خروپف

خروپف شبانه: راه حل رفع مشکل در افراد

سر و صدای خروپف به خاطر ارتعاش بافت نرم در راه هوایی فوقانی ایجاد می شود. در طول خواب عضلات راه هوایی فوقانی استراحت می کنند که باعث شکل گیری تنگناها یا حتی انسداد کامل راه هوایی می شود. واکنش بدن افزایش سرعت هوا است که به نوبه خود باعث لرزش بافت نرم می شود که سر و صدای خروپف از آن ایجاد می شود.

احتمال خروپف در چه کسانی بالاتر است؟

پژوهش ها نشان می دهند که حدود ۴۰ درصد از جمعیت بزرگسال خروپف می کنند. هر چه فرد مسن تر می شود احتمال خروپف افزایش می یابد. همچنین خروپف در افراد دارای اضافه وزن یا کسانی که نوشیدنی های الکلی مصرف می کنند بیشتر است.

آپنه انسدادی خواب چیست؟

آپنه یک وضعیت پزشکی است. افراد مبتلا به آن دچار وقفه تنفسی در طول خواب می شوند. علائم دیگر آن خواب آلودگی در طول روز و یا احساس عدم داشتن خواب کامل درطول شب است. برای کسانی که دچار آپنه خواب هستند یک دستگاه ضد خروپف می تواند مفید باشد. اما برای این مورد باید با پزشک خود مشورت کنید. هر کسی که خروپف می کند به آپنه مبتلا نیست اما هر کسی که به آپنه مبتلا است دچار خروپف نیز هست.

چه اقدام پزشکی در دسترس است؟

دندانپزشک می تواند یک دستگاه مخصوص بینی برای شما طراحی کند که در طول شب استفاده می شود. این دستگاه از دو گارد پلاستیکی نازک درست شده است که بر روی دندان بالا و پایین قرار می گیرد. آنها توسط دو کانکتور به هم متصل هستند که فک پایین را در موقعیت رو به جلو نگه می دارد. هر گونه باز شدن دهان فک پایین را بیشتر رو به جلو می کشد.

چه کسی می تواند از این وسیله استفاده کند؟

این دستگاه در افرادی که دندان طبیعی ندارند یا دندان های طبیعی کمی دارند قابل استفاده نیست. در هر کس نیز دستگاه بسته به شرایط وی سفارش داده می شود.

بعد از آن چه اتفاقی می افتد؟

دندانپزشک از شما و همسرتان می خواهد که پرسشنامه ای را تکمیل کنید. سپس از قوس دندان بالا و پایین قالب گرفته می شود. ساخت قالب حدود دو هفته طول می کشد. سپس دندان پزشک برای امتحان آن را به شما می دهد. در صورتی که خروپف در طول هفته آینده از بین رفت، دستگاه برای اصلاح به دندان پزشک مرجوع می شود. متاسفانه تضمینی نیست که دستگاه برای همه موفقیت آمیز باشد. در حدود ۶۲ درصد افراد مشکل با استفاده از دستگاه حل می شود. اما برای همه تضمینی نیست.

منبع

dentanet

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *