کشیدن دندان در بارداری: آیا ایرادی ندارد؟

بارداری وضعیت دهان و دندان شما را تغییر می دهد. زمانی که باردار هستید، تغییرات هورمونی شانس ابتلا به بیماری های دهان و لثه و پوسیدگی را افزایش می دهد. به همین دلیل انجام معاینات روتین و پیگیری مراقبت از دهان و دندان در طول بارداری اهمیت بیشتری دارد. از سوی دیگر معاینات روتین یک چیز است و کشیدن دندان در بارداری چیز دیگری است. آیا می توان این کار را در این دوره انجام داد؟ پاسخ از نظر انجمن دندانپزشکی آمریکا و دیگر سازمان های بهداشتی مربوطه مثبت است.

تفکری منسوخ

یکی از دلایل ترس مردم از کشیدن دندان در بارداری تفکرات منسوخ شده ی رایج در بین مردم در رابطه با ارائه ی خدمات دندانپزشکی به زنان باردار است. سابق بر این به تمام دندان پزشکان آموزش داده می شد که ارائه ی خدمات دندان پزشکی به زنان باردار خطرناک است و آنان نیز بدون توجه به شدت مشکل این افراد را نمی پذیرفتند.

بی حسی موضعی و سایر درمان ها

شواهدی وجود دارد که ثابت می کند که پر کردن دندان و یا سایر موارد درمانی در طول بارداری بی خطر است.  مرکز سلامت دهان و دندان مادر و کودک بیانیه ای را در مورد مراقبت از دهان و دندان در دوران بارداری منتشر کرده است. در این بیانیه، به پزشکان تاکید شده است که به بیماران اطمینان قلب دهند که بیحسی موضعی، داروهای ضد درد و رادیوگرافی (اشعه X) در دوران بارداری بی خطر هستند. در این بیانیه به بیماران باردار توصیه شده است که در مورد مراقبت های دندان پزشکی به توصیه های دندان پزشک خود توجه کنند و به دنبال یافتن راه حل های درمانی باشند.

برای یافتن اثر بی حسی موضعی بر روی نوزادانی که در رحم مادر در معرض آن قرار گرفته اند، مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا ۲۱۰ زن باردار را که در طول سه ماهه اول در معرض داروهای بیحس کننده موضعی قرار گرفته بودند با ۷۹۴ زن بارداری که در معرض بی حسی موضعی و درمان دندان پزشکی قرار نداشتند مورد بررسی قرار داد. محققان این مطالعه تفاوتی بین تعداد سقط، وزن هنگام تولد و سن زایمان در بین دو گروه نیافتند.

دیگر اشکال بی حسی چطور؟

شاید در حین کشیدن دندان در بارداری بی حسی موضعی برای نوزاد در رحم مادر مشکلی ایجاد نکند، اما سایر اشکال شدیدتر بیهوشی، مانند آرام بخش IV  یا بیهوشی عمومی چطور؟ به طور کلی، توصیه می شود که زنان در دوران بارداری از قرارگیری در معرض بیهوشی عمومی پرهیز کنند. با این حال مرکز سلامت دهان و دندان مادر و کودک تاکید دارد که می توان با مشورت پزشک زنان و زایمان برخی انواع بیهوشی را برای مادر باردار به کار برد.

چه زمانی باید کشیدن دندان در بارداری انجام شود؟

هنگامی که در مورد کشیدن دندان در بارداری صحبت می شود، زمان آن بسیار مهم است. انجمن بارداری آمریکا توصیه می کند که انجام اعمال دندان پزشکی ضروری به سه ماهه ی دوم و اعمال دندان پزشکی غیر ضروری به بعد از زایمان به تعویق انداخته شوند.

در سه ماهه ی سوم بارداری، خوابیدن به پشت یا خم شدن در طول کشیدن دندان یا سایر اعمال دندان پزشکی برای زن باردار دشوار است. البته در طول سه ماهه ی اول نیز می توانید اعمال دندان پزشکی خود را انجام دهید. تمام زنان بررسی شده در تحقیق مرکز سلامت دهان و دندان مادر و کودک در طول سه ماهه ی اول در معرض بی حسی قرار گرفته بودند. البته، اگر به صورت اورژانس نیز باید دندانی را هر چه سریع تر از دهان خود خارج کنید، مهم نیست در چه سه ماهه ای قرار دارید. کشیدن یک دندان عفونی شده یا به شدت آسیب دیده برای شما و کودکتان بهتر از ماندن آن در دهانتان است.

چه بحث کشیدن دندان در بارداری در میان باشد یا حتی عصب کشی آن، نادیده گرفتن آن برای سلامتی دندان و نوزادتان خطرناک است. اگر مدت زیادی از آخرین باری که به دندان پزشک مراجعه کرده اید گذشته است، همین امروز نوبت بگیرید. در عین حال مراقبت روتین از دندان های خود را نیز با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن فراموش نکنید.

منبع

Colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *