چگونه از دندان مصنوعی مراقبت کنیم

دندان مصنوعی جایگزین دندان از دست رفته است، مشکلات زیبایی را رفع می کند و امکان حرف زدن و خوردن به طور عادی را فراهم می کند. به طور معمول عمر دندان مصنوعی ۵ سال است، اما برای پر کردن این مدت باید از آن به نحو صحیح مراقبت کرد.

با دندان با ملایمت رفتار کنید

دندان مصنوعی می تواند به راحتی بپیچد و بشکند. اگر دندان از دست شما بیوفتد به راحتی خرد می شود، حتی اگر تنها چند سانتی متر باشد. هرگز دندان را خم نکنید یا فشار ندهید. دندان را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

در برابر آسیب های بالقوه از دندان محافظت کنید

هنگامی که قرار است دندان را تمیز کنید، این کار را روی کاسه ی بزرگی از آب انجام دهید تا اگر تصادفا دندان از دستتان افتاد داخل کاسه ی آب بیوفتد و آسیبی نبیند.

دندان مصنوعی را به درستی در دهانتان قرار دهید

تکنیک های مخصوصی برای بیرون آوردن دندان مصنوعی وجود دارد که اغلب مردم از آن چشم پوشی می کنند. دندان را با استفاده از هر دو شست یا انگشت سبابه در دو طرف مرزهای دندان مصنوعی (قسمت صورتی کمرنگ) بیرون بیاورید. برای دندان های ردیف بالا، آنها را به آرامی به پایین بکشید و برای دندان های ردیف پایین آنها را به آرامی به سمت بالا بکشید. در حین بیرون کشیدن دندان آن را خم نکنید یا فشار ندهید.  اگر دندان های مصنوعی شما بزرگ هستند، یک طرف گونه را به سمت بیرون بکشید، یک سمت دندان را بیرون بیاورید سپس این کار را برای سمت دیگر انجام دهید.

دندان را به درستی سر جای خود بگذارید

همانند برداشتن دندان گذاشتن آن نیز تکنیک خاص خود را دارد. لبه های دندان مصنوعی را بگیرید، یک طرف گونه ی خود را بکشید تا فضای کافی ایجاد شود. یک طرف پروتز را سرجای خود قرار دهید و این کار را برای سمت دیگر هم انجام دهید. جای گیری آن را بررسی کنید، سپس به طور همزمان از هر دو طرف آن را به سمت لثه فشار دهید.

شب ها دندان مصنوعی را بردارید

لثه های شما پس از ساعتها خوردن و تحت فشار بودن، نیاز به استراحت دارند. شب ها پروتز را در آب ولرم قرار دهید. هرگز از آب گرم استفاده نکنید زیرا باعث به هم خوردن فرم دندان می شود.

وسیله ی مناسبی را برای تمیز کردن آنها انتخاب کنید

دندان مصنوعی باید به طور منظم تمیز شود. از مسواک یا برس نرم یا دستمالی برای تمیز کردن آن استفاده کنید. برای تمیز کردن آنها از خمیردندان مخصوص دندان مصنوعی یا صابون ملایم استفاده کنید. هرگز از مسواک hard، medium، خمیردندان های معمولی، مواد پاک کننده ی قوی، اسید، و سفید کننده استفاده نکنید.

به طور مرتب مسواک بزنید

پروتز دندان محل مناسبی برای تجمع باکتری و پلاک است. عدم مسواک زدن منظم موجب التهاب، سوزش، عفونت و بیماری لثه می شود.

اول دندان را با آب بشویید

اول دندان را با آب بشویید تا باقی مانده های مواد غذایی از آن جدا شود. اگر وقت نمی کنید دندان را مسواک بزنید این حداقل کاری است که می توانید برای آن انجام دهید. هرگز پروتز دندان مصنوعی را خشک مسواک نکنید. این کار به دندان آسیب وارد می کند. مسواک یا دستمال خود را مرطوب کنید.

هر بار تمام باقی مانده های چسب دندان را از آن جدا کنید

در هنگام تمیز کردن دندان مصنوعی تمام چسب ها را تمیز کنید در غیر این صورت پس از مدتی لایه ی کلفتی از چسب ایجاد می شود که جدا کردن آن کار دشواری خواهد بود.

لثه، دندان های طبیعی و زبان خود را نیز تمیز کنید

پس از اتمام تمیز کردن دندان های مصنوعی، لثه، دندان های طبیعی و زبان خود را نیز تمیز کنید تا باکتری های دهان را برطرف کنید و احتمال بروز بیماری لثه و خراب شدن دندان های باقی مانده در دهان کاهش یابد.

منبع

WikiHow

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *