رشد دندان دائمی پشت دندان شیری: دندان کوسه ای

بسیاری از والدین زمانی به خود می آیند و می بینند که دندان های دائمی کودک در پشت دندان های شیری رشد کرده اند. اشتباهی پیش آمده است؟ مگر قرار نیست دندان های دائمی زیر دندان های شیری رشد کنند و آنها را از جای خود بیرون کنند؟ نگران نباشید. رشد دندان دائمی پشت دندان شیری یا دندان کوسه ای وضعیت اورژانس محسوب نمی شود.

به طور معمول، رشد دندان های دائمی به سمت بالا، باید ریشه دندان شیری را حل کند و باعث افتادن دندان شود. با این وجود گاهی مقاومت دندان های شیری زیاد است و دندان دائمی از پشت آن بیرون می زند. اصطلاحا این حالت با عنوان دندان کوسه ای شناخته شده است. گاهی اوقات به فاصله چند ساعت یا چند روز پس از رشد دندان دائمی پشت دندان شیری طبیعت خود به تنهایی مشکل را حل می کند و دندان شیری می افتد.

چرا دندان دائمی پشت دندان شیری رشد می کند؟

علت رشد دندان دائمی پشت دندان شیری هنوز به طور کامل مشخص نیست. حدس هایی در این زمینه وجود دارد. برخی دندانپزشکان معتقدند که این اتفاق زمانی می افتد که ریشه های دندان شیری کودک به صورت معمول حل نمی شود و دندان های دائمی جای دیگری برای رشد ندارند مگر در جایی که کمترین مقاومت را دارد. برخی دندان پزشکان نیز می گویند که دندان های دائمی به دلیل ازدحام بیش از حد دندان ها در فک پایین رشد می کنند. یکی دیگر از نظریه ها بر این باور است که دلیل بروز دندان کوسه ای صرفا انحراف ساده ای از حالت نرمال است.

رشد دندان دائمی پشت دندان شیری چقدر جدی/طبیعی است؟

مطالعات نشان می دهد که رشد دندان دائمی پشت دندان شیری حالتی نسبتا شایع است و در حدود ۱۰ درصد از کودکان رخ می دهد.

خوشبختانه، دندان کوسه ای در اغلب موارد به خودی خود حل می شود. اما گاهی اوقات نیز فرد آن قدر خوش شانس نیست. دیده شده است که برخی افراد حتی تا سن بزرگ سالی نیز دندان های شیری را خود را در جلو دندان های دائمی حفظ کرده اند. با این حال، بهتر است تا پیش از اینکه دچار به هم ریختگی دندانی شوید به دندان پزشک مراجعه کنید.

دندان پزشک چگونه به حل مشکل دندان کوسه ای کمک می کند؟

اگر مشکل دندان کوسه ای ظرف چند هفته حل نشود، مراجعه به دندان پزشک می تواند ایده خوبی باشد. دندان پزشک می تواند با حذف دندان شیری مشکل را در نهایت حل کند. اگر دندان پزشک دندان های شیری را بکشد، اما همچنان برای رشد دندان های دائمی فضای کافی وجود نداشته باشد و موقعیت فعلی آنها موقعیت نهایی به نظر برسد، دندان پزشک از روشی به نام دیسکینگ برای ایجاد فضا استفاده می کند. در این روش دندان پزشک مقداری از مینای دندان های مجاور را حذف می کند تا برای رشد دندان های دائمی جا باز شود.

منبع

oralanswers

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] رشد صحیح دندان ها، باید فک در اندازه و تراز مناسب رشد کند، دندان های شیری […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *