فرنکتومی لبی: عاملی برای ایجاد فاصله دندانی

در دهان انسان سه نقطه به عنوان فرنوم مشخص می شوند. این بافت نرم کوچک پشت لب بالا و پایین و زیر زبان، یعنی محل اتصال زبان به کف دهان، دیده می شود. به بافت پشت لب ها اصطلاحا فرنوم لبی و به بافت زیر زبان فرنوم زبانی گفته می شود. در برخی موارد بزرگ بودن بیش از حد فرنوم لبی باعث بروز مشکلاتی نظیر ایجاد فاصله بین دندان های جلو میگردد که در صورت حل نشدن مشکل با بلوغ فرد یا ارتودنسی، عمل فرنکتومی توصیه می شود.

فرنوم لبی ماگزیلاری و فرنکتومی:

فرنوم لبی ماگزیلاری لب بالا را درست بالای دو دندان جلو به لثه متصل می کند. زمانی که زبان خود را در این ناحیه حرکت دهید، می توانید این اتصال نازک را حس کنید.

فرنکتومی در چه سنی انجام می شود؟

برای تعیین سن مناسب جهت انجام فرنکتومی فاکتورهای زیادی باید در نظرگرفته شود. با این حال، به صورت یک قانون کلی این جراحی تا پیش از رشد دندان های دائمی، یعنی تا حدود سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی، انجام نمی گیرد. صبر کردن والدین تا این مدت زمانی بدین خاطر توصیه می شود که اغلب احتمال دارد که فاصله بین دو دندان جلو با رشد دندان های دائمی از بین برود و در نتیجه به این جراحی نیازی نباشد. یکی دیگر از الزامات پیش از انجام فرنکتومی، بستن فضای ایجاد شده بین دندان هایی جلویی به وسیله براکت است.

با وجود دو قانون فوق، وجود شرایط زیر می تواند انجام جراحی را زودتر از موعد ضروری گرداند:

  • نیروی وارد آمده بر فرنوم باعث دور شدن لثه از دندان و در واقع تحلیل لثه شود. چنین شرایطی در موارد حاد می تواند باعث تخریب ریشه و ایجاد پوسیدگی در دندان شود. در صورت عقب رانده شدن لثه، مسواک زدن و رفع پلاک از دندان کودک می تواند دشوار باشد.
  • ناتوانی کودک در رعایت بهداشت دهان و دندان به دلیل اتصال بیش از حد فرنوم
  • احساس درد توسط کودک
  • وجود مشکل در تکلم یا تغذیه کودک

مراحل درمان:

همان طور که گفته شد، روند بستن فاصله بین دو دندان جلو، ابتدا با صبر کردن تا زمان رشد دندان های دائمی انجام می گیرد. در صورتی که با رشد دندان ها فاصله دندان ها بسته نشد، دندان پزشک در مرحله بعد استفاده از براکت را توصیه می کند. درصورتی که بعد از برداشتن براکت ها مجددا دندان ها از یکدیگر فاصله پیدا کنند، فرنوم لبی ماگزیلاری به عنوان عامل اصلی در نظر گرفته می شود. دندان پزشک هرگز پیش از بستن فاصله بین دندان ها، اقدام به انجام فرنکتومی لبی ماگزیلاری نمی کند. زیرا اسکار حاصل از زخم می تواند مانع از بسته شدن همیشگی فاصله دندان ها شود.

منبع

oralanswers

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] بالا را به لثه متصل می کند که فرنوم خوانده می شود. پارگی فرنوم شایع است و معمولا بدون نیاز به بخیه بهبود می یابد. با […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *