مضرات پستانک برای دندان نوزاد: آنچه باید بدانید

پستانک به کمک بچه های ناآرام می آید. اما آنچه فکر برخی والدین را به خود مشغول می کند، تاثیر بلند مدت آن بر دندان کودک است. اگرچه مضرات پستانک برای دندان نوزاد و تاثیر آن در پوسیدگی و رشد فک و دندان کودک ثابت شده است، این مشکلات تنها زمانی رخ می دهند که از آن اشتباه استفاده کنید.

مزایای پستانک:

آرام شدن با مکیدن انگشت امری رایج در بین نوزادان است و پستانک می تواند به انگشت مرخصی بدهد. در واقع، انجمن دندان پزشکی اطفال آمریکا معتقد است که استفاده از پستانک عادت بهتری نسبت به مکیدن انگشت است. برای جلوگیری از مشکلات بعدی در دهان و رشد دندان ها، آرام کردن نوزاد با پستانک بسیار راحت تر از مکیدن انگشت است. مقدار مکیدن هم در پستانک کمتر از مکیدن انگشت است. از سوی دیگر محققان معتقدند ریسک وقوع سندروم مرگ ناگهانی نوزادان در مواردی که از پستانک استفاده می کنند کمتر است. در عین حال، در موارد پیچیده پزشکی نوزادی که از پستانک استفاده می کند، استرس کمتری را تحمل می کند. بنابراین در صورت استفاده صحیح، مضرات پستانک برای دندان نوزاد قابل چشم پوشی است.

مضرات پستانک برای دندان:

با وجود منافع ذکر شده، نباید فراموش کنیم که استفاده از پستانک به شیوه غلط ضررهای زیادی برای نوزاد دارد. در ادامه برخی از روش های نادرست استفاده از پستانک می آیند:

ورود باکتری های عامل پوسیدگی دندان:

به گفته محققین، باکتری های عامل پوسیدگی دندان به طور طبیعی در دهان نوزاد زندگی نمی کنند. بلکه این باکتری ها از دهان اطرافیان نوزاد به او منتقل می شود. ورود زودهنگام این باکتری ها به دهان کودک باعث پوسیدگی زودهنگام دندان های او می شود. بنابراین دفعه بعد که پستانک کودک روی زمین افتاد و شما به جای شستشو آن را در دهان خودتان قرار دادید، به یاد بیاورید که با این کار باکتری های عامل فساد دندان را در کنار موارد بهداشتی دیگر وارد دهان کودک کرده اید.

ایجاد عادت غذایی و بهداشتی غلط:

یکی دیگر از مضرات پستانک برای دندان نوزاد، افزایش مصرف شیرینی در او است. برخی از والدین عادت دارند که برای سریع تر ساکت شدن نوزاد، پستانک را در شکلات یا عسل فرو می کنند. جدا از اینکه مصرف شیرینی و به خصوص عسل در کودکان زیر یک سال ممنوع است، این کار به تغییر ذائقه کودک، ایجاد عادت بد غذایی و بهداشتی در او، و افزایش استعداد پوسیدگی دندان منجر می شود.

تغییر فرم دندان و فک:

استفاده از پستانک به مدت محدود در روز و کمتر از یک سال و نیم مشکل چندانی در فرم فک و دندان کودک ایجاد نمی کند. اما به یاد داشته باشید که مضرات پستانک برای دندان در پی استفاده طولانی مدت از آن ایجاد می شوند. استفاده بلند مدت باعث ایجاد سندروم دندان ترک خورده، مشکل در جویدن، جلو آمدن دندان بالایی، تغییر تناسب فک و جای دندان ها می شود.

منبع

Colgate

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] استفاده از پستانک بستگی دارد. در مطالب پیشین در مورد مضرات پستانک برای دهان و دندان نوزادان صحبت شد که توصیه می کنیم آنها […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *