لبخند لثه ای به دلیل اشکال در فرم لب بالا: انواع راه های درمانی

لبخند لثه ای به زمانی گفته می شود که مقدار زیادی از لثه ی شما در اثر لبخند زدن دیده شود. این حالت برای اغلب افراد خوش آیند نیست. خوشبختانه این مشکل را می توان به راحتی حل کرد. گاهی لبخند لثه ای به دلیل اشکال در فرم لب بالا بروز می کند. در این مطلب به روش های درمان لبخند لثه ای در ارتباط با لب بالا می پردازیم.

یکی از علل بروز لبخند لثه ای بالا رفتن بیش از حد لب است. در این حالت دندان های شما کوتاه نیست. بلکه مشکل به عدم تعادل و تناسب بین لثه و لب بالایی ارتباط دارد. بنابراین می توان این طور گفت که دیده شدن لثه به دلیل بیش فعالی عضله لب بالا و بالا کشیدن بیش از حد لب یا اتصال بیش از حد و نزدیک لثه و لب بالا است.

درمان های رایج برای لبخند لثه ای به دلیل اشکال در فرم لب بالا:

  • برش بافت عضلانی (میوتومی)
  • تزریق بوتاکس برای عضله ی بالا کشنده لب بالا
  • درمان لبخند لثه ای برای شل کردن اتصال بین لثه ها و لب بالا
  • جراحی لثه
  • دندانپزشکی زیبایی

برش بافت عضلانی (میوتومی)

در این روش، جراح پلاستیک عضله بالا کشنده لب بالا را بین لثه و لب بالا تضعیف می کند (برش بافت عضلانی). این روش با بی حسی موضعی و در مدتی حدود یک ساعت انجام می شود. برش در داخل دهان انجام می شود به نحوی که اسکار زخم از بیرون قابل رویت نیست.

این روش ریسک بسیار پایینی دارد. با این حال، در صورت بروز هر گونه ورم و کبودی، باید به طور کلی در حدود دو هفته از بین برود. در برخی موارد نادر، اختلال حسی نیز ممکن است رخ دهد. در طول جراحی، حرکات گوشه دهان برای ایجاد لبخند زیبا و طبیعی دست نخورده باقی می ماند. این روش نتایجی دائمی و همیشگی دارد.

بوتاکس

در صورتی که مشکل لبخند لثه ای به دلیل اشکال در فرم لب بالا باشد، عضله لب بیش فعال باشد و لب را بیش از حد بالا بکشد، می توان آن را با چند تزریق کوچک بوتاکس تضعیف کرد. تزریق بوتاکس تضمین می کند که قدرت عضلات بالا کشنده کم می شود و لب تا ارتفاع زیادی بالا کشیده نمی شود. بنابراین لثه شما دیگر زیاد دیده نمی شود. سایر حالات چهره شما طبیعی باقی خواهد ماند.

در این روش درست در کنار بینی، چند تزریق کوچک بوتاکس انجام می گیرد. مقدار واحد بوتاکس مورد نیاز به قدرت عضله لب شما بستگی دارد. اما به طور کلی ۱۰ واحد بوتاکس کافی است. نتایج حاصل از تزریق بوتاکس بین ۴ و ۹ ماه باقی می ماند. بیمار می تواند بسته به شرایط مالی و زندگی خود این درمان را هر زمان که بخواهد تکرار کند.

جدا کردن اتصال لب بالا

گاهی اوقات اتصال بین لب بالا و لثه در داخل دهان بیش از حد است. این امر می تواند ظاهر لبخند شما را غیر طبیعی کند. در برخی از افراد این مشکل به حدی توسعه یافته است که لثه ها وقتی که فرد لبخند هم نمی زند دیده می شود. در صورتی که مشکل شما این باشد، کاهش اتصال بین لب بالا و لثه به سادگی می تواند مشکل را رفع کند.

جینجیووپلاستی، جینجیوکتومی

گاهی اوقات دندان شما کوتاه به نظر می رسد زیرا تا حد زیادی با بافت لثه احاطه شده است. در این صورت جینجیووپلاستی یا جینجیوکتومی می تواند راه حل مشکل باشد. در صورتی که این روش درمان برای شما انتخاب شود دندانپزشک زیبایی سطح دندان های شما را با اصلاح بافت لثه افزایش می دهد.

استفاده از تاج یا روکش در دندان پزشکی زیبایی

در برخی موارد دیگر دندان ها به قدری کوتاه هستند که حتی اصلاح لثه نیز کار زیادی نمی تواند برای شما بکند. در این صورت دندان پزشک زیبایی از روکش یا تاج برای افزایش سطح دندان های شما استفاده می کند. گاهی اوقات این روش در ترکیب با سایر روش های بالا به کار می رود تا نتایج بهتری حاصل شود. اما هزینه درمان نیز به همین ترتیب بالاتر می رود.

بنابراین اگر دچار لبخند لثه ای هستند، نباید اعتماد به نفس خود را از دست بدهید. روش های درمان لبخند لثه ای بسیار متنوع و گسترده است. درمان کاملا به علت مشکل بستگی دارد. همان طور که دیده شد درمان های ارائه شده برای لبخند لثه ای به دلیل اشکال در فرم لب بالا تنوع بالایی دارد و اغلب آنها را می توان در یک جلسه انجام داد. همین امروز برای مشورت با دندان پزشک خود به مطب وی مراجعه کنید.

منبع

wellnesskliniek

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *