بهداشت دهان و دندان در سنین پیری: ارتباط الزایمر با بیماری لثه

بر اساس تحقیق منتشر شده در ژورنال بیماری آلزایمر، افرادی که دچار بیماری لثه هستند یا بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. به گفته محققان رعایت بهداشت دهان و دندان در سنین پیری می تواند به جلوگیری از بسیاری از بیماری های رایج و به خصوص فراموشی کمک شایانی کند.

محققان دانشگاه لنکشایر مرکزی، دانشکده دندان پزشکی انگلستان، بافت مغز اهدا شده ۱۰ بیمار دچار بیماری فراموشی و ۱۰ بیماری که به این بیماری مبتلا نبوده اند را مورد بررسی و آزمایش قرار دادند. در این آزمایش آنها باکتری مرتبط با بیماری لثه را در بافت مغز ۴ فرد مبتلا به بیماری فراموشی پیدا کردند. اما این باکتری در هیچ یک از نمونه های افراد سالم دیده نشد. دیده شدن این باکتری در بافت مغز با وارد شدن آن به جریان خون فرد از طریق فعالیت های ساده روزمره مانند خوردن، جویدن و مسواک زدن مرتبط است. باکتری می تواند از طریق جریان خون از لثه به سایر بافت های بدن فرد برود و آنها را درگیر کند.

محققان معتقدند زمانی که باکتری به مغز فرد وارد می شود، پاسخ سیستم ایمنی بدن فعال می شود و مانند اتفاقی که در دهان می افتد، سلول های مغز کشته می شوند. این پاسخ ایمنی می تواند همان مکانیسمی باشد که باعث تغییر در مغز می شود. این اتفاق در بیماری آلزایمر رایج است. این امر نقش مهمی در بروز علائمی مانند گیجی و تخریب خاطرات دارد.

این تحقیق نشان دهنده ارتباط بیماری لثه، بهداشت دهان و دندان در سنین پیری و بروز بیماری لثه است. هرچند این نتیجه در این تحقیق ثابت شد، اما به دلیل تعداد کم نمونه ها می تواند اتفاقی بوده باشد. از سوی دیگر ممکن است وجود این باکتری در مغز افراد مبتلا به آلزایمر به دلیل فراموشی آنها نسبت به سایر افراد سالم برای رعایت بهداشت دهان و دندان در سنین پیری باشد. در این صورت باکتری یافت شده در مغز آنها می تواند نتیجه بیماری آلزایمر باشد نه دلیل آن. به هر صورت به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

نتیجه تحیقات بیشتر هر چه باشد، رعایت بهداشت دهان و دندان در سنین پیری تاکیدی است که تمام پزشکان و دندان پزشکان دارند. این توصیه حتی در مورد افرادی که دندان های خود را به طور کامل هم از دست داده اند وجود دارد. رعایت بهداشت لثه ها، زبان و دندان مصنوعی یا طبیعی، سهم زیادی در سلامت کلی فرد مسن دارد.

منبع

Colgate

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] و نیز آلزایمر را افزایش می دهد. تحقیقات مدرن زیادی به ارتباط بیماری لثه با آلزایمر در سنین بالا اشاره داشته […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *