روش انجام فرنکتومی و مراقبت های پس از جراحی

فرنکتومی با وجودی که کلمه ای ترسناک به نظر می رسد، روشی نسبتا ساده و معمول است که برخی مشکلات پزشکی، معمولا در دهان کودکان، را حل می کند. فرنوم بافتی را توصیف می کند که دو بافت مجاور را به هم متصل می کند تا از حرکت بیش از حد آنها جلوگیری کند. فرنکتومی لبی در مورد کودکانی انجام می شود که اتصال بیش از حد فرنوم به لثه باعث ایجاد فاصله در دندان های دائمی و عدم رفع فاصله به وسیله براکت می شود. در ادامه شما را با روش انجام فرنکتومی و مراقبت های پس از جراحی آشنا می کنیم.

روش انجام فرنکتومی:

روش انجام فرنکتومی متنوع است، اما همه آنها عوارض نسبتا کمی دارند و در مدت کوتاهی التیام می یابند.  در روش پایه، فرنکتومی با یک چاقوی کوچک جراحی یا قیچی انجام می شود. در این روش پزشک از یک برش کوچک برای آزاد سازی فرنوم استفاده می کند. برای جلوگیری از درد و ناراحتی، منطقه محل جراحی با بی حسی موضعی بیحس می شود. البته در برخی موارد نیز در کودکان خردسال از گاز خنده برای آرامش دادن به بیمار استفاده می شود. بسته به مقدار فرنوم برداشته شده، از بخیه برای بستن محل استفاده می شود. معمولا در این روش انجام فرنکتومی استفاده از بخیه جذب شدنی کافی است.

در روش های جدیدتر فرنکتومی، از جراحی لیزر استفاده می شود. اساس این روش انجام فرنکتومی بر تکنیک های سنتی استوار است، اما پزشک با استفاده از لیزر فرنوم را شکل می دهد و به آرامی بافت را قطع می کند. معمولا پزشکان این تکنیک در فرنکتومی را ترجیح می دهند، زیرا باعث کاهش خونریزی، آسیب کمتر به بافت، بهبود سریع تر پس از درمان و درد کمتر پس از جراحی می شود.

مزایا و مضرات:

مزایای فرنکتومی معمولا نسبتا فوری و مثبت است. این روش تنها چند دقیقه طول می کشد و درد و ناراحتی حاصل از آن تنها چند روز طول می کشد. محل زخم نیز معمولا در طی چند هفته بهبود می یابد. گذشته از بهبود وضعیت طولانی مدت لثه به دلیل مشکلات حاصل از فرنوم لبی ماگزیلاری، از پیش آمدهای خطرناک تر مانند پوسیدگی ریشه نیز جلوگیری می شود. در عین حال، انجام جراحی در سن پایین موجب بهبودی سریع تر نیز می شود.

مانند هر جراحی، فرنکتومی نیز با خطراتی همراه است. ممکن است جراحی کافی نبوده باشد و به تکرار آن نیاز باشد. در برخی موارد نادر نیز ممکن است فرنوم مجددا متصل شود. احتمال خونریزی بیش از حد، هماتوم و عفونت پس از جراحی نیز وجود دارد. علاوه بر این، پس از فرنکتومی زبانی، به دلیل آزاد شدن زبان و تحرک بیشتر، ممکن است کودک به جلسات گفتار درمانی نیاز داشته باشد.

مراقبت پس از عمل:

پس از عمل، محل فرنوم مانند یک زخم بزرگ به نظر می رسد و ممکن است فرد با کمی خونریزی روبه رو شود. با این وجود به طور کلی جایی برای نگرانی نیست. در صورت تداوم خونریزی، می توانید تکه ای گاز روی محل زخم قرار دهید تا خون را به خود جذب کند. تمیز نگه داشتن محل زخم با استفاده از قطعه ای گاز و مقداری پراکسید ضروری است. ممکن است پزشک استفاده از ویتامین E را نیز به شما توصیه کند. بیمار باید در طول هفته بعد از جراحی، محل را بررسی کند و در صورت بروز هر گونه علامت غیرعادی یا عفونت به پزشک مراجعه کند.

منبع

frenectomy

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *