پالپوتومی

پالپوتومی اطفال: جایگزینی برای عصب کشی

با وجودی که دندان های شما را یک پوشش سخت بیرونی در بر گرفته است، یک منطقه داخلی نرم به نام پالپ در آن وجود دارد. این منطقه بالاتر از خط لثه قرار گرفته است و محل اعصاب و عروق خونی است که وظیفه تغذیه و حمایت از دندان های شما را بر عهده دارند. به طور معمول، پالپوتومی برای حذف بخش های آلوده پالپ به منظور جلوگیری از آسیب به اعصاب و ریشه انجام می گیرد. در اغلب موارد، دراین روش بافت کمتری نسبت به عصب کشی برداشته می شود و ریشه دندان درگیر نمی شود. پالپوتومی درد و حساسیت به سرما و گرما را کاهش می دهد. علاوه بر این، هنگامی که پوسیدگی پالپ کنترل شود، از توسعه عفونت به بافت های اطراف جلوگیری می شود. به همین ترتیب نیازی به انجام عصب کشی برای فرزندتان نخواهد بود.

برای چه دندان هایی از پالپوتومی استفاده می شود؟

اگر چه پالپوتومی را می توان برای بزرگسالان نیز انجام داد، اما معمولا برای کودکان استفاده می شود. به طور خاص، این روش در دندان های شیری، و همچنین دندان های دائمی که کاملا رشد نیافته اند اجرا می شود. تا زمانی که دندان لق نشده و هیچ نشانه ای از عفونت لثه وجود ندارد، دندانپزشک می تواند از این روش برای کودک استفاده کند.

همانطور که می دانید، از دست رفتن زودرس دندانهای شیری می تواند بر رشد دندان های دائمی تاثیرگذار باشد. بنابراین، اگر فرزند شما دچار حفره ای شده است که به پالپ دندانهای شیری رسیده، دندانپزشک برای جلوگیری از آسیب به عصب و ریشه از این روش استفاده می کند. علاوه بر این، اگر دندان دائمی شکسته باشد یا پالپ دیده شود، از پالپوتومی برای جلوگیری از گسترش عفونت به لثه ها و دندان های اطراف بهره گیری می شود.

نگرانی در مورد کار با کودکان:

بسته به تحمل بیمار برای درمان های دندانپزشکی، این روش را می توان با بی حسی موضعی، و همچنین بیهوشی انجام داد. به طور معمول، از اکسید نیتروژن برای بیهوشی استفاده می شود. اگر فرزند شما در مورد روش های دندانپزشکی نگران است، به احتمال زیاد بیهوشی گزینه مناسب تری است.

روش انجام کار:

همانند اغلب روش های دندان پزشکی، در این روش نیز از یک مته به منظور رسیدن به منطقه پالپ استفاده می شود. به طور معمول، پس از این مرحله از ابزار دستی برای تخلیه بافت آلوده بهره گرفته می شود. هنگامی که منطقه تمیز شد، پر کننده های موقت برای تکمیل روند به کار گرفته می شوند. این مواد اغلب تا زمان نیاز به عصب کشی در محل خود می مانند.

منبع

dentanet

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] پالپوتومی در بزرگسالان چیست و در چه شرایطی انجام می شود؟ […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *