عفونت سینوسی و ارتباط آن با دندان درد: چه باید کرد؟

بسیار پیش می آید که افراد در معاینات روتین خود دندان های کاملا سالمی داشته اند اما مدت زمان کمی بعد با درد شدید دندان رو به رو شده اند. درد ثابت و یک نواخت است و با ایستادن فرد بدتر می شود. در چنین شرایطی باید به وجود عفونت سینوسی و ارتباط آن با دندان درد شک کرد. در اغلب موارد چنین مسئله ای صدق می کند و فرد صرفا به دلیل مشکل سینوزیت دچار دندان درد می شود.

سینوس ها چه هستند؟

هر بار که از طریق بینی نفس می کشید، هوا از طریق سینوس ها وارد ریه های شما می شود. سینوس ها حفره های پر ازهوا در استخوان فک بالا هستند. سینوس های شما دارای غشایی صورتی رنگ هستند که دقیقا هم رنگ پوشش داخل دهان است. زمانی که پوشش سینوس دچار آلودگی یاالتهاب میشود، اصطلاحا فرد دچار سینوزیت شده است.

بسیاری از مردم با درد شدید دندان به مطب مراجعه می کنند. در حالی که معاینه نشان می دهد که دندان ها کاملا سالم هستند و علت واقعی عفونت سینوسی و ارتباط آن با دندان درد است.

چگونه سینوس ها باعث درد دندان میشوند؟

اگر یک عکس رادیولوژی از دندان ها را بررسی کنید متوجه خواهید شد که کف سینوس ماگزیلاری (سینوس واقع شده در بالای دندان های بالایی) بسیار به ریشه دندان های مولر نزدیک است. همین نکته دلیل خوبی برای عفونت سینوسی و ارتباط آن با دندان درد است. به دلیل این نزدیکی بیش از حد، ممکن است در پی عفونت سینوسی دچار درد در دندان های مولر و پریمولر شوید.

تشخیص عفونت سینوسی و ارتباط آن با دندان درد:

هنگامی که یک بیمار با دندان درد شدید مراجعه می کند، به طور معمول از وی رادیوگرافی گرفته می شود. دندان درد معمولا به دلیل پالپیت غیر قابل برگشت و قابل برگشت ایجاد می شود. به علاوه دندان پزشک، با ضربه زدن روی دندان و بررسی مینا و استحکام آن، وجود عفونت در دندان را بررسی می کند. اگر دندان دچار پوسیدگی نباشد و سالم به نظر برسد، در این صورت عفونت سینوسی و ارتباط آن با دندان درد به عنوان احتمال بعدی بررسی خواهد شد.

علائم عفونت سینوس ماگزیلاری:

اگر چه سینوس های دیگری نیز وجود دارند، اصلی ترین سینوس هایی که بر دندان های بالایی تاثیر می گذارند سینوس های ماگزیلاری هستند. یکی از علائم اصلی سینوزیت ماگزیلاری درد مداوم در پشت دندان های بالایی است که با حرکت دادن سر بدتر می شود (مانند دراز کشیدن و یا تغییر حالت از ایستاده به نشسته)

درمان سینوزیت ماگزیلاری:

سینوزیت ماگزیلاری را می توان به روش های مختلف درمان کرد. برخی از درمان های رایج برای سینوزیت ماگزیلاری عبارتند از:

  • استفاده از دستگاه بخار سرد برای مرطوب کردن هوای تنفس شده. این کار به شل شدن ترشحات خشک شده در سینوس ها کمک می کند.
  • استفاده از اسپری بینی حاوی فنیل افرین یا افدرین.
  • مصرف داروی ضد احتقان
  • مصرف آنتی بیوتیک در صورت ابتلا به سینوزیت با منبع باکتریایی. آنتی بیوتیک های رایج برای سینوزیت عبارتند از آموکسی سیلین، تری متوپریم سولفامتوکسازول، کلاولانات با آموکسی سیلین، آزیترومایسین و سفوروکسیم.

نتیجه گیری:

اگرچه دندان درد معمولا به دلیل وجود پوسیدگی در آن ایجاد می شود، باید بدانید که عفونت سینوسی و ارتباط آن با دندان درد نیز ثابت شده است و نزدیکی سینوس ها به دندان های بالا این احتمال را افزایش می دهد.

منبع

oralanswers

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *