باندینگ دندان: پر کردن شکاف دندان های جلو

برخی از افراد بین دو دندان خود فاصله دارند و این فاصله می تواند در هر جایی از ردیف دندان های آنها باشد. با این حال اغلب این فاصله را می توان در دندان های جلویی دید. به گزارش انجمن دندانپزشکی آمریکا  (ADA)، اغلب تحقیقات نشان داده اند که بین ۱٫۶ و ۲۵٫۴ درصد از بزرگسالان آمریکایی از فاصله بین دو دندان جلویی خود رنج می برند. اگرچه این فاصله به لحاظ روانی ناراحت کننده است، اما دندان پزشکان با تکنیک های متعدد می توانند این مشکل را برطرف کنند. در این راستا یکی از درمان های ساده و ارزان قیمت تر نسبت به سایر روش ها استفاده از باندینگ برای پر کردن فاصله ی بین دو دندان است.

باندینگ چیست؟

باندینگ نوعی درمان دندانپزشکی زیبایی است که با استفاده از یک کامپوزیت رزین-همرنگ دندان انجام می شود. دندانپزشک می تواند این رزین را با دقت به شکل و اندازه ی مناسب برای پوشش دهی به فضای بین دو دندان قالب دهی کند.

این روش به خودی خود عمل نسبتا ساده ای است، و می تواند در یک جلسه انجام شود. ابتدا، دندانپزشک سایه ای از مواد باندینگ همرنگ دندان های شما را انتخاب می کند. در مرحله بعد، سطح دندان های جلو برای دریافت مواد آماده می شود. در این مرحله، دندانپزشک به آرامی سطح دندان های شما را آماده کرده و پس از آن مایع مخصوصی را روی آنها می زند تا اتصال مواد باندینگ راحت تر انجام گیرد.

استفاده از مواد

هنگامی که دندان های شما آماده شده باشند، زمان استفاده از باندینگ است. این مواد دارای بافت بتونه ای است، که امکان شکل دهی به آن را در زمانی که در دهان شما قرار دارد فراهم می کند. زمانی که دندان پزشک از ظاهر دندان های شما راضی شود، از یک نور ماوراء بنفش برای سفت شدن مواد باندینگ در موقعیت خود استفاده می کند. پس از آن برای جلوگیری از آسیب به داخل لب ها، باندینگ پرداخت می شود تا صاف و یکدست شود. پس از این مرحله کار تمام است و شما می توانید از ظاهر جدید خود لذت ببرید.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای این روش هستند؟

باندینگ برای بستن شکاف بین دندان ها استفاده می شود. اما باید به یاد داشته باشید که جایگزین ارتودنسی نیست.  بر اساس نظر موسسه ملی بهداشت  (NIH)، برخی از بیماران دارای فاصله بین دو دندان را نمی توان با استفاده از باندینگ درمان کرد. اگر شما علاوه بر فاصله ی دندانی دچار مشکلات دیگری مانند دندان کج و یا نامرتب هستید، دندانپزشک شما را به یک ارتودنتیست ارجاع خواهد داد.

در صورتی که فاصله ی بین دو دندان تنها مشکل شما باشد، ارجاع به ارتودنتیست لزومی ندارد، و می توانید با استفاده از باندینگ به سادگی مشکل خود را برطرف کنید. در صورتی که دندان پزشک تشخیص دهد که شما کاندیدای مناسبی برای این روش هستید، حتما به شما اطلاع خواهد داد. اما همیشه در مورد پرسش در این مورد و اخذ نظر وی راحت باشید.

آیا باندینگ برای شما مناسب است؟

اگر دندانپزشک به شما بگوید که استفاده از باندینگ برای پر کردن فاصله ی دندان های شما راه حل خوبی است، هنوز هم قبل از انجام این کار باید به چند مورد فکر کنید. برخی از عادات شخصی این روش درمانی را برای شما نامناسب می سازند. بنابراین در صورت وجود هر یک از موارد زیر حتما با دندان پزشک مشورت کنید:

مواد باندینگ متخلخل هستند، بنابراین اگر سیگاری باشید یا از قهوه و چای زیاد استفاده می کنید، این مواد پس از مدتی رنگ می گیرند و ظاهر لبخند شما را خراب می کنند. اگر در این مورد نگرانی دارید، می توانید از ونیرهای پرسلن استفاده کنید که به راحتی رنگ نمی گیرند. با این حال در این صورت هم ممکن است خود دندان ها رنگ بگیرند و با مواد مورد استفاده ایجاد تضاد نمایند. در این صورت حتما هر روز از مسواک و خمیردندان استفاده کنید تا دندان های خود را با مواد مورد استفاده هم رنگ نگه دارید.

یکی دیگر از نگرانی ها این است که مواد باندینگ به مقاومت دندان نیستند. کسانی که عادت به جویدن ناخن یا خودکار دارند ممکن است باعث شکستن باندینگ شوند. باندینگ معمولا چندین سال دوام می آورد. اما اگر عادت به جویدن چیزهای سفت داشته باشید، احتمالا زودتر از اینها باید برای ترمیم آن به دندان پزشک مراجعه کنید.

منبع

Colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *