فرسایش مینای دندان: چگونه آغاز می شود و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟

فرسایش مینای دندان در مراحلی شروع می شود که حفره به تازگی در دهان شکل یافته است، به طوری که در صورت اقدام سریع می توان از آن جلوگیری کرد. مینای دندان که پوششی سخت و معدنی است از پالپ و عاج دندان مراقبت می کند. زمانی که اسیدهای حاصل ازباکتری های شایع در دهان به مینا حمله می کنند، مینا تغییر رنگ می دهد.این اولین نشانه ی فرسایش مینای دندان است.

مینای دندان:

مینای دندان سخت ترین ماده در بدن شما است. این ماده ی کریستال مانند عمدتا از ماده ای معدنی به نام هیدروکسی آپاتیت شکل یافته است، که آن نیز از مقادیر کمتری از مواد معدنی مشابه تشکیل شده است. رنگ طبیعی مینای دندان طیفی از زرد روشن تا خاکستری مایل به سفید را شکل می دهد. اما این ماده نیمه شفاف است، بدین معنی که رنگ سطح درونی دندان نیز در ظاهر کلی آن تاثیردارد. این ماده دارای سلول های زنده نیست، بنابراین شما اولین اثر فرسایش مینای دندان را احساس نمی کنید. مینای دندان به آرامی تحت فرسایش اسیدی تجزیه می شود و زمانی که کاملا از بین برود، دوباره رشد نمی کند.

باکتری دهان:

“استرپتوکوکوس موتانس” باکتری مسئول فرسایش مینای دندان است، و از زمان رشد اولین دندان در دهان نوزاد در آنجا زندگی می کند. استرپتوکوکوس موتانس با قند و نشاسته ی موجود در مواد غذایی ترکیب شده و باعث ایجاد پلاک در دهان میشود. هنگامی که پلاک به مینای دندان بچسبد، دیگر باکتری های دهان نیز در آن ساکن می شوند. همراه با استرپتوکوکوس موتانس، این باکتری ها قند موجود در مواد غذایی را به اسید لاکتیک تبدیل می کنند که مینای دندان را تخریب می کند.

مراحل پوسیدگی مینای دندان:

در مراحل اولیه، پوسیدگی مینا قابل برگشت است. با این حال، حفره خیلی زود شکل می گیرد و تنها یک دندانپزشک می تواند آسیب به وجود آمده را درمان کند. هنگامی که اسید لاکتیک مواد معدنی مینای دندان را تجزیه می کند، مینا سفید می شود. در واقع اولین نشانه ی پوسیدگی شکل گیری لکه های سفید روی دندان است. در این مرحله، بهبود عادات بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی بسیار حیاتی است.

در مراحل دوم و سوم پوسیدگی مینای دندان، منطقه ی آسیب دیده ابتدا قهوه ای روشن و سپس قهوه ای تیره می شود. در نهایت مینای دندان از بین می رود و امکان ورود اسید به قسمت های داخلی و نرم دندان و ایجاد یک حفره فراهم می شود. بدون درمان، این حفره بزرگتر شده و دچار دندان درد می شویم.

جلوگیری از فرسایش مینای دندان:

مینای دندان مجددا رشد نمی کند، اما می توان با کمک فلوراید مواد معدنی آن را در نقاط باقی مانده تقویت کرد. با توجه به تحقیقات، استفاده از فلوراید با غلظت کم باعث رشد کریستال های جدید و بزرگ تر مینای دندان می شود. مسواک زدن با خمیردندان حاوی فلوراید دو بار در روز و استفاده از نخ دندان موجب رهایی از پلاک و اسیدهای مخرب می شود. استفاده از دهان شویه ی حاوی فلوراید نیز از پیشرفت پوسیدگی های فعلی جلوگیری می کند. دندان پزشک نیز می تواند در نواحی ضعیف شده از فلوراید استفاده کند.

منبع

Colgate

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] فرسایش دندان به از دست رفتن بافت سخت سطح دندان گفته می شود که می تواند به طیفی از مشکلات دهان و دندان شامل حساسیت متوسط، تغییر رنگ دندان، و پوسیدگی دندان منجر شود. دکتر لیلا جهانگیری، استاد و رئیس دانشکده پروتزهای دندانی دانشگاه نیویورک، می گوید برخی از این آسیب ها می تواند دائمی باشد. وی می گوید: “کلریناسیون نامناسب در استخرها می تواند موجب فرسایش شدید و سریع مینای دندان شود. مراقبت از استخرهای خانگی دشوار است. هر هفته باید کلر و pH مناسب در استخر بررسی شود. این امر در اغلب موارد مورد غفلت قرار می گیرد. […]

  2. […] مینای دندان از آن در برابر باکتری های عامل پوسیدگی دندان محافظت می کند. اما در طول زمان این لایه می تواند آسیب ببیند. اگر مایل هستید که کودکتان از سلامت خوبی در رابطه با دهان و دندان برخوردار باشد، باید بر فعالیت هایی تمرکز کنید که از مینای دندان محافظت می کنند. فلوراید درمانی برای کودکان یکی از راه هایی است که می تواند مینای دندان را تقویت کند و ریسک ابتلا به پوسیدگی دندان را کاهش دهد. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *