عادت بد دهان و دندان: جویدن یخ برای دندان های شما مشکل ساز است

مراقبت از دهان و دندان ارتباط مستقیمی با سلامت و زیبایی فرد دارد. جدا از تاثیر مخربی که عدم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بر سلامت دندان ها دارد، عادت بد دهان و دندان نیز می تواند باعث بروز مشکل شود. یکی از این عادات بد جویدن یخ است. هرچقدر که مخلوط کن و دستگاه یخ خرد کن برای خرد کردن یخ ساخته شده اند، دندان های شما مناسب این کار نیستند.

برخی از افراد به صورت عادت یخ می جوند، به خصوص در تابستان. در این فصل است که مطب دندان پزشک ها پر از افرادی است که دچار دندان شکسته و لثه آسیب دیده می شوند. جویدن یخ در موارد زیادی به سندروم دندان ترک خورده منجر می شود. این سندروم در اغلب موارد قابل تشخیص با چشم غیر مسلح و در برخی موارد حتی با اشعه ایکس هم نیست. تنها علامت آن درد و حساسیت دندان به سرما و گرما در حین خوردن و آشامیدن است. خونریزی لثه و آسیب به بافت آن نیز جز حوادث رایج در پی جویدن یخ است. در صورت ادامه یافتن این مسئله بیماری لثه با ورود باکتری ها پیشرفت خواهد کرد و در موارد حاد به از دست رفتن دندان ها می انجامد. به گفته انجمن دندان پزشکی آمریکا، دوری از عادت بد جویدن یخ یکی از راحت ترین راه ها برای جلوگیری از مشکلات دندان و سندروم دندان ترک خورده است.

رفع عادت بد دهان و دندان با توصیه جایگزین:

اگر به شدت عادت به جویدن یخ پیدا کرده اید و نمی توانید آن را ترک کنید، دندان پزشکان توصیه می کنند که اجازه دهید یخ مانند آبنبات در دهان شما ذوب شود. در صورتی که واقعا احتیاج به خرد کردن دارید، تکه های کوچک هویج و سیب سرد شده را جایگزین آن کنید.

جویدن یخ، نشانه کم خونی:

در صورتی که این عادت بد دهان و دندان به هیچ روی دست از سر شما برنمی دارد، دندان پزشک را از آن مطلع کنید. مطالعات نشان داده اند که وسوسه جویدن یخ با بیماری کم خونی مزمن در ارتباط است. در صورتی که نمی توانید این عادت را ترک کنید، آزمایش خون بدهید. بدن برای ساخت هموگلوبین و حمل اکسیژن در خون به آهن نیاز دارد. کم خونی در ۲۰ درصد از زنان، ۵۰ درصد از زنان باردار، و ۳ درصد از مردان دیده می شود. در صورتی که دچار عادت بد دهان و دندان جویدن یخ به صورت مزمن هستید و قادر به ترک آن نیستید، احتمالا مشکل با مکمل آهن به طور کامل رفع خواهد شد.

منبع

Colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *