فلوراید: آیا برای بزرگسالان نیز مفید است؟

فلوراید فقط برای کودکان نیست. برای استفاده از فلوراید بین کودکان و بزرگسالان فرقی نیست. تحقیقات نشان داده است که فلورایدی که به طور مستقیم به دندان اعمال شود برای مبارزه با پوسیدگی دندان موثر است. همه باید هر روز از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنند. اما برخی بزرگسالان بیشتر از سایرین در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند. آنها به مقدار بیشتری فلوراید نیازمند هستند. برای اینکه از این امر مطلع شوید باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

  1. آیا دارویی مصرف می کنید که دهان شما را خشک کند؟ آیا دچار نوعی بیماری هستید که باعث خشکی دهان شود؟

بسیاری از بزرگسالان داروهایی مصرف می کنند که باعث خشکی دهان می شوند. بسیاری از این داروها عوارض جانبی دارند. برخی از آنها شامل آنتی هیستامین ها و داروهای آلرژی ها، اضطراب و فشار خون بالا می شود. برخی از بیماری ها نیز به خشکی دهان می انجامند، از جمله سندروم سندرم شوگرن و دیابت.

کاهش جریان بزاق می تواند خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد. دلیلش این است که بزاق باقی مانده ی مواد غذایی، که عامل تغذیه ی باکتری ها است، را از دهان بیرون می برد. این باکتری ها اسیدی تولید می کنند که باعث پوسیدگی دندان می شوند. بزاق دهان به خنثی کردن این اسیدها کمک می کند. بزاق همچنین حاوی مواد معدنی زیادی از جمله فلوراید است که به تقویت مینای دندان کمک می کند. اگر دچار خشکی دهان هستید، از یک دهان شویه ی حاوی فلوراید استفاده کنید. این کار به مرطوب سازی دهان شما و محافظت از دندان ها کمک می کند.

مکیدن آب نبات بدون قند یا آدامس بدون قند جریان بزاق را افزایش می دهد. محصولاتی که حاوی زایلیتول هستند بیشتر مفید هستند. این قند طبیعی به محافظت از دندان ها کمک می کند زیرا باکتری ها نمی توانند از زایلیتول به عنوان غذا استفاده کنند.

  1. آیا لثه ی شما تحلیل رفته است؟ یا دندانپزشک به شما گفته است که مبتلا به بیماری پریودنتال هستید؟

تا زمان رسیدن به بلوغ کامل، ممکن است به نوعی از بیماری های لثه مبتلا شده باشید. بیماری تحلیل لثه باعث دیده شدن بخش بیشتری از دندان می شود و این امر به باکتری ها فضای بیشتری برای رشد می دهد. این مشکل شما را در معرض پوسیدگی دندان از قسمت ریشه قرار می دهد. برای محافظت از ریشه دندان، دندانپزشک می تواند از ژل یا وارنیش فلوراید برای تقویت آنها استفاده کند. در عین حال برای شما دهان شویه ی فلوراید نیز تجویز می شود.

  1. آیا در یک سال گذشته دندانی را پر کرده اید؟

اگر در سال اخیر دندانی را پر کرده اید، شما در معرض خطر بیشتری قرار دارید. شما هنوز هم در دهانتان باکتری هایی دارید که می توانند باعث پوسیدگی های بیشتر شوند. اگر قبلا دچار پوسیدگی شده اید، استفاده از فلوراید باید جز دائمی روتین مراقبت از دهان و دندان شما قرار گیرد.

  1. آیا اخیرا از بریج استفاده کرده اید؟

دندان بریج گذاری شده، از پوسیدگی ایمن نیست. تا زمانی که بخشی از دندان طبیعی باقی مانده باشد، خطر پوسیدگی وجود دارد. استفاده از بریج می تواند نواحی تجمع باکتری ها را از چشم دور نگه دارد. استفاده از فلوراید می تواند باعث تمیزی و تقویت این نواحی شود.

  1. آیا از درمان ارتودنسی و بریس استفاده می کنید؟

استفاده از بریس تمیز کردن دندان ها را دشوار می کند. گوشه های آنها محل مناسبی برای تجمع بقایای مواد غذایی و در نتیجه باکتری است. دندان پزشک شستشو با فلوراید یا ژل آن را توصیه می کند. استفاده ی روزانه از این محلول به حفاظت از دندان ها در برابر ایجاد پوسیدگی کمک می کند.

برای استفاده از فلوراید درمانی، چه کار باید کرد؟

صرف نظر از سطح خطر، همه بزرگسالان باید از خمیر دندان فلوراید استفاده کنند. دهان شویه های حاوی فلوراید نیز برای این افراد ضروری است. از آنها می توان یک یا دو بار در روز استفاده کرد. خمیر دندان حدود ۱۰۰۰ قسمت در یک میلیون فلوراید ارائه می کند. دهان شویه ها نیز در حدود ۲۵۰ قسمت در یک میلیون فراهم می کند. اگر احساس می کنید در معرض خطر پوسیدگی قرار دارید، برای دریافت فلوراید درمانی به مطب دندان پزشک مراجعه کنید. در طول درمان، دندانپزشک ژل را روی دندان های شما می مالد یا آنها را در گارد دندان قرار می دهد. فقط کافی است یک تا چهار دقیقه گارد را در دهان خود قرار دهید. بعد از درمان از شما خواسته می شود که به مدت ۳۰ دقیقه چیزی نخورید، چیزی ننوشید یا سیگار نکشید. با استفاده از دهان شویه، خمیر دندان، یا فلوراید درمانی در مطب می تواند تا حد زیادی از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.

منبع

Colgate

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *