مراقبت از دندان مصنوعی و اصول مسواک زدن آن

دندان مصنوعی جایگزین دندان از دست رفته است، مشکلات زیبایی را رفع می کند و امکان حرف زدن و خوردن به طور عادی را فراهم می کند. به طور معمول عمر دندان مصنوعی ۵ سال است، اما برای پر کردن این مدت باید نحوه مراقبت از دندان مصنوعی را یاد بگیرید.

با پروتز با ملایمت رفتار کنید:

دندان مصنوعی می تواند به راحتی بپیچد و بشکند. اگر دندان از دست شما بیوفتد به راحتی خرد می شود، حتی اگر تنها چند سانتی متر باشد. هرگز دندان را خم نکنید یا فشار ندهید. پروتز را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

در برابر آسیب های بالقوه از پروتز محافظت کنید:

هنگامی که قرار است دندان را تمیز کنید، این کار را روی کاسه بزرگی از آب انجام دهید تا اگر تصادفا دندان از دستتان افتاد داخل کاسه آب بیوفتد و آسیبی نبیند.

دندان مصنوعی را به درستی در دهانتان قرار دهید:

تکنیک های مخصوصی برای بیرون آوردن دندان مصنوعی وجود دارد که اغلب مردم از آن چشم پوشی می کنند. دندان را با استفاده از هر دو شست یا انگشت سبابه در دو طرف مرزهای دندان مصنوعی (قسمت صورتی کمرنگ) بیرون بیاورید. برای دندان های ردیف بالا، آنها را به آرامی به پایین بکشید و برای دندان های ردیف پایین آنها را به آرامی به سمت بالا بکشید. در حین بیرون کشیدن دندان آن را خم نکنید یا فشار ندهید. اگر دندان های مصنوعی شما بزرگ هستند، یک طرف گونه را به سمت بیرون بکشید، یک سمت دندان را بیرون بیاورید سپس این کار را برای سمت دیگر انجام دهید.

دندان را به درستی سر جای خود بگذارید:

همانند برداشتن پروتز، گذاشتن آن نیز تکنیک خاص خود را دارد. لبه های دندان مصنوعی را بگیرید، یک طرف گونه خود را بکشید تا فضای کافی ایجاد شود. یک طرف پروتز را سرجای خود قرار دهید و این کار را برای سمت دیگر هم انجام دهید. جای گیری آن را بررسی کنید، سپس به طور همزمان از هر دو طرف آن را به سمت لثه فشار دهید.

شب ها دندان مصنوعی را بردارید:

لثه های شما پس از ساعتها خوردن و تحت فشار بودن، نیاز به استراحت دارند. شب ها پروتز را در آب ولرم قرار دهید. هرگز از آب گرم استفاده نکنید زیرا باعث به هم خوردن فرم پروتز می شود.

به طور مرتب مسواک بزنید:

عدم مراقبت از دندان مصنوعی باعث می شود که پروتز به محل مناسبی برای تجمع باکتری و پلاک تبدیل شود. مسواک نزدن منظم آن موجب التهاب، سوزش، عفونت و بیماری لثه می شود.

اول پروتز را با آب بشویید:

اول پروتز را با آب بشویید تا باقی مانده های مواد غذایی از آن جدا شود. اگر وقت نمی کنید پروتز را مسواک بزنید این حداقل کاری است که می توانید برای آن انجام دهید. هرگز پروتز دندان مصنوعی را بدون آب مسواک نکنید. این کار به دندان مصنوعی آسیب وارد می کند. مسواک یا دستمال خود را مرطوب کنید.

هر بار تمام باقی مانده های چسب دندان مصنوعی را از آن جدا کنید:

در هنگام تمیز کردن دندان مصنوعی تمام چسب ها را تمیز کنید در غیر این صورت پس از مدتی لایه کلفتی از چسب ایجاد می شود که جدا کردن آن کار دشواری خواهد بود.

دندان مصنوعی خود را تمیز کنید:

تمیز کردن منظم پروتز برای مراقبت از دندان مصنوعی ضروری است. تمیز نکردن پروتز باعث می شود که پس از مدتی تغییر رنگ دهد و پلاک روی آن تجمع یابد. این امر به ظاهر لبخند شما آسیب می زند. در عین حال، عدم مراقبت از دندان مصنوعی و مسواک نزدن آن باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت لثه و زخم های دهان می شود.

هر بار که غذا می خورید به دلایل زیر غذا در دندان مصنوعی شما جمع می شود:

  • غذایی که به کف دهان رانده می شود ممکن است زیر دندان مصنوعی فک پایین گیر کند.
  • غذایی که به عقب هل داده می شود ممکن است برگردد و بین کام و دندان مصنوعی فک بالا گیر کند.
  • غذا به پلاستیک پروتز راحت تر از بافت دهان می چسبد، به همین دلیل در طول زمان روی آن پلاک جمع می شود.

پروتزها مقدار زیادی از فضای دهان را اشغال می کنند به همین دلیل بیشتر از افرادی که دندان عادی در دهان خود دارند، ممکن است متوجه وجود غذا در زیر آن شوند.

تجمع پلاک باعث چه مشکلاتی می شود؟

غذا و پلاک دائما به دندان مصنوعی می چسبند و اگر رفع نشوند مشکلات زیر را در پی دارند:

بوی بد دهان در بین ۸۷ درصد از این افراد جز نگرانی های دائمی است. غذایی که زیر پروتز گیر کند، ظرف چند ساعت فاسد می شود و عامل بوی بد دهان است. برای آنکه متوجه بوی بد دندان مصنوعی خود شوید، آن را در یک پلاستیک در بسته به مدت ۵ دقیقه قرار دهید. سپس آن را باز کنید تا متوجه شوید آیا عامل بوی بد دهان شما هست یا خیر.

التهاب بافت دهان یکی دیگر از عوارض عدم مراقبت از دندان مصنوعی و تمیز نکردن آن است. زمانی که پلاک های سخت شده با بافت نازک دهان در تماس قرار می گیرند، ممکن است در اثر سایش به بدن منتقل شده و موجب عفونت و التهاب شوند.

مطالعات مختلف همچنین ارتباط بین بهداشت دهان و دندان ضعیف و بیماری هایی مانند دیابت، بیماری قلبی، و روماتولوژی را نشان داده اند. به همین علت تمیز کردن دندان مصنوعی در سلامت کل بدن شما نقش مهمی دارد.

نحوه تمیز کردن و مراقبت از دندان مصنوعی:

علاوه بر مسواک کردن روزانه دندان مصنوعی، استفاده از محلول تمیز کننده پروتز به صورت دوره ای نیز در رفع بقایای مواد غذایی از دندان مصنوعی اهمیت دارد. این محلول ها در شکل قرص هایی عرضه می شوند که به طور خاص برای پروتز دندان طراحی شده اند.

از استفاده از مواد ساینده مانند مسواک های دارای برس های سخت یا حتی مدیوم، خمیر دندان های سفید کننده یا محصولات حاوی بلیچینگ خودداری کنید تا از آسیب به آن خودداری کنید. به یاد داشته باشید که استفاده از آب داغ یا جوش برای تمیز کردن دندان مصنوعی می تواند موجب تغییر شکل آن شود.

پس از قرار دادن پروتز در محلول، آن را از نظر وجود مواد غذایی در بین دندان مصنوعی بررسی کنید. هر گونه ماده غذایی را با برس بردارید. سپس آن را به خوبی آبکشی کنید.

تنها به این دلیل که از دندان مصنوعی استفاده می کنید، دلیل نمی شود که از مزایای مسواک زدن بی بهره بمانید. با استفاده از یک مسواک نرم و خمیر دندان لثه های خود را تمیز کنید. سپس کل دهان خود را با دهان شویه تمیز کنید.

منبع:

colgate

WikiHow

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *