حساسیت دندان و لثه: درد ناشی از کدامیک است؟

هنگامی که صحبت از دهان پیش می آید، دو موتور اصلی لثه و دندان است. برای حفظ سلامت خود باید کارکرد این دو موتور به درستی حفظ شود. سلامتی تا زمانی است که دهان و دندان شما دچار درد و ناراحتی نشده باشد. این درد چه به دلیل حساسیت دندان باشد یا لثه، در هر صورت دچار ناراحتی در دهان خود می شوید. در این مطلب به تفاوت بین حساسیت دندان و لثه و راه های کاهش درد می پردازیم.

حساسیت لثه

حساسیت لثه دقیقا همان چیزی است که از کلمه ی آن بر می آید، نوعی التهاب و خارش برآمده از لثه. برای اطمینان از حساسیت لثه، به دنبال علائم بسیار خاصی باشید: حساسیت لثه در مرحله ی اول از التهاب لثه شروع می شود. برخی از نشانه های التهاب لثه شامل موارد زیر می شود: لثه های متورم و حساس به لمس، و لثه هایی که به آسانی دچار خونریزی شده و بوی بد می دهند. پیشرفت التهاب لثه به بیماری ی خطرناک تحلیل لثه می انجامد.

حساسیت لثه ی ناشی از التهاب لثه یا بیماری پریودنتال معمولا به دلیل بهداشت نامناسب دهان ایجاد می شود. پلاک تشکیل شده زیر خط لثه مقصر اصلی این حساسیت است و اگر درمان نشود، می تواند به بیماری های پیشرفته ی لثه ختم شود. سایر علل شامل دیابت، مصرف دخانیات، دندان کج و حتی حاملگی می شود.

حساسیت دندان

حساسیت دندان دارای چند علائم شایع مخصوص به خود است. ممکن است هنگام مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن کمی درد حس کنید، یا در هنگام خوردن غذا یا نوشیدنی سرد و یا مصرف چیزی گرم، اسیدی یا شیرین دچار درد شوید. حساسیت دندان علل بسیار کوچک تری دارد، که برخی از آنها مشابه درد لثه است: وجود حفره و شکستگی دندان، تحلیل لثه، مینای دندان فرسوده، عاج دندان بیرون آمده، پر شدگی شل دندان و در نهایت، بیماری لثه. دندان قروچه ی شدید یا مسواک زدن با فشار زیاد، دو عامل دیگر ایجاد حساسیت دندان هستند. استفاده ی بیش از حد از دهان شویه و یا حتی یک دندان ترک خورده نیز ممکن است اعصاب دندان را تحریک کنند.

درمان و پیشگیری از حساسیت دندان و لثه

هر چند هر دو مشکل حساسیت لثه و دندان می توانند به مسائل جدی مربوط به سلامت دهان منجر شوند، اما هر دو نیز بسیار قابل درمان و پیشگیری هستند. بهترین راه جلوگیری از حساسیت دندان و لثه و هر گونه مسائل ناشی از آن مراقبت و حفظ سلامت دهان و دندان است. حساسیت لثه را می توان به راحتی با استفاده از یک خمیر دندان نعنایی و ضد حساسیت، که دارای مزایایی مانند جلوگیری از پلاک است از بین برد. استفاده از نخ دندان و حفظ یک رژیم غذایی مغذی نیز در حفظ سلامت لثه موثر است.

دندان های حساس را می توان با استفاده از یک خمیر دندان ضد حساسیت و ژل فلوراید درمان کرد. در صورت توصیه ی دندان پزشک سایر گزینه ها شامل استفاده از باندینگ، پیوند لثه و عصب کشی می شود. اگر مشکل ادامه داشته باشد، حتما باید با دندان پزشک مشورت کرد.

منبع

Colgate

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] روش محبوب بدون عارضه هم نیست. معمولا درد و سوزش لثه و حساسیت دندان ها تا چند هفته پس از درمان از عوارض شناخته شده این روش […]

  2. […] اصطلاحا به التهاب لثه و ساختار حمایتی دندان ها گفته می شود. این عارضه یکی از […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *