درد عصب کشی: آیا غیر قابل تحمل است؟

آیا برای حفظ دندان خود به عصب کشی نیاز دارید؟ نمی دانید درد عصب کشی چقدر است؟ لازم نیست برای رفتن به مطب دندان پزشک جهت انجام این درمان به وحشت بیفتید. با کمک بی حس کننده، درد شدیدی حس نمی کنید. بعد از درمان باید به خوبی از دندان خود مراقبت کنید و ممکن است مقداری درد را تجربه کنید، اما این درد به طور کلی به قدری شدید نیست که با مسکن رفع نشود. به جای ترس و وحشت بیجا، به بازگشت سلامتی و کارآیی دندان خود فکر کنید.

عصب کشی درد را درمان می کند

عصب کشی درمانی برای حفظ دندان است. هرساله صدها هزار نفر در کشور این عمل را انجام می دهند. اگر پالپ (بافت نرم شامل عروق خونی و اعصاب دندان) عفونت کرده باشد و یا آسیب دیده باشد، حتما باید عمل عصب کشی برای حذف پالپ انجام گیرد. نیازمند نوعی درمان بودن معمولا دردناک تر از خود تجربه ی عصب کشی است. علائم پالپ آلوده شامل تورم، حساسیت و درد هنگام جویدن و یا فشار بر روی دندان است.

زمانی که بافت تخریب شده توسط دندان پزشک متخصص در تشخیص، پیشگیری و درمان پالپ دندان برداشته شود، لازم نیست که در مورد درد و ناراحتی ناشی از عصب کشی یا در مورد بدتر شدن عفونت نگران باشید. به احتمال زیاد می توانید با عدم وارد کردن آسیب مجدد به دندان آن را تا آخر عمر نگه دارید. پالپ آسیب دیده با ماده ای لاستیک مانند به نام گوتاپرکا جایگزین می شود. هنگامی که درمان تکمیل شود که معمولا پس از یک یا دو جلسه انجام می شود، دندان پزشک روی دندان عصب کشی شده را با پرکردن یا روکش ترمیم می کند. پس از این کار، شما قادر به ادامه عادات روزمره خود، مانند آدامس جویدن، لبخند زدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خواهید بود.

داروی بیحس کننده برای رفع درد عصب کشی

به گزارش انجمن دندان پزشکان آمریکا، بیشتر بیماران در طول درمان عصب کشی درد کمی حس می کنند یا اصلا چیزی حس نمی کنند. قبل از انجام عمل، دندان و مناطق اطراف آن بی حس می شوند تا فرد درد عصب کشی را احساس نکند. تا چند روز پس از درمان، انتظار درد و حساسیت می رود. دندانپزشک برای سهولت تحمل درد داروهای مسکنی مثل آسپیرین و ایبوپروفن را توصیه خواهد کرد. درد چند روز بعد از درمان به طور کامل رفع می شود. بازگشت درد ماه ها و حتی چند سال بعد از درمان طبیعی نیست و نشانه ای از عفونت جدید است. اگر این اتفاق افتاد، حتما به دندان پزشک مراجعه کنید.

آیا عصب کشی دردناک است؟ با بی حسی موضعی، این روش واقعا دردناک نیست. با این حال، عصب کشی می تواند با مقداری ناراحتی همراه باشد. با اینکه اسم عصب کشی ممکن است کمی شما را دچار تردید کند، اما درمان خود راه حلی برای مشکل است. زمانی که درمان تکمیل شود، با توجه به زیبایی لبخند و آسایش در خوردن و آشامیدن درد و ناراحتی ناچیز اولیه اصلا در خاطر شما نخواهد ماند.

منبع

Colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *