روکش دندان: مزایا و معایب آن چیست؟

روکش دندان یا ونیر دندانپزشکی لایه ی نازکی از سرامیک (پرسلن) همرنگ دندان است که روی سطح بیرونی دندان ها چسبانده می شود و راهی آسان برای طیف وسیعی از مشکلات زیبایی و دندانی است. از آنجا که این روش دائمی است، باید قبل از تصمیم گیری در مورد انجام آن به مزایا و معایب آن فکر کرد. در این مطلب شش جنبه از این روش مورد بحث قرار می گیرد که در برای تصمیم گیری مهم هستند.

زیبا تر کردن لبخند با روکش دندان:

سال ها نوشیدن قهوه، سیگار کشیدن و یا خوردن غذاهای حاوی رنگدانه های بسیار در نهایت عوارض خود را بر روی دندان های شما گذاشته و به آنها سایه ای غیرجذاب از زرد یا قهوه ای داده است. مینای زرد شده را می توان در خانه یا در مطب دندان پزشک سفید کرد، اما ممکن است مجددا زرد شود. اگر به دنبال راه ساده ای برای سفید کردن لبخند خود هستید، استفاده از روکش گزینه ی خوبی است. روکش ها اغلب در برابر زرد شدن مقاوم هستند، بنابراین نیازی نیست نگران زرد شدن آنها باشید یا برای سفید کردن آنها به دندان پزشک مراجعه کنید.

حل کردن مشکلات زیبایی جزئی:

کجی مختصر در دندان ها یا وجود فاصله در بین دندان ها را می توان با استفاده از درمان ارتودنسی رفع کرد، اما گاهی اوقات این مشکلات به سادگی با استفاده از روکش قابل درمان هستند. روکش ها به سطح بیرونی دندان شما چسبانده می شوند، بنابراین اگر چه موضع دندان تغییر نمی کند، اما برخی مشکلات جزئی ارتودنسی به سادگی و سریعتر حل می شوند. بعد از این کار دندان های شما همچنان کج یا فاصله دار هستند، اما هیچ کس جز شما و دندان پزشکتان از این امر باخبر نخواهد بود. باید توجه داشت که روکش همیشه نمی تواند جایگزین درمان ارتودنسی شود، و ممکن است دندان پزشک شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع دهد.

جایگزین مینای آسیب دیده:

مینا قوی است، اما خراب نشدنی نیست. مینای دندان ممکن است در اثر فشار زیاد حاصل از مسواک زدن یا استفاده از غذاهای و نوشیدنی های بسیار اسیدی به سرعت تخریب شود. اسید معده در بیماران مبتلا به ریفلاکس معده نیز می تواند باعث خراب شدن مینای دندان شود. این امر موجب نگرانی است، زیرا مینای دندان یک بار بیشتر تشکیل نمی یابد. خوشبختانه، می توان آن را جایگزین کرد. روکش جایگزینی عالی برای مینای فرسایش یافته و تخریب شده است.

هزینه های بالا:

قیمت روکش بسته به محل سکونت شما، دندانپزشک و تعداد دندان ها متفاوت است، اما یک چیز حتمی است: روکش ها اغلب گران هستند و شامل بیمه نمی شوند.

افزایش حساسیت:

برخی از افراد پس از دریافت روکش دچار حساسیت دندان می شوند. با توجه به تحقیقات آکادمی دندان پزشکی آمریکا، افراد در چند روز اول پس از درمان در تماس با مواد غذایی سرد یا گرم دچار درد می شوند، اما این حالت معمولا از بین می رود. حساسیت دندان ناراحت کننده و ناخوشایند است، اما می توان آن را با محصولاتی نظیر خمیر دندان های مخصوص دندان های حساس تا حد زیادی رفع کرد و به تقویت مینای تضعیف شده کمک کرد.

روش غیر قابل بازگشت:

استفاده از روکش دندان فرآیندی غیرقابل برگشت در نظر گرفته می شود، زیرا برای جایگذاری آنها دندانپزشک باید ساختار طبیعی دندان های شما را تغییر دهد. در این روش، ممکن است برای تامین فضای کافی لایه ی بیرونی مینای دندان حذف شود.

استفاده از روکش دندان راهی عالی برای مخفی کردن دندان های زرد شده، کج، یا آسیب دیده است، اما لازم است که قبل از استفاده از این روش حتما در مورد مزایا و معایب آن فکر کرد. برای بررسی شرایط و تعیین مفید بودن این روش برای شما حتما با دندان پزشک خود مشورت کنید.

منبع

Colgate

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] روکش دندان یک روکش پروتزی ثابت است که به دندان می چسبد. زمانی که روکش به دندان متصل شود، تنها دندانپزشک می تواند آن را از دندان جدا کند. هدف اصلی روکش دندان، پوشش دهی به دندان آسیب دیده است. اما به آن استحکام می دهد، ظاهر آن را بهبود می بخشد و فک را تراز می کند. […]

  2. […] روکش دندان: مزایا و معایب آن چیست؟ ترک خوردن دندان: روش های درمان […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *