گسترش کام: درمان ارتودنسی

درمان های ارتودنسی مانند استفاده از بریس برای اصلاح مشکل تراز بودن فک و دندان ها استفاده می شود. در عین حال برای پر کردن شکاف بین دندان های فاصله دار نیز استفاده می شود. در برخی موارد نیز دندان ها روی هم قرار می گیرند و فضای کافی برای رشد آنها وجود ندارد. در اینجا است که شاید به درمان گسترش کام نیاز باشد.

گسترش کام: چرا؟

وقتی دندان ها فضای کافی در اختیار نداشته باشند، روی هم قرار می گیرند، کج می شوند یا حتی از کناره رشد می کنند. گاهی فک یک کودک در حال رشد به قدری کوچک است که جای دندان های در حال رشد نیست. سابق بر این ارتودنتیست برای ایجاد فضای کافی تعدادی از دندان های کودک را می کشید. این امر به این معنا بود که کودک تعدادی از دندان های دائمی خود را از دست می داد. در حال حاضر، درمان گسترش کام رایج تر شده است. در این روند از ابزاری استفاده می شود که به تدریج سقف دهان را افزایش می دهد تا فضای بیشتری در دهان برای دندان های دائمی ایجاد شود. این تاثیر در طی چند هفته یا چند ماه رخ می دهد. در برخی موارد گسترش کام تنها راه لازم برای اصلاح فک است. با این حال در برخی موارد ارتودنتیست برای اطمینان از ردیف بودن دندان ها از بریس نیز استفاده می کند.

این روش چگونه کار می کند؟

سقف دهان از دو قطعه ای تشکیل شده است که تا بلوغ به طور کامل به یکدیگر نمی پیوندند. از این منطقه می توان برای افزایش فضای دهان استفاده کرد. در این تکنیک هر چه بیمار جوان تر باشد، تاثیر درمان بیشتر است. در بزرگسالان این منطقه بسته شده است و کار به راحتی صورت نمی گیرد.

گسترش کام اغلب با دستگاه خاصی به همین نام انجام می شود و از هر طرف به دندان های مولار بالا متصل می شوند. این دستگاه از دو تکه ی مجزا تشکیل شده است که به تدریج با یک پیچ از هم باز تر می شوند. از آنجا که از این وسیله در درمان کودکان و نوجوانان استفاده می شود به والدین نحوه ی باز تر کردن دستگاه آموزش داده می شود. هر بار باز تر کردن دستگاه باعث ایجاد فضای بیشتر در دهان می شود و در نهایت فضای کافی برای دندان های بزرگسالی ایجاد می شود.

آیا برای گسترش کام به جراحی نیاز است؟

در اغلب موارد، استفاده از این دستگاه در ایجاد فضای کافی برای دندان های بزرگسالی کافی است. گاهی اوقات این درمان به قدری موثر است که حتی استفاده از بریس نیز ضروری نیست. با این حال، اغلب دندان پزشک ها استفاده از بریس را برای حرکت دندان ها به موقعیت درست پیشنهاد می دهند. از آنجا که این روش در مورد بیماران جوان تر کاربرد بیشتری دارد، عمل جراحی اغلب برای بزرگ سالانی استفاده می شود که دچار این مشکل هستند. دندان پزشک لزوم این درمان را برای شما تعیین می کند.

منبع

Colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *