تاثیر جویدن آدامس بر دندان: خوب یا بد؟

ممکن است شما هم نظرات متفاوتی در مورد تاثیر جویدن آدامس بر دندان شنیده باشید. برخی از اثرات مثبت آن و برخی دیگر از تاثیر مخرب آن بر دندان صحبت می کنند. باید بدانید که تاثیر آدامس بر دندان به نوع آن بستگی دارد.

اساسا آدامس به سه نوع طبقه بندی می شود:

  • شیرین شده به روش های سنتی: با قند طبیعی.
  • شیرین شده با شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام
  • شیرین شده با قند الکل مانند سوربیتول و زایلیتول

در ادامه نگاهی به نوع آدامس و تاثیر آن بر دندان می اندازیم:

تاثیر جویدن آدامس بر دندان: آدامس شیرین شده با قند طبیعی

جویدن آدامس شیرین شده با قند اساسا دو فاز دارد. در مرحله اول، که حدود ۱۰ دقیقه یا بیشتر طول می کشد، قند از آدامس در فضای دهان آزاد می شود. باکتری های دهان عاشق تغذیه از مواد شیرین هستند و به دندان شما آسیب می زنند. قند موجود در این نوع آدامس ها به اطراف دندان ها می چسبد و به تغذیه باکتری ها ادامه می دهد که می تواند آسیب به دندان را تسهیل کند.

پس از گذشت مقدار زمان مشخصی، وارد فاز دوم می شوید. در این فاز تمام قند موجود در آدامس خورده شده است. از آنجا که عمل جویدن باعث تولید بزاق بیشتر می شود، جویدن آدامس می تواند پس از حذف تمام قند موجود، دوباره مواد معدنی لازم برای مینای دندان را فراهم کند. بنابراین دور انداختن زودهنگام آدامس شیرین شده با قند ایده خوبی نیست.

تاثیر جویدن آدامس بر دندان: آدامس شیرین شده با شیرین کننده های مصنوعی

اگر آدامسی حاوی شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام و یا سوکرالوز مصرف کنید، از مرحله اول پریده اید. با جویدن این آدامس ها صرفا تولید بزاق را تحریک می کنید که به روش های مختلف باعث محافظت از دندان می شود. جویدن آدامس های بدون قند به مدت ۲۰ دقیقه بعد از غذا یا میان وعده به بازگشت PH دهان به حالت استراحت کمک می کند.

تاثیر جویدن آدامس بر دندان: آدامس شیرین شده با قند الکل

آخرین نوع آدامس، آدامس حاوی قند الکل مانند زایلیتول و سوربیتول است. نشان داده شده است که زایلیتول به مبارزه با باکتری های مخرب دندان کمک می کند. استفاده از آدامس حاوی زایلیتول مانند سر کشیدن جام سلامتی دهان و دندان است. هنگامی که این نوع آدامس را می جوید علاوه بر بهره مند شدن از مزایای آدامس بدون قند که در بالا گفته شد، از قدرت مبارزه با پوسیدگی زایلیتول نیز بهره مند می شوید. بنابراین دفعه بعد که برای خرید آدامس به سوپرمارکت مراجعه کردید، به مواد تشکیل دهنده آدامس مورد علاقه خود توجه بیشتری بکنید.

منبع

oralanswers

5 پاسخ

تعقیب

  1. […] عمر نوارچسب های سفید کننده دندان تاثیر جویدن آدامس بر دندان: خوب یا بد؟ […]

  2. […] استفاده کنید یا دهان خود را با آب بشویید. در صورتی که آدامس بین روکش گیر کند می تواند به آن آسیب […]

  3. […] نمی توانید پس از وعده های غذایی مسواک بزنید، آدامس بدون قند حاوی زایلیتول […]

  4. […] تحلیل لثه و تضعیف مینای دندان زایلیتول بهترین درمان است. هر روز صبح بعد از بیدار شدن ۱ قاشق چای […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *