فلوئوروزیس: لکه دار شدن مینای دندان به خاطر مصرف زیاد فلوراید

دندان های دائمی در سال های اولیه دوران کودکی در زیر دندان های اولیه (شیری) در فک شکل می گیرند و معمولا پس از افتادن دندان های شیری جایگزین آنها می شوند. در سن ۸ سالگی، تاج دندان های دائمی به طور کامل تشکیل می شود و برخی از آنها وارد دهان می شوند. تاج بخش قابل مشاهده دندان است. دندان عقل (مولر سوم) نیز در اوایل بلوغ و بزرگسالی در دهان فرد رشد می کند. مصرف بیش از حد فلوراید در رژیم غذایی در طول دوران رشد دندان ها می تواند موجب ابتلا به فلوئوروزیس شود.

فلوئوروزیس چیست؟

فلوئوروزیس به لکه های سفید، زرد، و قهوه ای گفته می شود که در مینای دندان ایجاد می شوند. فلوئوروزیس طیفی از تغییرات رنگ جزئی تا بی نظمی در سطح مینا را دربر می گیرد. پس از ظهور دندان ها در دهان، فلوئوروزیس دیگر رخ نمی دهد.

فلوئوروزیس بیشتر از آنکه بیماری باشد، یک مشکل زیبایی است. گاهی اوقات، فلوئوروزیس به حدی جزئی است که تنها دندانپزشک می تواند متوجه مشکل شود. اغلب موارد این مشکل زمانی رخ می دهد که کودک خمیردندان حاوی فلوراید را می بلعد یا در شرایطی که آب حاوی فلوراید مصرف می کند، مکمل فلوراید نیز دریافت می کند.

شناسایی مشکل:

برای تعیین این که آیا نقاط رنگی غیر معمول و/یا تغییر شکل مینای دندان در فرد نتیجه فلوئوروزیس است، دندانپزشک سابقه مقدار مصرف فلوراید را بررسی خواهد کرد. همچنین برای مشخص شدن اینکه این شرایط حاصل شرایط پزشکی و دارویی در گذشته یا حال بوده است، سابقه پزشکی فرد نیز گرفته می شود. دندانپزشک معاینه کاملی از دندان ها انجام می دهد و برای شناسایی سایر عوامل احتمالی مانند پوسیدگی دندان یا بیماری لثه دستور انجام غکس رادیوگرافی می دهد.

شرایط و سندرم های دیگر نیز می توانند باعث تغییر رنگ و حالت مینای دندان و/یا عاج شوند. افزایش درجه حرارت بدن و یا صدمات در نوزادان و کودکان از این جمله هستند. هر نوع تغییر رنگ دندانها باید توسط دندانپزشک بررسی شود.

دوره زمانی مشکل:

ایجاد تغییر رنگ، لکه یا نقطه در اثر فلوروزیس دائمی است و در طول زمان تیره تر می شود.

پیشگیری از فلوئوروزیس:

کودکان کمتر از ۶ سال، تنها باید از مقدار کمی خمیردندان، به اندازه نخود، روی مسواک خود استفاده کنند و والدین بر روی آنها نظارت داشته باشند. اطمینان یابید که فرزند شما خمیردندان را تف می کند و آن را قورت نمی دهد. بهتر است از خرید خمیردندان طعم دار که باعث وسوسه کودک برای قورت دادن آن می شود اجتناب کنید. به علاوه، تمام محصولات حاوی فلوراید خود را در خانه دور از دسترس کودک قرار دهید.

به یاد داشته باشید که فلوراید به عنوان یک اقدام پیشگیرانه به منابع آب آشامیدنی جامعه اضافه می شود. کودک صرفا باید در صورتی مکمل فلوراید دریافت کند که مقدار آن در آب آشامیدنی بسیار کم باشد. در صورتی که از غلظت فلوراید در آب آشامیدنی خود مطمئن نیستید، این امر را باید بررسی کنید. بنابراین قبل از شروع مصرف مکمل توسط کودکتان، می توانید این مورد را از اداره بهداشت یا شرکت آب محلی خود سوال کنید. قبل از دادن هر گونه مکمل فلوراید به کودک با دندان پزشک خود مشورت کنید.

برخی نوشیدنی ها و غذاها نیز حاوی فلوراید هستند. بسیاری از نوشیدنی ها و آب میوه ها حاوی مقداری فلوراید هستند که به اندازه آب آشامیدنی منطقه شما است. برخی شرکت های آب معدنی نیز به آب بطری های خود فلوراید اضافه می کنند. مقدار مصرف فلوراید در طول روز به صورت مجموع حساب می شود و شما باید از مقدار مصرف آن در کودک خود آگاه باشید.

مدیریت مشکل:

فلوئوروزیس موجب پوسیدگی دندان نمی شود و صرفا یک مشکل زیبایی است. اکثر روش های درمانی این مشکل صرفا شامل پوشاندن لکه شکل یافته بر روی دندان ها می شود.

گاهی فلوئوروزیس آنقدر کوچک است که نیازی به درمان ندارد. گاهی نیز تنها در دندان های خلفی بروز می یابد و به آسانی قابل دیده شده نیست. مشکل صرفا در مواردی جدی است که دندان های پیشین را درگیر کرده باشد. در این صورت استفاده از روش های سفید کردن دندان، باندینگ، ونیر و یا تاج پیشنهاد می شوند. در صورتی که متوجه لکه ای بر روی دندان فرزند خود شدید با دندان پزشک تماس بگیرید.

منبع

dentanet

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] استفاده بیش از حد کودک از فلوراید ایجاد می شود که به فلوئوروزیس مشهور […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *