عوارض جانبی جرم گیری دندان که باید از آن آگاه باشید

عوارض جانبی جرم گیری دندان توسط افراد کمی تجربه می شود. جرم گیری دندان توسط دندانپزشکان برای تمیز کردن دندان به منظور حفاظت از لثه و عوارض پلاک توصیه می شود. این روش پلاک های تجمع یافته روی خط لثه را از بین می برد. تارتار از روی دندان و خط لثه برداشته می شود و خط لثه مجددا نرمی خود را به دست می آورد

عوارض جانبی جرم گیری دندان:

جرم گیری دندان علاوه بر مزایا، عوارض خاصی نیز دارد که باید به آنها اشاره شود. برخی از این عوارض عبارتند از:

جرم گیری نادرست دندان می تواند دندان را لق کند. همچنین جرم گیری می تواند نگرانی هایی را برای افراد دیابتی و دچار مشکلات قلبی به همراه آورد.

جرم گیری نامناسب دندان باعث بیماری لثه و یا بیماری های پریودنتال می شود که بدون درد اما مترقی است. علت اصلی بیماری پریودنتال جرمهای باکتریایی است که در زیر خط لثه تجمع می یابند. جرم گیری باید به درستی انجام شود تا از تجمع باکتری ها و بقایای مواد غذایی جلوگیری شود.

در بین عوارض جانبی جرم گیری دندان می توان به تورم و حساس شدن لثه ها اشاره کرد. جرم گیری مناسب و منظم دندان ها در کاهش تجمع باکتری ها زیر خط لثه تاثیر دارد، که به خودی خود به رفع عوارض جانبی جرم گیری دندان در آینده کمک می کند. یکی دیگر از عوارض جانبی جرم گیری دندان افزایش حساسیت دندان ها به غذاهای سرد و گرم است. جرم گیری نادرست با تحلیل لثه باعث بیرون زدن ریشه دندان می شود که به حساسیت دندان ها و خونریزی لثه منجر می شود.

برای جلوگیری از عوارض جانبی جرم گیری دندان و برگشت تارتار، تا چند روز پس از این عمل باید از کشیدن سیگار اجتناب شود. همچنین برای پیشگیری از آسیب به لثه نیز باید در مورد مصرف برخی مواد غذایی مانند ذرت بو داده، آجیل و چیپس احتیاط شود.

عوامل افزایش ریسک عوارض جانبی جرم گیری دندان:

بر اساس نظر انجمن دندانپزشکی آمریکا، رسوب بیش از ۳ میلی متر تارتار ریسک عوارض دندانی را بالا می برد. این خطر در صورت افزایش قطر تارتار بیشتر می شود زیرا لثه را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

توصیه هایی برای جرم گیری دندان:

اثرات و عوارض جانبی جرم گیری دندان حداقل است و بنابراین مورد توجه نیستند. برداشتن پلاک از خط لثه و دندان برای حفظ دندانها از بیماری های پریودنتال ضروری است. با این حال، برای پیشگیری از عوارض جانبی جرم گیری دندان بررسی دندان ها قبل از کار توسط دندان پزشک متخصص توصیه می شود.

منبع

onlymyhealth 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *