ارتودنسی نامرئی: بریس لینگوال چیست؟

گزینه های بسیاری در دسترس افرادی قرار دارد که می خواهند از روش ارتودنسی استفاده کنند. یکی از جدیدترین آنها استفاده از ارتودنسی نامرئی است. اما بریس لینگوال چیست و چه تفاوتی با بریس های دیگر دارد؟ با توجه به تعداد زیاد بزرگسالانی که به اصلاح لبخند و دندان های خود نیاز دارند و با توجه به مشکل زیبایی ظاهر در طول دوره ی درمان، آشنایی با این روش کاملا ضروری به نظر می رسد.

بریس لینگوال چیست؟

بریس لینگوال، نه در جلو دندان ها، که در پشت دندان قرار می گیرد و در نتیجه جایگزینی عالی برای کسانی است که می خواهند دندان های خود را، بدون خدشه به ظاهر فعلی خود، صاف کنند.

فرآیند ابتدا با قالب گیری از دندان ها و سپس ارسال آن به آزمایشگاه های دندان پزشکی برای ایجاد براکت های سفارشی آغاز می شود. این فرآیند حدود ۶ هفته زمان می برد و پس از آن دندان پزشک با استفاده از یک فرآیند خاص بریس ها را به پشت دندان ها متصل می کند.

این نوع درمان نیز، همانند براکت های سنتی، از فشار ملایم و در عین حال مداوم بر روی دندان ها استفاده می کند تا آنها را به آرامی به سمت موقعیت مناسب هدایت کند. درمان، بسته به شدت ازدحام دندان ها و میزان انحراف، چیزی بین ۱۸ تا ۳۶ ماه طول می کشد.

هزینه ی بریس لینگوال چه مقدار است؟

مسلما به دلیل مزایای زیبایی شناختی این نوع درمان گران تر از سایر روش ها تمام می شود. اما هزینه ی آن به طور کلی به هزینه ی مواد اولیه ی به کار رفته در این نوع بریس بستگی دارد. از سوی دیگر استفاده از فرآیند قالب گیری و لزوم استفاده از آزمایشگاه باعث افزایش هزینه ی آن نسبت به سایر روش ها می شود.

معایب و مزایای این روش چیست؟

از آنجا که بریس ها داخل دهان و در نزدیکی زبان نصب می شوند، چند هفته ای طول می کشد تا فرد به آنها عادت کن. در ابتدای استفاده از این نوع درمان فرد ممکن است کمی دچار مشکل در نوک زبان، حرف زدن و غذا خوردن شود. مشکل در صحبت کردن با کمی تمرین و گذشت چند هفته حل خواهد شد. برای جلوگیری از خارش زبان و آسیب به آن نیز بیمار می تواند تا  چند هفته از وکس مخصوص بر روی بریس ها استفاده کند.

گذشته از معایب آن، مزایای این روش بسیار ارزشمند است. رعایت بهداشت دهان و دندان در درمان ارتودنسی اهمیت زیادی دارد. برخی بیماران با کاستی در این راه، باعث ایجاد لکه های سفید حاصل از براکت ها بر روی دندان خود می شوند. در این روش هر چند رعایت بهداشت دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی دارد، اما حتی در صورت عدم رعایت دقیق اصول، این لکه ها بر پشت دندان و خارج از دید افراد می افتند. همچنین در طول دوره ی درمان وجود بریس ها به سختی برای دیگران قابل مشاهده است، که خود اعتماد به نفس بیمار را تا حد زیادی افزایش می دهد. داشتن لبخندی زیبا و ردیف ارزش مدتی درد، ناراحتی و هزینه را دارد. برای کسانی که بر سر استفاده از روش های ارتودنسی کمی دچار تردید هستند، استفاده از بریس های لینگوال راه حل خوبی است.

منبع

Colgate

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *