افتادن مواد پر کننده دندان: موقعیت اورژانسی؟

مواد پر کننده دندان برای پر کردن حفره دندان و از مواد مختلف متعدد ساخته شده است، در حالی که روکش دندان برای پوشش کل تاج استفاده می شود (به عنوان مثال، بخش قابل مشاهده دندان، روی خط لثه). با گذشت زمان، دندانی که با روکش یا مواد پر کننده ترمیم شده است پوسیده می شود. در پی پوسیدگی، فرد شاهد افتادن مواد پر کننده دندان خواهد بود. پوسیدگی دندان شکل دندان سالم را تغییر می دهد و با شل شدن مواد پر کننده، آنها از روی دندان جدا می شوند.

در پی افتادن مواد پر کننده دندان چه باید کرد؟

افتادن مواد پرکننده دندان معمولا به عنوان موقعیت اورژانس دندان پزشکی دیده نمی شود، با این حال اگر دندان جلو افتاده باشد ممکن است به دلیل مسائل زیبایی فرد به کمک فوری نیاز داشته باشد. درعین حال در صورتی که دندان زنده باشد و سابقه عصب کشی نداشته باشد، حساسیت دمایی و تماس با مواد می تواند فرد را وادار به مراجعه سریع به دندان پزشک کند. در صورتی که روکش دندان افتاده است، بهتر است آن را در ظرفی نگه دارید و به دندان پزشک مراجعه کنید. این توصیه از این جهت می شود که شاید مشکل صرفا فرسایش سیمان اتصال دهنده تاج به دندان باشد. برای مراجعه به دندان پزشک زیاد معطل نکنید، زیرا ممکن است تاج از بین برود یا دندان و دندان های اطراف تغییر موضع بدهند و روکش دیگر بر روی آن جا نگیرد.

به عنوان راه حل موقت افتادن مواد پر کننده دندان می توانید تا قبل از رسیدن به دندان پزشک اقدامات زیر را انجام دهید:

  • به منظور تسکین درد، مقداری روغن میخک بخرید و باپنبه روی دندان بزنید. روغن میخک را می توانید از داروخانه بخرید.
  • اگر تاج دندان افتاده است، آن را بیابید و داخل آن را کاملا تمیز کنید. سپس مقداری سیمان مخصوص دندان پزشکی از داروخانه خریداری کنید و مقداری از آن را داخل تاج بریزید و آن را روی دندان خود قرار دهید. این کار تا زمان مراجعه به دندان پزشک تاج را روی دندان شما حفظ می کند.
  • اگر تاج یا مواد پر کننده دندان از دست رفته اند، می توانید مقداری از سیمان را با احتیاط روی دندان خود قرار دهید. سعی کنید در اسرع وقت به دندان پزشک مراجعه کنید.
  • هرگز برای چسباندن تاج دندان از چسب های خانگی استفاده نکنید. این کار آسیب جدی به شما وارد می کند.

دندانپزشک چه کاری برای شما انجام می دهد؟

در صورتی که تاج بر روی دندان متناسب باشد و دندان پوسیدگی نداشته باشد، دندانپزشک دندان و تاچ را تمیز می کند و با سیمان مخصوص آن را متصل می کند. اگر دندان پوسیده شده باشد، دندان پزشک ابتدا پوسیدگی را خالی می کند و بعد دندان را پر می کند یا تاج جدیدی برای آن می سازد.

منبع

dentanet

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] مواد غذایی در لثه می تواند به آسیب شدید به دندان یا افتادن پر کردگی دندان […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *