به بهبود ظاهر فرد کمک می کند. برای بلیچینگ دندان از ماده ای به نام پر اکسید هیدروژن استفاده می شود که باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین لایه های مینای دندان شده و آنها را از بین می برد. سپس پس از مدتی این ماده به عاج نفوذ میکند و رنگ آن را سفیدتر می کند. بلیچینگ دندان روشی دائمی نیست و برای حفظ رنگ در طول زمان نیاز به تکرار و تجدید دارد.

بلیچینگ به چه منظور انجام می شود؟

لایه بیرونی دندان مینای دندان نامیده می شود. رنگ دندان طبیعی با انعکاس و پراکندگی نور روی مینای دندان، همراه با رنگ عاج زیر آن، تعیین می شود. رنگ مینا روشن و شفاف است. رنگ عاج دندان زرد و تیره است. ژن شما ضخامت و صافی مینای دندان را تحت تاثیر قرار می شود. مینای دندان نازک تر باعث نمایان تر شدن رنگ عاج می شود. به علاوه هر روز روی دندان پلاک تشکیل می شود که لکه ها را به خود جذب می کنند. از سوی دیگر مینای دندان نیز مستعد دچار شدن به حفره است که باعث ایجاد لکه در دندان می شود.

شایع ترین دلایل برای زرد شدن دندان چیست؟

 • استفاده از توتون و تنباکو
 • نوشیدن مایعات تیره رنگی مانند قهوه، نوشابه، و چای
 • عدم مراقبت از دندان ها
 • افزایش سن، با افزایش سن مینای دندان نازک تر شده و عاج نمایان تر می شود.
 • برخی لکه ها در اثر استفاده بیش از حد کودک از فلوراید ایجاد می شود که به فلوئوروزیس مشهور هستند.
 • مصرف آنتی بیوتیک تتراسایکلین نیز در نیمه دوم بارداری یا کودک ۸ سال و کمتر باعث ایجاد لکه در دندان می شود.

اقدامات قبل از بلیچینگ چیست؟

برای بلیچینگ، دندان های شما باید در شرایط خوبی قرار داشته باشند. پیش از اقدام برای سفید کردن دندان، باید تمامی دندان ها از نظر وجود حفره یا پوسیدگی معاینه شوند. در صورتی که دندان ها مشکلی داشته باشند، دندانپزشک ابتدا دندان را ترمیم می کند. سلامت لثه ها نیز باید بررسی شود. لثه های بیمار و ملتهب نیز باید به سلامت کافی و شرایط نرمال برسند. این امر به این دلیل اهمیت دارد که مواد سفیدکننده دندان می تواند از طریق حفره ها به داخل دندان نفوذ کند و باعث بروز حساسیت شدید شود.

روش های انجام بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ می تواند در مطب دندان و یا در خانه انجام شود. با این حال، به یاد داشته باشید که سفید کردن دندان ها در خانه به اندازه انجام آن زیر نظر دندانپزشک اثربخش نیست. به علاوه، دندانپزشک می تواند از بافت نرم دهان شما در برابر ماده سفیدکننده محافظت کند. کاری که انجام آن در خانه دشوار است و می تواند باعث سوزش و التهاب لثه شود.

برای بلیچینگ در خانه، دندانپزشک ابتدا در جلسه اول از فک بالا و پایین فرد قالب گیری می کند. سپس در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به فرد داده می شود که در واقع بین تری و دندان ها ماده ای قرار دارد که به دندان نفوذ کرده و آنها را سفید می کند.

در روش بلیچینگ در مطب، ابتدا با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها در برابر مواد بلیچینگ محافظت می شود. سپس مواد بلیچینگ روی دندان ها قرار داده می شود. این ماده بسته به نوع آن با استفاده از گرما یا نور فعال شده و باعث سفید شدن دندان ها می شود.

میزان سفید شدن دندان ها در بلیچینگ در هر فرد متفاوت است و از یک تا چند درجه باعث تغییر رنگ دندان می شود. فراموش نکنید که این روش تنها بر روی دندان طبیعی اثر دارد. بنابراین، استفاده از بلیچینگ دندان هیچ گونه تغییری در رنگ روکش، بریج، مواد پر کننده و سایر ترمیم های دندانی به وجود نمی آورد.

طرز کار بلیچینگ دندان چگونه است؟

بلیچینگ حاوی ماده فعالی به نام پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید است. در این پروسه پراکسیدها فعال می شوند تا مولکول های اکسیژن را آزاد کنند تا به ساختار مینای دندان وارد شده و پیگمنت های رنگ را بشکنند. این آزاد سازی اکسیژن می تواند به سرعت یا در طول زمان انجام شود. درمان های خانگی آزادسازی اکسیژن را را در طی چند ساعت انجام می دهند. در حالی که سیستم هایی مانند زوم این کار را ظرف چند دقیقه انجام می دهند.

تفاوت سفید کردن دندان با بلیچینگ چیست؟

طبق نظر FDA، مهمترین تفاوت سفید کردن دندان با بلیچینگ در درجه روشن شدن دندان دیده می شود. عبارت بلیچینگ تنها بر روی محصولاتی قابل ثبت است که می توانند دندان را فراتر از رنگ طبیعی خود سفید کنند و درخشش فوق العاده ای به آنها می بخشند. این اصطلاح برای محصولاتی اطلاق می شود که حاوی ماده فعالی به نام پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید هستند.

از سوی دیگر، اصطلاح “سفید کردن دندان” برای توصیف روند بازسازی دندان ها به رنگ طبیعی آنها با حذف لکه ها و بقایای مواد رنگی از سطح دندان به کار می رود. بنابراین اگر همان طور که گفته شد، رنگ دندان های شما به صورت ژنتیکی زرد باشد، استفاده از روش های سفید کردن دندان شما را به نتیجه دلخواه نمی رسانند. محصولات سفیدکننده دندان شامل محصولات تمیز کننده مانند دهانشویه ها و خمیر دندان می شوند. از آنجا که واژه سفید کردن خوشایندتر است، بیشتر محصولات بلیچینگ دندان با نام سفیدکننده دندان به فروش می رسند.

عوارض بلیچینگ چیست؟

مهم ترین عوارض بلیچینگ حساسیت موقت دندان به دمای سرد است. این امر به دلیل باز بودن منافذ طبیعی مینای دندان در طول درمان است. این منافذ با گذشت زمان دوباره مینرالیزه می شوند. برخی خمیردندان های خاص می توانند با تسریع روند مینرالیزه به کاهش حساسیت کمک کنند. برای خرید این محصولات، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

سفید کردن دندان یا بلیچینگ از درمان های محبوب در دندانپزشکی است. سالانه عده زیادی برای جرم گیری و بلیچینگ دندان های خود به مطب ها مراجعه می کنند. اما این روش محبوب بدون عارضه هم نیست. معمولا درد و سوزش لثه و حساسیت دندان ها تا چند هفته پس از درمان از عوارض شناخته شده این روش است. عوارض ایجاد شده برای بیمار معمولا در روش های خانگی بیشتر از روش های انجام گرفته زیر نظر دندانپزشک است. در این مطلب شما را با برخی از نکات مهم در پیشگیری از بروز عوارض بلیچینگ دندان آشنا می کنیم.

نکات پیشگیری از بروز عوارض بلیچینگ دندان:

هر چند غلظت عامل سفید کننده دندان در روش های انجام گرفته زیر نظر دندانپزشک بیشتر از روش های خانگی است، اما در اغلب موارد عوارض ایجاد شده در پی این نوع درمان به دلیل نظارت دندانپزشک بسیار کمتر از روش های خانگی است. این امر به دلیل نظارت و تخصص دندانپزشک و پیشگیری از تماس مواد سفیدکننده با بافت نرم دهان است.

در عین حال، نتایج حاصله نیز مطلوب تر از روش های خانگی است. با این وجود برخی افراد به دلیل هزینه های پایین تر استفاده از روش های بلیچینگ خانگی را ترجیح می دهند. با رعایت نکات زیر می توانید تا حد زیادی به پیشگیری از بروز عوارض بلیچینگ دندان کمک کنید.

ابتدا به دندانپزشک مراجعه کنید:

حتی اگر می خواهید دندان های خود را در خانه سفید کنید، ابتدا برای جرم گیری و معاینه دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید. شاید برای سفید شدن دندان ها تنها به یک جرم گیری نیاز داشته باشید.

دندانپزشک وجود حفره و پوسیدگی را در دندان شما بررسی و درمان خواهد کرد. درمان مشکلات دندان و لثه در پیشگیری از بروز عوارض بلیچینگ دندان سهم زیادی دارد.

از دندانپزشک در مورد بهترین محصول برای سفید کردن دندان ها و میزان نتیجه مورد انتظارتان برای دندان هایتان سوال کنید. دندان ها با افزایش سن تیره تر می شوند و میزان تغییر رنگ در هر فرد متفاوت است. دندانپزشک می تواند بهترین روش را بر اساس بودجه و سطح انتظار شما پیشنهاد دهد.

عاقلانه خرید کنید:

روش های بلیچینگ خانگی دارای پراکسید، معمولا پراکسید کربامید، در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد، هستند. هرگز در شروع کار، از یک محصول با درصد بالای پراکسید استفاده نکنید. این کار می تواند آسیب جدی به بافت نرم دهان و حتی دندان شما بزند. در عوض، محصولی را انتخاب کنید که حاوی سطح پراکسید در حد وسط این طیف است. چنانچه این محصول موجب آزار شما نشد و سطح مورد انتظار شما از سفید شدن دندان ها را نیز ارائه نداد، می توانید محصولی را با سطح بالاتری از پراکسید انتخاب کنید. در مورد انتخاب محصول و درصد عامل سفیدکننده با دندانپزشک خود مشورت کنید.

از دستورالعمل محصول پیروی کنید:

برای پیشگیری از بروز عوارض بلیچینگ دندان هرگز ژل و نوارهای سفید کننده را بیش از حد روی دندان های خود نگه ندارید. در غیر این صورت با لثه های آسیب دیده و سایر مشکلات دندان روبه رو خواهید شد. زمان مورد نیاز برای عملکرد هر محصول روی بسته بندی آن ذکر شده است. به علاوه، فواصل هر بار استفاده از محصول را نیز رعایت کنید. استفاده از برخی محصولات تنها یک بار در هفته و برخی دیگر هر روز مجاز است.

برای محافظت از دندان ها تا چند ساعت پس از بلیچینگ از مصرف نوشابه، آبمیوه سایر نوشیدنی های اسیدی اجتناب کنید.

در این حالت دندان های خود را سفید نکنید:

برای اطمینان خاطر و پیشگیری از هرگونه عارضه نامطلوب، زنان باردار یا شیرده بهتر است از سفید کردن دندان های خود اجتناب کنند.

مجددا تکرار می کنیم که رنگ تاج، روکش پرسلین و کامپوزیت ها تغییر نمی کند. بنابراین اگر دندان های خود را سفید کنید، ممکن است دچار ناهماهنگی بین رنگ دندان و روکش ها شوید. چنین لبخند ناخوشایندی شما را وادار خواهد کرد که برای تعویض روکش ها و تاج ها اقدام کنید. بنابراین پیش از تحمل چنین هزینه ای بهتر است به تمام جوانب بلیچینگ فکر کنید.

اثر مواد بلیچینگ بر جنین ناشناخته است. بنابراین زنان باردار از انجام این عمل منع شده اند. از آنجا که بلیچینگ جز اعمال دندان پزشکی زیبایی است، زنان باید آن را به بعد از زایمان موکول کنند.

برای محافظت از دندان های حساس در برابر عوارض بلیچینگ باید چه کرد:

پس از بلیچینگ ممکن است دندانهایتان کمی حساس شود، اما این حساسیت معمولا کوتاه مدت است. چنانچه دندان و لثه های شما در شرایط خوبی قرار دارند، درد و حساسیت ممکن است ناشی از مشکل دیگری باشد. در این شرایط استفاده از محصول را قطع کنید و با دندانپزشک خود مشورت کنید.

تری های پر شده با ژل، که مانند گارد دهان روی دندان قرار می گیرند، ممکن است باعث آزار لثه های شما شوند. این امر می تواند در اثر قالب گیری نامناسب و عدم تناسب قالب تری با دندان های شما باشد. در صورتی که با شروع هر نوع درمان بلیچینگ دندان دچار مشکل شدید، بهتر است ادامه درمان را بلافاصله متوقف کنید.

برای درمان حساسیت می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

 • از خمیر دندان مخصوص دندان های حساس استفاده کنید. این نوع خمیردندان ها با موای مانند نیترات پتاسیم برای از بین بردن درد همراه با حساسیت فرموله شده اند.
 • آدامس بجوید. دانشمندان دریافته اند که در زمان جویدن آدامس بزاق بیشتری تولید می شود و عمل جویدن حواس افراد را از درد منحرف می کند.

مراقبت های پس درمان چگونه انجام می شود؟

همان طور که گفته شد، عوارض خاصی در این درمان مشاهده نشده است. تمامی عوارض پس از چند روز رفع می شوند. بنابراین نیازی به مراجعه مجدد به دندانپزشک برای معاینه وجود ندارد.

اما در صورتی که با درد لثه مواجه شدید، باید به دندان پزشک مراجعه کنید. بعد از سفید کردن دندان ها باید مراقب نوشیدنی هایی که باعث لک شدن دندان می شوند و مصرف دخانیات باشید. اگر مراقبت های لازم را انجام دهید، بلیچینگ از ۶ تا ۱۲ ماه دوام می آورد.

نکته آخر: زیاده روی نکنید!

معمولا مهم ترین دلیل ابتلا به عوارض سفید کردن دندان، زیاده روی در انجام آن است. تماس بیش از حد دندان و لثه با مواد سفید کننده باعث حساسیت و درد در بیمار می شود. اما انجام روش های بلیچینگ دندان تا چه حد کافی است؟ اگر دستورالعمل روی بسته را دنبال کرده اید و نتیجه خوبی هم حاصل شده است، معمولا ماهی یک مرتبه کفایت می کند.

زمانی که به درجه سفیدی مورد نظر در دندان های خود دست پیدا کردید، تکرار سالی دو بار این روش یا حتی کمتر برای حفظ رنگ دندان ها کافی است.

 منبع:

webmd

thirdstreetdental

Colgate

7 پاسخ

تعقیب

 1. […] این حال، دندانپزشک نیز می تواند با استفاده از روش های بلیچینگ دندان موجب درخشان شدن آنها […]

 2. […] بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها چگونه انجام می گیرد؟ پیشگیری از بروز عوارض بلیچینگ دندان […]

 3. […] سفید کردن دندان یا بلیچینگ از درمان های محبوب در دندانپزشکی است. سالانه عده زیادی برای جرم گیری و بلیچینگ دندان های خود به مطب ها مراجعه می کنند. اما این روش محبوب بدون عارضه هم نیست. معمولا درد و سوزش لثه و حساسیت دندان ها تا چند هفته پس از درمان از عوارض شناخته شده این روش است. عوارض ایجاد شده برای بیمار معمولا در روش های خانگی بیشتر از روش های انجام گرفته زیر نظر دندانپزشک است. در این مطلب شما را با برخی از نکات مهم در پیشگیری از بروز عوارض بلیچینگ دندان آشنا می کنیم. […]

 4. […] از راه حل های خانگی استفاده کنید، شما را وادار به بلیچینگ در مطب نمی کند و از وجود ابزارهای موجود در داروخانه […]

 5. […] از راه حل های خانگی استفاده کنید، شما را وادار به بلیچینگ در مطب نمی کند و از وجود ابزارهای موجود در داروخانه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *