بریج دندان: همه چیز درباره آن

همانطور که از نام آن بر می آید، بریج دندان برای پر کردن شکاف بین دندان سالم و دندانی که افتاده است به کار می روند. افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی کنند نمی توانند کاندیدای خوبی برای این روش درمانی باشند، زیرا قرارگیری بریج به حذف مقداری از مینای دندان نیاز دارد که برخی از بیماران امکان انجام آن را ندارند. در ادامه مهم ترین سوالات شما درباره این روش درمانی را بررسی می کنیم.

انواع بریج دندان:

بریج های سنتی:

بریج سنتی شامل دو دندان اباتمنت و یک یا چند دندان مصنوعی در بین آنهاست . دندان اباتمنت نامی است که دندانپزشکان به یک یا چند دندان طبیعی اطلاق می کنند که روی آنها را با تاج یا روکش در بریج پوشانده اند. در حالی که دندان مصنوعی در بریج دندانی است که توسط دندان اباتمنت حمایت می شود. در بین انواع بریج نوع سنتی آن رایج تر است. این مدل ها از سرامیک یا پرسلین ساخته می شوند.

بریج کانتی لور:

گاهی دندان طبیعی تنها در یک طرف دندان از دست رفته وجود دارد. در این موارد دندانپزشک باید از بریج کانتی لور استفاده کند. اگرچه این مدل نیز شبیه بریج سنتی است، اما تنها به یک دندان طبیعی متصل می شود.

بریچ های مری لند:

این مدل به نام بریج باند شونده با رزین نیز نامیده می شود. بریج های مری لند معمولا برای جایگزینی دندان از دست رفته در جلوی دهان استفاده می شوند. در این مدل، دندان مصنوعی به باندهای فلزی متصل است که سپس با رزین به دندان متصل می شوند. به یاد داشته باشید که در بین انواع بریج دندان این مدل به محکمی بریج های سنتی نیست. در نتیجه اگر برای بیش از یک دندان به کار برده شود، نرخ شکست درمان بیشتر از سایر روش هاست.

بریج از مواد مختلفی ساخته می شود که شامل فلز، پرسلین و پرسلین متصل به فلز می گردد. در مواردی که دندان مجاور سالم نباشد، ایمپلنت روش بهتری است.

قرارگیری بریج چگونه انجام می شود؟

تکمیل درمان با این روش به دو جلسه درمانی نیاز دارد. در طول جلسه اول، دندان های مجاور بی حس می شوند تا کار شکل دهی و اصلاح سایز دندان ها برای قرارگیری روکش روی آنها انجام می شود. سپس از دندان ها قالب گیری می شود و قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود. در هفته های آینده بریج برای بیمار آماده می شود. سپس، یک بریج موقت روی دندان ها قرار می گیرد تا از دندان ها محافظت می شود. در جلسه درمانی بعدی، بریج موقت برداشته می شود و با بریج سفارشی جایگزین می شود. در صورتی که روکش و بریج تناسب درستی داشته باشند، بریج به صورت دائمی چسبانده می شود.

مزایای استفاده از بریج چیست؟

مزایای بریج عبارتند از:

 • جایگزین دندان از دست رفته می شود.
 • کارکرد صحیح جویدن و حرف زدن را به بیمار بازمی گرداند.
 • مانع از کج شدن و تغییر موضع دندان های مجاور به موضع خالی دندان می شود.
 • ریسک تحلیل استخوان را کاهش می دهد که موجب حفظ ساختار صورت می شود.
 • بریج نوعی پروتز ثابت است. بنابراین نیازی به بیرون آوردن آن از دهان برای تمیز کردن نیست.

معایب استفاده از این روش درمانی چیست؟

با وجود تمام مزایای بریج که گفته شد، این گزینه خالی از عیب هم نیست.

 • بریج می تواند موجب پوسیدگی دندان مجاور در زیر روکش شود.
 • برای اتصال صحیح بریج، مقداری از ساختار طبیعی دندان های مجاور باید تراشیده شود.
 • در صورتی که دندان های مجاور به قدر کافی مستحکم نباشند، ممکن است بریج جدا شود.
 • در طولانی مدت، بریج باید تعویض شود.

آیا عادت کردن به بریج دندان سخت است؟

اگر به جای یک یا چند دندان از دست رفته از بریج استفاده کرده باشید، می دانید که این وسیله ساده چه تاثیر عظیمی در اصلاح لبخند شما دارد. این ابزار توانایی شما را در غذا خوردن و صحبت کردن بازمی گرداند و از تغییر شکل دندان های دیگر و فک محافظت می کند. با این حال، باید از مشکلات مختلف بریج دندانپزشکی که می تواند به خصوص در هنگام غذا خوردن رخ دهد، آگاه باشید. به صورت تئوری، زمانی که به استفاده از بریج عادت کنید باید غذا خوردن آسان تر شود. اما اگر هر یک از مشکلات زیر را تجربه کردید، نکات این متن می تواند به شما کمک کند.

تجمع ذرات غذایی:

در حالی که انتظار می رود بریج به صورت یکپارچه به خط لثه شما بچسبد، عواملی مانند تحلیل استخوان و یا اتصال ضعیف بریج می تواند باعث ایجاد فضای باز بین آن و لثه شود. این فضا به دامی برای مواد غذایی تبدیل می شود که در آن ذرات تجمع می یابند. اگر قادر به تمیز کردن کامل دهان خود نباشید، بقایای مواد غذایی و باکتری باعث شروع مشکل در دهان شما می شوند. این مشکل از بوی بد دهان شروع و در نهایت به بیماری لثه و پوسیدگی دندان ختم می شود.

ایجاد تارتار:

بریج وسیله ای دائمی در دهان است، به این معنی که برای تمیز کردن منطقه نمی توانید آن را از دهان بیرون بیاورید. هنگامی که باکتری رشد کند و با بزاق ترکیب شود، پلاک شروع به شکل گرفتن در دهان می کند. در صورتی که پلاک را از روی سطح دندان پاک نکنید، به تارتار تبدیل می شود که حذف و از بین بردن آن بسیار دشوارتر است. اگر بریج حداقل هر شش ماه یک بار توسط متخصص دندان پزشکی تمیز نشود، این مشکل به التهاب لثه و در نهایت بیماری پریودنتال منجر می شود.

مراقبت از بریج شامل چه اقداماتی است؟

توصیه می شود بیمارانی که از بریج استفاده کرده اند از جویدن شدید مواد غذایی مانند سبزیجات خام، آب نبات های سخت و یخ اجتناب کنند. این غذاها می توانند باعث آسیب به بریج شود که در برخی موارد امکان ترمیم آن نیست و باید تعویض شود.

اقدامات پیشگیری کننده برای حفظ و نگه داری بریج ضروری است. با رعایت موارد زیر می توانید از کارایی بریج خود اطمینان حاصل کنید:

 • قبل از ترک مطب دندان پزشک از اتصال صحیح بریج اطمینان حاصل کنید.
 • از غذاهایی که باعث ایجاد مشکل می شوند دوری کنید، مانند غذاهای سخت و چسبنده.
 • بهداشت دهان و دندان را به طور منظم، مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن روزانه قبل از خواب رعایت کنید.
 • از مسواکی استفاده کنید که برای دسترسی به مناطق دور از دسترس و تمیز کردن مناطقی با فضای باز طراحی شده باشد.
 • برای سلامت لثه ها، دهان خود را به صورت روزانه با دهان شویه ضدعفونی کننده شستشو دهید.
 • معاینات منظم برای اطمینان از سلامت بریج را به صورت تعیین شده پیگیری کنید.
 • از جرم گیری و تمیز کردن حرفه ای دندان توسط دندان پزشک برای جلوگیری از ابتلا به التهاب لثه و سایر بیماری های لثه و دهان استفاده کنید.

با رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان و پیگیری معاینات دوره ای می توانید از تمام مزیت های این روش و طول عمر خوب آن بهره مند شوید.

منبع:

dentalcareofpomona

colgate

Colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *