جراحی فلپ لثه: درمان بیماری پریودنتال پیشرفته

در طول جراحی فلپ لثه به منظور نمایان شدن استخوان و ریشه هر دندان لثه از روی آن برداشته می شود. در برخی موارد، این روش ممکن است همراه با جراحی استخوان انجام شود. این روش معمولا درافرادی با بیماری پریودنتال پیشرفته توصیه می شود.

جراحی فلپ لثه: چرا این روش انجام می شود؟

هنگامی که فرد دچار بیماری پریودنتال پیشرفته شود، ممکن است لازم باشد که به منظور درمان عفونت لایه ای از لثه برداشته شود. این روش درمانی شامل برداشتن بافت بیمار و همچنین معاینه استخوان و ناهنجاری های دیگری است که لثه را دچار مشکل کرده است. البته همیشه قبل از جراحی فلپ لثه دندانپزشک سایر روش های درمانی را نیز امتحان خواهد کرد. این روش ها شامل درمان ریشه و جرم گیری می شود.

پرداختن به نگرانی های بیمار قبل از جراحی:

قبل از جراحی فلپ لثه اول تارتار و پلاک ها از روی دندان و لثه شما برداشته می شوند. همچنین قبل از برنامه ریزی برای جراحی، پریودنتیست از بهداشت دهان شما اطمینان می یابد. قبل از انجام این روش نیز یک ارزیابی کلی از سلامت شما انجام می شود.

جراحی چگونه انجام می شود؟

برای شروع، پریودنتیست محل جراحی را بی حس می کند. سپس با استفاده از چاقوی کوچک جراحی مقدار مورد نیاز بافت لثه را برمی دارد. پس از برداشته شدن بافت لثه، پریودنتیست استخوان و ریشه دندان را معاینه می کند. در صورتی که بافت ملتهبی بین دندان ها وجود داشته باشد، پریودنتیست آن را برمی دارد. بسته به شرایط، ممکن است لازم باشد که بافت ملتهب لثه از بین سوراخ های استخوان نیز بیرون کشیده شود.

در حالی که ریشه و استخوان دیده می شوند، پریودنتیست به جرم گیری و درمان ریشه نیز برای تمیز کردن بقایای تارتار ادامه خواهد داد. علاوه بر این هر گونه نقص یا لبه تیز در استخوان نیز اصلاح می گردد.

پس از اصلاح ریشه، استخوان و بافت لثه، پریودنتیست لثه را به جای خود بازمی گرداند و با استفاده از بخیه آنها را در محل خود نگه می دارد. دندان پزشک ممکن است از بخیه های جذب شدنی استفاده کند یا از شما بخواهد که ده روز بعد برای کشیدن آنها مراجعه کنید.

جراحی فلپ لثه: نگرانی بعد از عمل

بعد از جراحی فلپ لثه مقداری درد خواهید داشت که البته با مسکن های موجود در داروخانه قابل حل است. شاید هم دندان پزشک چیزی قوی تر برای شما تجویز کند. برای کاهش تورم نیز می توانید از کیسه یخ استفاده کنید. مقداری خونریزی نیز پس از جراحی طبیعی تلقی می شود.بعد از عمل جراحی، تمیز ماندن دهان بسیار اهمیت دارد. گذشته از رعایت بهداشت برای سایر مناطق دهان، باید از کلرهگزیدین نیز استفاده کنید. این عنصر ضد میکروبی باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت می شود. بسته به وضعیت شما، ممکن است دندانپزشک آنتی بیوتیک نیز تجویز کند.

عوارض درمان:

در طی ۴۸ ساعت اول پس از عمل، درد و خونریزی جزئی طبیعی است. اگر خونریزی ادامه یافت و یا بدتر شد حتما به دندان پزشک خود اطلاع دهید. هنگامی که لثه التیام یابد ممکن است باز هم تحلیل برود. علاوه بر این دندان محل جراحی نیز به گرما و سرما حساس می شود. به علاوه احتمال بروز پوسیدگی در این دندان بیشتر می شود. بنابراین باید از آن مراقبت بیشتری بکنید.

منبع

dentanet

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *