تاثیر نوشیدنی های بدون قند بر دندان

تاثیر نوشیدنی های بدون قند بر دندان: مفید یا مضر؟

اگر به خاطر دندان هایتان نوشیدنی های بدون قند را جایگزین نوشیدنی های شیرین شده کرده اید، کار چندان درستی نکرده اید. مطالعات جدید نشان داده اند که تاثیر نوشیدنی های بدون قند بر دندان درست به اندازه نوشیدنی های شیرین شده است و باعث اسیب به دندان می شوند. این نوع نوشیدنی ها به آسیب به مینای دندان شهره هستند.

آزمون تاثیر نوشیدنی های بدون قند بر دندان:

در مطالعه ای محققان ۲۳ نوع مختلف از نوشیدنی های غیر الکلی و همچنین نوشیدنی های ورزشی را مورد بررسی قرار دادند. پس از اجرای آزمون در آزمایشگاه، دریافتند که نوشیدنی هایی که دارای مواد افزودنی اسیدی و سطح pH پایین به راحتی می توانند به سلامت دندان به طور قابل توجهی آسیب وارد کنند. مواد افزودنی اسیدی در نوشیدنی می تواند مینای دندان را صرف نظر از اینکه نوشیدنی شیرین شده است یا بدون قند تحت تاثیر قرار دهد.

این مطالعه دو عامل را در مورد سلامت دندان پس از مصرف نوشیدنی های شیرین شده مورد بررسی قرار داد:

این مطالعه اشاره می کند که تقریبا تمام نوشیدنی ها، شیرین شده و بدون قند، باعث نرم شدن مینای دندان از ۳۰ تا ۵۰ درصد می شوند. محققان از عدم تفاوت بین نوشیدنی های شیرین شده و بدون قند بر مینای دندان شگفت زده شدند. در واقع تاثیر نوشیدنی های بدون قند بر دندان ثابت شده است. مدیر عامل شرکت سلامت CRC دهان و دندان، اریک رینولدز، عنوان می کند که بسیاری از مردم فکر می کنند که مصرف قند تنها عامل آسیب به مینای دندان است. آنها فراموش کرده اند که شاید از این نظر نوشیدنی های بدون قند برای دندان ایمن باشند، اما محتوای اسیدی و افزودنی های این نوع نوشیدنی ها تاثیر مشابهی بر دندان دارد.

محققان معتقدند که فساد دندانی زمانی رخ می دهد که اسید بافت سخت دندان را حل می کند. تاثیر نوشیدنی های بدون قند بر دندان دقیقا به همین صورت است. در مراحل اولیه فرسایش، اسید لایه های سطحی مینای دندان را از بین می برد. اگر پوسیدگی ادامه یابد پالپ داخل دندان تحت تاثیر قرار می گیرد. در این مرحله از فرسایش دندانی مراقبت از دندان صرفا توسط دندان پزشک ممکن می شود.

راه حل:

بنابراین دفعه بعد که خواستید یک نوشیدنی بدون قند انتخاب کنید و به سلیقه خود افتخار کردید، فراموش نکنید که محتوای اسیدی نوشیدنی درست به اندازه قند بر روی مینای دندان شما تاثیر مخرب دارد. دندان پزشکان توصیه می کنند که در صورتی که به مصرف نوشیدنی های اسیدی شیرین شده یا بدون قند اعتیاد دارید، حتما از نی استفاده کنید. استفاده از نی در صورتی که در انتهای دهان قرار داده شود و تماس نوشیدنی با دندان به حداقل برسد، تاثیر نوشیدنی های بدون قند بر دندان را تا حد زیادی کاهش می دهد.

منبع

onlymyhealth

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *