بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها چگونه انجام می گیرد؟

برای درخشان کردن لبخند و سفید کردن دندان ها راه های زیادی از مراجعه به دندان پزشک تا خرید بسته های آماده در داروخانه و استفاده از خمیردندان های سفید کننده یا کیت های سفیدکننده ی دندان وجود دارد. در ادامه با روش بلیچینگ، مزایا و خطرات آن آشنا می شویم.

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ به فرآیند سفیدکردن دندان ها، حذف لکه ها و تغییر رنگ آنها گفته می شود. بلیچینگ از محبوب تربن روش های زیبایی دندان است که تا حد زیادی به بهبود ظاهر فرد کمک می کند. اکثر دندان پزشکان این کار را انجام می دهند. برای بلیچینگ دندان از ماده ای به نام پر اکسید هیدروژن استفاده می شود که باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرمهای مینایی شده و آنها را از بین میبرد. سپس پس از مدتی این ماده به عاج نفوذ میکند و رنگ آن را سفیدتر می کند. سفیدکردن دندان ها روشی دائمی نیست و برای حفظ رنگ در طول زمان نیاز به تکرار و تجدید دارد.

بلیچینگ به چه منظور انجام می شود؟

لایه ی بیرونی دندان مینای دندان نامیده می شود. رنگ دندان طبیعی با انعکاس و پراکندگی نور روی مینای دندان، همراه با رنگ عاج زیر آن، تعیین می شود. ژن شما ضخامت و صافی مینای دندان را تحت تاثیر قرار می شود. مینای دندان نازک تر باعث نمایان تر شدن رنگ عاج می شود. به علاوه هر روز روی دندان پلاک های تشکیل می شود که لکه ها را به خود جذب می کنند. از سوی دیگر مینای دندان نیز مستعد دچار شدن به حفره است که باعث ایجاد لکه در دندان می شود.

شایع ترین دلایل برای زرد شدن دندان چیست؟

 • استفاده از توتون و تنباکو
 • نوشیدن مایعات تیره رنگی مانند قهوه، نوشابه، و چای
 • عدم مراقبت از دندان ها
 • افزایش سن، با افزایش سن مینای دندان نازک تر شده و عاج نمایان تر می شود.
 • برخی لکه ها در اثر استفاده ی بیش از حد کودک از فلوراید ایجاد می شود.
 • مصرف آنتی بیوتیک تتراسایکلین نیز در نیمه ی دوم بارداری یا کودک ۸ سال و کمتر باعث ایجاد لکه در دندان می شود.

اقدامات قبل از بلیچینگ چیست؟

تمام مشکلات دندانی مانند پوسیدگی، حفره یا عصب کشی باید قبل از سفید کردن دندان ها برظرف شوند. لثه های بیمار و ملتهب نیز باید به سلامت کافی و شرایط نرمال برسند. این امر به این دلیل اهمیت دارد که مواد سفیدکننده ی دندان می تواند از طریق حفره ها به داخل دندان نفوذ کند و باعث بروز حساسیت شدید شود. در عین حال سفیدکننده ها بر روی پوشش های سرامیک، پرشدگی های تاج دندان یا زردی دندان در اثر تحلیل لثه تاثیری ندارد.

روش های انجام بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ می تواند در مطب دندان و یا در خانه انجام شود.  برای بلیچینگ در خانه، دندانپزشک ابتدا در جلسه ی اول از فک بالا و پایین فرد قالب گیری می کند. سپس در جلسه ی بعد یک جفت تری شفاف به فرد داده می شود که در واقع بین تری و دندان ها ماده ای قرار دارد که به دندان نفوذ کرده و آنها را سفید می کند.

در روش بلیچینگ در مطب، ابتدا با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها در برابر مواد بلیچینگ محافظت می شود. سپس مواد بلیچینگ روی دندان ها قرار داده می شود. این ماده بسته به نوع آن با استفاده از گرما یا نور فعال شده و باعث سفید شدن دندان ها می شود. به طور کلی اثرگذاری هر دو روش با هم بیشتر از استفاده از یکی از آنها است. میزان سفید شدن دندان ها در بلیچینگ در هر فرد متفاوت است و از یک تا چند درجه باعث تغییر رنگ دندان می شود.

پیگیری درمان چگونه انجام می شود؟

عوارض خاصی در این درمان مشاهده نشده است. اما در صورتی که با درد لثه مواجه شدید باید به دندان پزشک مراجعه کنید. بعد از سفید کردن دندان ها باید مراقب نوشیدنی هایی که باعث لک شدن دندان می شوند و مصرف دخانیات باشید. اگر مراقبت های لازم را انجام دهید، بلیچینگ از ۶ تا ۱۲ ماه دوام می آورد.

خطرات بلیچینگ چیست؟

سفید کردن دندان ها عوارض جانبی جدی ندارد. شایع ترین مشکل بروز حساسیت موقت در دندان ها است که می تواند با استفاده از خمیردندان مخصوص دندان های حساس رفع شود. سوزش خفیف لثه نیز از دیگر عوارض رایج است. اثر مواد بلیچینگ بر جنین ناشناخته است. بنابراین زنان باردار از انجام این عمل منع شده اند. از آنجا که بلیچینگ جز اعمال دندان پزشکی زیبایی است، زنان باید آن را به بعد از زایمان موکول کنند.

گاهی اوقات بعد از سفید کردن یا جرم گیری، دندان ها حساس می شوند. برای درمان حساسیت می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

 • از خمیر دندان مخصوص دندان های حساس استفاده کنید. این نوع خمیردندان ها با موای مانند نیترات پتاسیم برای از بین بردن درد همراه با حساسیت فرموله شده اند.
 • آدامس بجوید. دانشمندان دریافته اند که در زمان جویدن آدامس بزاق بیشتری تولید می شود و عمل جویدن حواس افراد را از درد منحرف می کند.
 • برای مدتی از محصولات سفیدکننده ی دندان و سفیدکردن دندان ها دوری کنید تا درد و حساسیت برطرف شود.

منبع

Colgate

5 پاسخ

تعقیب

 1. […] بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها چگونه انجام می گیرد؟ پیشگیری از بروز عوارض بلیچینگ دندان […]

 2. […] سفید کردن دندان یا بلیچینگ از درمان های محبوب در دندانپزشکی است. سالانه عده زیادی برای جرم گیری و بلیچینگ دندان های خود به مطب ها مراجعه می کنند. اما این روش محبوب بدون عارضه هم نیست. معمولا درد و سوزش لثه و حساسیت دندان ها تا چند هفته پس از درمان از عوارض شناخته شده این روش است. عوارض ایجاد شده برای بیمار معمولا در روش های خانگی بیشتر از روش های انجام گرفته زیر نظر دندانپزشک است. در این مطلب شما را با برخی از نکات مهم در پیشگیری از بروز عوارض بلیچینگ دندان آشنا می کنیم. […]

 3. […] از راه حل های خانگی استفاده کنید، شما را وادار به بلیچینگ در مطب نمی کند و از وجود ابزارهای موجود در داروخانه […]

 4. […] از راه حل های خانگی استفاده کنید، شما را وادار به بلیچینگ در مطب نمی کند و از وجود ابزارهای موجود در داروخانه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *