فرنکتومی: عاملی برای ایجاد فاصله دندانی

در دهان انسان سه نقطه به عنوان فرنوم مشخص می شوند. این بافت نرم کوچک پشت لب بالا و پایین و زیر زبان، یعنی محل اتصال زبان به کف دهان، دیده می شود. به بافت پشت لب ها اصطلاحا فرنوم لبی و به بافت زیر زبان فرنوم زبانی گفته می شود. در برخی موارد بزرگ بودن بیش از حد فرنوم لبی باعث بروز مشکلاتی نظیر ایجاد فاصله بین دندان های جلو میگردد که در صورت حل نشدن مشکل با بلوغ فرد یا ارتودنسی، عمل فرنکتومی توصیه می شود.

فرنوم لبی ماگزیلاری و فرنکتومی:

فرنوم لبی ماگزیلاری لب بالا را درست بالای دو دندان جلو به لثه متصل می کند. زمانی که زبان خود را در این ناحیه حرکت دهید، می توانید این اتصال نازک را حس کنید.

چرا فرنکتومی انجام می شود؟

وجود فرنوم لب بالا می تواند معایبی را در لبخند فرد ایجاد کند. بالا کشیدن بیش از حد لب بالا در هنگام لبخند زدن می تواند فرد را دچار لبخند لثه ای کند. از سوی دیگر اتصال بیش از حد آن به لثه می تواند موجب فاصله گرفتن دندان های پیش از هم شود که برای بسیاری از افراد نامطلوب است. اتصال بیش از حد فرنوم پایین به زبان می تواند در غذا خوردن و حرف زدن کودک اختلال ایجاد کند. همه این موارد انجام این جراحی را ضروری می سازد. در دندانپزشکی این جراحی برای رفع فاصله بین دندان ها و درمان لبخند لثه ای انجام می شود.

فرنکتومی در چه سنی انجام می شود؟

برای تعیین سن مناسب جهت انجام فرنکتومی فاکتورهای زیادی باید در نظرگرفته شود. با این حال، به صورت یک قانون کلی این جراحی تا پیش از رشد دندان های دائمی، یعنی تا حدود سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی، انجام نمی گیرد. صبر کردن والدین تا این مدت زمانی بدین خاطر توصیه می شود که اغلب احتمال دارد که فاصله بین دو دندان جلو با رشد دندان های دائمی از بین برود و در نتیجه به این جراحی نیازی نباشد. یکی دیگر از الزامات پیش از انجام فرنکتومی، بستن فضای ایجاد شده بین دندان هایی جلویی به وسیله براکت است.

با وجود دو قانون فوق، وجود شرایط زیر می تواند انجام جراحی را زودتر از موعد ضروری گرداند:

  • نیروی وارد آمده بر فرنوم باعث دور شدن لثه از دندان و در واقع تحلیل لثه شود. چنین شرایطی در موارد حاد می تواند باعث تخریب ریشه و ایجاد پوسیدگی در دندان شود. در صورت عقب رانده شدن لثه، مسواک زدن و رفع پلاک از دندان کودک می تواند دشوار باشد.
  • ناتوانی کودک در رعایت بهداشت دهان و دندان به دلیل اتصال بیش از حد فرنوم
  • احساس درد توسط کودک
  • وجود مشکل در تکلم یا تغذیه کودک

مراحل درمان:

همان طور که گفته شد، روند بستن فاصله بین دو دندان جلو، ابتدا با صبر کردن تا زمان رشد دندان های دائمی انجام می گیرد. در صورتی که با رشد دندان ها فاصله دندان ها بسته نشد، دندان پزشک در مرحله بعد استفاده از براکت را توصیه می کند. درصورتی که بعد از برداشتن براکت ها مجددا دندان ها از یکدیگر فاصله پیدا کنند، فرنوم لبی ماگزیلاری به عنوان عامل اصلی در نظر گرفته می شود. دندان پزشک هرگز پیش از بستن فاصله بین دندان ها، اقدام به انجام فرنکتومی لبی ماگزیلاری نمی کند. زیرا اسکار حاصل از زخم می تواند مانع از بسته شدن همیشگی فاصله دندان ها شود.

روش انجام فرنکتومی متنوع است، اما همه آنها عوارض نسبتا کمی دارند و در مدت کوتاهی التیام می یابند.  در روش پایه، فرنکتومی با یک چاقوی کوچک جراحی یا قیچی انجام می شود. در این روش پزشک از یک برش کوچک برای آزاد سازی فرنوم استفاده می کند. برای جلوگیری از درد و ناراحتی، منطقه محل جراحی با بی حسی موضعی بیحس می شود. البته در برخی موارد نیز در کودکان خردسال از گاز خنده برای آرامش دادن به بیمار استفاده می شود. بسته به مقدار فرنوم برداشته شده، از بخیه برای بستن محل استفاده می شود. معمولا در این روش انجام فرنکتومی استفاده از بخیه جذب شدنی کافی است.

در روش های جدیدتر فرنکتومی، از جراحی لیزر استفاده می شود. اساس این روش انجام فرنکتومی بر تکنیک های سنتی استوار است، اما پزشک با استفاده از لیزر فرنوم را شکل می دهد و به آرامی بافت را قطع می کند. معمولا پزشکان این تکنیک در فرنکتومی را ترجیح می دهند، زیرا باعث کاهش خونریزی، آسیب کمتر به بافت، بهبود سریع تر پس از درمان و درد کمتر پس از جراحی می شود.

مزایا و مضرات:

مزایای فرنکتومی معمولا نسبتا فوری و مثبت است. این روش تنها چند دقیقه طول می کشد و درد و ناراحتی حاصل از آن تنها چند روز طول می کشد. محل زخم نیز معمولا در طی چند هفته بهبود می یابد. گذشته از بهبود وضعیت طولانی مدت لثه به دلیل مشکلات حاصل از فرنوم لبی ماگزیلاری، از پیش آمدهای خطرناک تر مانند پوسیدگی ریشه نیز جلوگیری می شود. در عین حال، انجام جراحی در سن پایین موجب بهبودی سریع تر نیز می شود.

مانند هر جراحی، فرنکتومی نیز با خطراتی همراه است. ممکن است جراحی کافی نبوده باشد و به تکرار آن نیاز باشد. در برخی موارد نادر نیز ممکن است فرنوم مجددا متصل شود. احتمال خونریزی بیش از حد، هماتوم و عفونت پس از جراحی نیز وجود دارد. علاوه بر این، پس از فرنکتومی زبانی، به دلیل آزاد شدن زبان و تحرک بیشتر، ممکن است کودک به جلسات گفتار درمانی نیاز داشته باشد.

مراقبت پس از عمل:

پس از عمل، محل فرنوم مانند یک زخم بزرگ به نظر می رسد و ممکن است فرد با کمی خونریزی روبه رو شود. با این وجود به طور کلی جایی برای نگرانی نیست. در صورت تداوم خونریزی، می توانید تکه ای گاز روی محل زخم قرار دهید تا خون را به خود جذب کند. تمیز نگه داشتن محل زخم با استفاده از قطعه ای گاز و مقداری پراکسید ضروری است. ممکن است پزشک استفاده از ویتامین E را نیز به شما توصیه کند. بیمار باید در طول هفته بعد از جراحی، محل را بررسی کند و در صورت بروز هر گونه علامت غیرعادی یا عفونت به پزشک مراجعه کند.

منبع:

frenectomy

oralanswers

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] بالا را به لثه متصل می کند که فرنوم خوانده می شود. پارگی فرنوم شایع است و معمولا بدون نیاز به بخیه بهبود می یابد. با […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *