سیلانت چیست و چه فایده ای برای بچه ها دارد؟

دندان پزشک راه های زیادی برای کمک به تقویت و محافظت از دندان های فرزند شما دارد، یکی از آنها استفاده از سیلانت دندانی است. سیلانت نوعی ماده ی پلاستیکی است که بر روی سطح جونده ی (اکلوزال) دندان های دائمی آسیاب -مولار و پری مولار- قرار می گیرد و به حفاظت از آنها در برابر باکتری ها و اسیدهایی که باعث پوسیدگی دندان ها می شوند کمک می کند. دندان های آسیاب بیشتر از هر دندان دیگری دچار پوسیدگی می شوند. به همین دلیل برای محافظت از آنها باید قدم های بیشتری برداشت. این روش می تواند به عنوان مانعی بر روی دندان های آسیاب عمل می کند و از گیر کردن ذرات مواد غذایی و میکروب های بین شیارها که می تواند باعث پوسیدگی شود، جلوگیری می کند.

چرا باید از سیلانت استفاده کرد؟

اگر چه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روشی اساسی در حذف ذرات غذا و پلاک از سطوح صاف دندان است، اما مسواک نمی تواند تمام پلاک و مواد غذایی را از بین فرو رفتگی ها و شیارهای دندان ها بیرون بکشد. در حالی که فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند، سیلانت محافظت بیشتری برای مناطق شیاردار و باز فراهم می آورد.

شرط استفاده از این روش چیست؟

سیلانت معمولا با رشد دندان های مولار دائمی در بین سنین ۶ تا ۱۲ سالگی روی دندان اعمال می شود. سیلانت تنها روی دندان های سالم و بدون پوسیدگی اعمال می شود و نباید از عمر دندان بیشتر از ۴ سال گذشته باشد. به همین دلیل بهتر است به محض روییدن دندان های دائمی، در مطب دندان پزشک از سیلانت استفاده شود.

این روش در مطب دندان پزشک انجام می شود و اغلب سریع و بدون درد است. در این فرآیند به هیچ نوع حفاری در دندان یا حذف هیچ قسمتی از دندان نیاز نیست. اول، دندان تمیز و خشک می شود و سپس با استفاده از ژل مخصوص پوشیده می شود. پس از خشک شدن ژل، دندان با رزین سیلانت برس می شود که پس از آن اجازه داده می شود تا خشک شود. سیلانت می تواند سفید، روشن، و یا کمی رنگی باشد تا با رنگ دندان مطابقت پیدا کند و در هنگام حرف زدن یا خندیدن مشخص نباشد.

این روش اغلب ۵ تا ۱۰ سال عمر می کند و باید در معاینات منظم پزشکی توسط دندان پزشک بررسی شود. استفاده از این روش در کودکان همراه با رعایت بهداشت دهان و دندان، غذا خوردن سالم، و تمیز کردن منظم دندان، راه بسیار خوبی برای سالم و قوی نگه داشتن دندان های وی در طول عمرش است.

منبع

Colgate

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *