اپیسکتومی

اپیسکتومی: درمان عفونت پیشرفته در دندان های خلفی

دندان های شما توسط ریشه ای که در تمام مسیر تا استخوان فک کشیده شده است سر جای خود نگه داشته شده اند. دندان های جلو معمولا یک ریشه دارند، در حالی که دندان های پریمولر و مولر دو یا چند ریشه دارند. ابتدا یا انتهای ریشه اپکس نامیده می شود و این جایی است که اعصاب و عروق خونی وارد دندان می شوند. این اعصاب از طریق کانال ریشه به پالپ وارد می شوند. در درمان عصب کشی، کانال ها تمیز می شوند و هر گونه بافت ملتهب یا عفونی از آن بیرون کشیده می شود. اپیسکتومی زمانی لازم است که عفونت پیشروی کرده باشد و پس از عصب کشی از بین نرود.

کانالهای ریشه بسیار پیچیده هستند و به جز کانال اصلی چندین شاخه کوچک تر نیز دارند. امکان دارد که بعد از عصب کشی بقایایی از عفونت در این شاخه ها باقی بماند. این امر باعث بروز عفونت بعد از درمان می شود. در اپیسکتومی، نوک ریشه و یا راس آن همراه با بافت آلوده حذف می شود. در چنین شرایطی برای بستن ریشه از مواد پر کننده استفاده می شود. اپیسکتومی معمولا زیر میکروسکوپ انجام می شود.

چرا به اپیسکتومی نیاز دارم؟

اگر در گذشته عصب کشی انجام شده باشد و دندان هنوز هم آلوده باشد، در این صورت مشکل باید در راس ریشه باشد. در اغلب موارد قبل از درمان اپیسکتومی به یک بار عصب کشی مجدد نیاز است. با پیشرفت تکنولوژی، دندانپزشکان می توانند کانال هایی را که درمان نشده اند تشخیص دهند.  اپیسکتومی را می توان به منظور جلوگیری از کشیدن دندان و رفع این مشکل انجام داد. در واقع اپیسکتومی بعد از دو عصب کشی ناموفق انجام می شود. به عنوان مثال، درمان مجدد بعد از دو بار عصب کشی ممکن است باعث تضعیف دیواره دندان شده باشد. در این شرایط تنها نوک عصب حذف می شود.

چگونه باید برای آن آماده شد؟

قبل از اپیسکتومی، باید با دندانپزشک خود مشاوره داشته باشید. دندانپزشک یا جراح می تواند این عمل جراحی را انجام دهد. با پیشرفت در درمان ریشه سرپایی، این روش بهتر است توسط اندودنتیست یا دندانپزشک متخصص در جراحی انتهای ریشه انجام شود. قبل از عمل جراحی، دندانپزشک از دندان و استخوان های اطراف عکس اشعه ایکس می گیرد و برای کاهش التهاب و عفونت دهان شویه ضد میکروبی و آنتی بیوتیک داده می شود.

اقدامات احتیاطی پس از اپیسکتومی چیست؟

دندانپزشک داروهای لازم، مواد غذایی، و نوشیدنی های مجاز را به شما خواهد گفت. شاید لازم باشد حدود ده تا دوازده ساعت پس از عمل جراحی روی صورت خود یخ بگذارید. همچنین باید در این دوره استراحت زیادی هم داشته باشید. روز بعد دچار کبودی و تورم خواهید شد و تا دو روز ادامه خواهد داشت. مسواک زدن در منطقه جراحی ممنوع است و باید با دهان شویه دهان خود را تمیز کنید. از بالا بردن لب خود و بررسی محل نیز خودداری کنید. این کار باعث باز شدن بخیه ها و خونریزی می شود. حدود یک یا دو هفته بعد بخیه ها کشیده می شوند و مشکل حل خواهد شد.

منبع

dentanet

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *