پوسیدگی دندان شیری: اشتباهات والدین در شیردهی نوزاد

به عنوان والدین احتمالا تمایل دارید همه چیز را مربوط به سلامت فرزند خود بدانید. زمانی که او را به معاینات پزشک اطفال می برید، اسباب بازی های فکری مناسب سن او می خرید و کتاب های تربیتی می خوانید، به دنبال ایجاد بهترین شروع در زندگی او هستید. دندان های او نیز جزئی از زندگی او هستند. رفتارهای شما حتی در زمانی که دندان ها در دهان او کاملا رشد نیافته اند، می توانند باعث پوسیدگی دندان شیری شوند.

شیر شب: عامل اصلی پوسیدگی دندان شیری

شیر شب یکی از اصلی ترین علل پوسیدگی دندان شیری در کودکان زیر ۳ سال است. امروزه با کودکان خردسال زیادی روبه رو می شویم که پیش از تکمیل رشد تمام دندان ها دچار پوسیدگی شده اند. بهتر است شیر شب را قبل از رشد تمامی دندان ها قطع کنید. علت مضر بودن شیر شب برای دندان ها، کاهش جریان بزاق دهان در طول شب است.

کاهش بزاق موجب باقی ماندن شیر در دهان کودک و تغذیه باکتری ها از قند موجود در آن می شود. قند چسبیده به دندان در اثر تغذیه باکتری ها به اسید تبدیل می شود و باعث تخریب مینای دندان خردسال شما می شود. به همین دلیل در اغلب خردسالان پوسیدگی دندان های جلو و به خصوص تخریب از پشت دندان دیده می شود.

نوزاد از ۶ ماهگی و شروع تغذیه تکمیلی قادر به تحمل گرسنگی بین ۶ تا ۸ ساعت است. بهتر است به جای شیر شب کودک خود را در آخر شب با غذا سیر کنید. در صورتی که در طول شب بیدار شد، به جای اینکه سریعا از طریق سینه یا شیشه شیر او را ساکت کنید او را در آغوش بگیرید و با لالایی به خواب ببرید. در کودکان بالای یک سال می توان او را با خوردن مقداری آب مجددا به خواب برد.

اینکه کودک شما فقط لثه در دهان دارد، تضمین کننده عدم پوسیدگی دندان شیری نیست. عادت های روزمره دلیل اصلی بروز پوسیدگی در مراحل بعدی است. بهتر است قبل از رشد تمامی دندان ها عادت شیر خوردن در طول شب را از او بگیرید. در صورتی که کودک شما مقاومت زیادی برای شیر خوردن دارد، هرگز اجازه ندهید که شیر در دهان او بماند. پس از شیردهی در طول شب، دهان او را با مقداری آب شستشو دهید. خوردن مقدار کمی آب به وسیله سرنگ یا لیوان شیر باقی مانده در دهان کودک را به طرف معده می برد و دهان او را پاک می کند. هر چند قطع شیردهی تضمین کننده بهتری برای عدم پوسیدگی دندان شیری است، اما این روش هم تاثیر خوبی در پیشگیری از آن دارد.

منبع

Colgate

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] ترین جواب به این سوال این است که اگر دندان شیری در زمان مقرر و مورد انتظار افتاده باشد، دندان دائمی در […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *