سلامت لثه: بهبود آن در ۵ دقیقه

هر روز یک یا دو بار زمان می گذارید و مسواک و نخ دندان می کشید زیرا لبخند درخشان تری می خواهید. اما تا به حال چند مرتبه به سلامت لثه های خود فکر کرده اید؟ خیلی از مردم از نقش کلیدی لثه ها در زیبا کردن لبخندشان خبر ندارند. اگر به سلامت لثه خود اهمیت ندهید، چندین بیماری می تواند شرایط و ظاهر کل دندان شما را تغییر دهند.

چرا سلامت لثه اهمیت دارد؟

احتمالا در مورد بیماری لثه شنیده اید؟ اما می دانید چیست؟ این بیماری آزاردهنده بر سلامت دندان ها و محیط اطراف آن تاثیر می گذارد. از آنجا که این بیماری درد ندارد، بسیاری از افراد متوجه آن نمی شوند. پس چرا سلامت لثه مهم است؟ بیماری لثه دلیل اصلی از دست رفتن دندان ها در بزرگسالی است.

بیماری لثه زمانی رخ می دهد که پلاک از خط لثه و روی دندان ها توسط مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پاک نشود. از آنجا که شما دردی حس نمی کنید، نشانه های بروز بیماری لثه را بررسی کنید. نشانه های زیر از علائم اصلی بیماری لثه است که در صورت وجود باید سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید: خونریزی لثه، بوی بد مزمن، لثه های متورم و قرمز، دندان لق و تحلیل رفتن لثه.

۵ گام اصلی در حفظ سلامت لثه:

در چند دقیقه و چند گام ساده می توانید سلامت لثه خود را تضمین کنید. برای مسواک زدن باید هم دندان و هم لثه را تمیز کنید.

زاویه درست: برای اینکه صحیح مسواک زده باشید، مسواک باید زاویه ۴۵ درجه و موازی با خط لثه داشته باشد.

ضربه های کوتاه: مسواک را در حرکات کوتاه و ملایم به جلو و عقب ببرید. گاهی اوقات مشکل از این است که تنها جلو دندان و لثه تمیز می شود. پشت دندان و لثه را نیز باید با مسواک تمیز کنید.

از نوک مسواک استفاده کنید: برای تمیز کردن پشت دندان ها از نوک مسواک در دندان بالا و پایین استفاده کنید.

زبان را فراموش نکنید: باکتری ها فقط روی دندان حضور ندارند. باید آنها را از تمام مناطق دهان حذف کنید. زبان را هم با مسواک مخصوص یا برس نرم تمیز کنید تا از انتقال باکتری به لثه جلوگیری شود.

معاینه منظم: مانند هر نوع بیماری دیگر، پیشگیری صرفا تضمین کننده سلامتی نیست. هر ۶ ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه کنید تا شما را از نظر بروز پوسیدگی یا بیماری لثه بررسی کند و اقدامات لازم برای شما اتخاذ شود.

منبع

Colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *