بریج دندان: چگونه از مشکلات رایج آن جلوگیری کنیم

اگر به جای یک یا چند دندان از دست رفته از بریج دندان استفاده کرده باشید، می دانید که این وسیله ی ساده چه تاثیر عظیمی در اصلاح لبخند شما دارد. این ابزار توانایی شما را در غذا خوردن و صحبت کردن بازمی گرداند و از تغییر شکل دندان های دیگر و فک محافظت می کند. با این حال، باید از مشکلات مختلف بریج دندانپزشکی که می تواند به خصوص در هنگام غذا خوردن رخ دهد، آگاه باشید. به صورت تئوری، زمانی که به استفاده از بریج عادت کنید باید غذا خوردن آسان تر شود. اما اگر هر یک از مشکلات زیر را تجربه کردید، نکات این متن می تواند به شما کمک کند.

تجمع ذرات غذایی

در حالی که انتظار می رود بریج دندان به صورت یکپارچه به خط لثه ی شما بچسبد، عواملی مانند تحلیل استخوان و یا اتصال ضعیف بریج می تواند باعث ایجاد فضای باز بین آن و لثه شود. این فضا به دامی برای مواد غذایی تبدیل می شود که در آن ذرات تجمع می یابند. اگر قادر به تمیز کردن کامل دهان خود نباشید، بقایای مواد غذایی و باکتری باعث شروع مشکل در دهان شما می شوند. این مشکل از بوی بد دهان شروع و در نهایت به بیماری لثه و پوسیدگی دندان ها ختم می شود.

ایجاد تارتار

بریج دندانپزشکی وسیله ای دائمی در دهان است، به این معنی که برای تمیز کردن منطقه نمی توانید آن را از دهان بیرون بیاورید. هنگامی که باکتری رشد کند و با بزاق ترکیب شود، پلاک شروع به شکل گرفتن در دهان می کند. در صورتی که پلاک را از روی سطح دندان پاک نکنید، به تارتار تبدیل می شود که حذف و از بین بردن آن بسیار دشوارتر است. اگر بریج حداقل هر شش ماه یک بار توسط متخصص دندان پزشکی تمیز نشود، این مشکل به التهاب لثه و در نهایت بیماری پریودنتال منجر می شود.

آسیب به بریج دندان

توصیه می شود بیمارانی که از بریج دندان استفاده کرده اند از جویدن شدید مواد غذایی مانند سبزیجات خام، آب نبات های سخت و یخ اجتناب کنند. این غذاها می توانند باعث آسیب به بریج شود که در برخی موارد امکان ترمیم آن نیست و باید تعویض شود.

حل مشکلات بریج

اقدامات پیشگیری کننده برای حفظ و نگه داری بریج ضروری است. با رعایت موارد زیر می توانید از کارایی بریج خود اطمینان حاصل کنید:

  • قبل از ترک مطب دندان پزشک از اتصال صحیح بریج اطمینان حاصل کنید.
  • از غذاهایی که باعث ایجاد مشکل می شوند دوری کنید، مانند غذاهای سخت و چسبنده.
  • بهداشت دهان و دندان را به طور منظم، مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن روزانه قبل از خواب رعایت کنید.
  • از مسواکی استفاده کنید که برای دسترسی به مناطق دور از دسترس و تمیز کردن مناطقی با فضای باز طراحی شده باشد.
  • برای سلامت لثه ها، دهان خود را به صورت روزانه با دهان شویه ی ضدعفونی کننده شستشو دهید.
  • معاینات منظم برای اطمینان از سلامت بریج را به صورت تعیین شده پیگیری کنید.
  • از جرم گیری و تمیز کردن حرفه ای دندان توسط دندان پزشک برای جلوگیری از ابتلا به التهاب لثه و سایر بیماریهای دهان و دندان استفاده کنید.

با رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان و پیگیری معاینات دوره ای می توانید از تمام مزیت های بریج و طول عمر خوب آن بهره مند شوید.

منبع

Colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *