کمبود فلوراید: اثرات و راه درمان آن

کوشش و ثبات دو ویژگی مهم است که اغلب دست در دست به سمت هر موفقیتی در زندگی حرکت می کنند. این روند دندان ها و لثه ی شما را در شرایط عالی نگه می دارد. شما هر روز دو بار مسواک می زنید و با دقت فراوان نخ می کشید، و از غذاهای شیرین و نوشیدنی اجتناب می کنید، اما همچنان دهان شما در شرایط خوبی قرار نداشته باشد و سالم نباشد. مشکل می تواند به کمبود فلوراید مربوط باشد. و البته این مشکلی است که به لبخند ارتباطی ندارد.

فلوراید چیست؟

عنصر فلوئور در پوسته ی زمین به عنوان یون فلوراید یافت می شود. این عنصر همچنین به بخشی از سایر ترکیبات معدنی در سنگ ها و خاک دیده می شود. وقتی صحبت از سلامت دهان می شود، فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به کار می رود. مینای دندان به طور مداوم تحت فرآیندهای دمیلینه و رمینرالیزاسیون قرار می گیرد. دمیلینه زمانی اتفاق می افتد که مینای دندان مواد معدنی خود را از دست می دهد. به دست آوردن همان مواد معدنی به عنوان رمینرالیزاسیون شناخته می شود. در اینجاست که فلوراید به میدان می آید. بزاق در دهان به عنوان یک کشتی برای حمل فلوراید به مینای دندان عمل می کند. پوسیدگی دندان در نتیجه ی از دست دادن مواد معدنی مینای دندان به وجود می آید.

علائم کمبود فلوراید

پوسیدگی دندان پرچم قرمزی برای کمبود فلوراید است. باکتری در پلاک هایی یافت می شود که در اثر استفاده از قند و کربوهیدرات بر روی دندان ها تجمع می یابند و تولید اسید می کنند. این اسیدها، به نوبه خود، باعث فساد مینای دندان می شوند.

میزان بالایی از پوسیدگی دندان در کودکان در برخی جوامع نشانه دیگری به شمار می رود. بیشتر جوامع آب آشامیدنی را با فلوراید غنی می کنند. با توجه به تحقیقات مرکز کنترل بیماری ها، مصرف آب حاوی فلوراید پوسیدگی دندان را به میزان ۲۵ درصد در کودکان و بزرگسالان کاهش می دهد.

اثر کلی آن بر سلامت

پوسیدگی دندان مهم ترین مسئله در مراقبت از دهان و دندان است. پوسیدگی دندان به دلیل وجود پلاک می تواند با بیماری لثه همراه باشد. از آنجا که بیماری های لثه اغلب سریع تشخیص داده نمی شود، سلامت کلی فرد را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهند. باکتری های تجمع یافته در دهان و عفونت حاصل از بیماری لثه می توانند وارد خون شده و منجر به انسداد سرخرگها، بیماری های قلبی و سکته مغزی شوند.

درمان با فلوراید

راه های مختلفی برای عرضه ی فلوراید به دندان های دچار کمبود وجود دارد. می توانید برخی از آنها را در خانه امتحان کنید، اما برای برخی دیگر مراجعه به دندان پزشک ضروری است:

  • موضعی: خمیر دندان و دهان شویه حاوی فلوراید، که می توان به طور مستقیم و هر روز برای دندان ها استفاده کرد.
  • جریان خون: فلوراید مصرف شده از آب، مواد غذایی و مکمل های خوراکی از طریق جریان خون بدن را تغذیه می کنند. به طور طبیعی از آب مصرف شده، مواد غذایی و مکمل های به دست آوردن دسترسی به بدن از طریق جریان خون.
  • مکمل های نسخه ای: نسخه ی مکمل فلوراید به دستور دندانپزشک یا دکتر قابل دسترسی است.
  • درمان حرفه ای: به کارگیری ژل، لاک و یا فوم فلوراید نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارد.

فلوراید یکی از راحت ترین ابزارهای سالم نگه داشتن دهان و دندان است. در صورتی که احساس می کنید دچار کمبود فلوراید هستید، با مراجعه به دندان پزشک یک دوره درمان دریافت کنید.

منبع

Colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *