بلند بودن پر شدگی دندان و درد ناشی از آن: علت و راه حل ها

اگر تجربه پر کردن دندان داشته باشید، احتمالا در انتهای کار دندان پزشک از شما خواسته است که دندان های خود را روی هم قرار دهید و پرسیده است: «احساس می کنید بلند است؟» در برخی موارد نیز دندان پزشک تکه کاغذ رنگی و مخصوص را بین دندان های شما قرار می دهد و از شما می خواهد که دندان های را روی هم بکشید. از آنجا که بعد از پر کردن دندان، دهان هنوز بی حس است، تشخیص بلند بودن پر شدگی دندان کمی دشوار است. از طرف دیگر اگر به دندان پزشک بگوییم که همه چیز خوب است، زودتر می توانیم از مطب و آن تخت خسته کننده راحت شویم! اما بعد از چند روز متوجه می شوید که مواد پر کننده دندان کمی بلند هستند. به همین دلیل در هنگام جویدن دندان پر شده و دندان مخالف آن اول همدیگر را لمس می کنند. این امر باعث بروز جویدن ناهموار می شود. اما بدترین عوارض بلند بودن پر شدگی دندان درد ناشی از آن است.

چرا بلند بودن پر شدگی دندان باعث درد می شود؟

دندان توسط لایه نازکی از بافت به نام لیگامان پریودنتال در استخوان پشتیبانی می شود. در صورت بلند بودن پر شدگی دندان فشار بیشتری به پایین وارد می آید و این رباط حساس تر می شود. تمام بافت های بدن ما تحت فشار حساس می شوند. برای مثال، اگر تمام روز بدون دستکش در باغ مشغول کندن علف های هرز شوید، دست های شما قرمز و ملتهب می گردند. در نتیجه، بدن مقدار زیادی خون را به دست ها می فرستد تا به التیام یافتن آنها کمک کند. در واقع قرمز، ملتهب و بسیار حساس شدن بخشی از فرایند درمان هستند. این همان چیزی است که به دلیل بلند بودن پر شدگی دندان برای لیگامان پریودنتال اتفاق می افتد.

چگونه از درد ناشی از بلند بودن پر شدگی دندان جلوگیری کنیم؟

برای رها شدن از درد باید علت از بین برود. این بدان معناست که باید با دندان پزشک تماس بگیرید و به او اطلاع دهید که تاج دندان بلند است. روند پایین بردن تاج تنها چند دقیقه طول می کشد و اغلب دندان پزشکان هزینه ای بابت آن دریافت نمی کنند.

چه مدت طول می کشد تا درد تمام شود؟

پس از کوتاه کردن تاج دندان، التیام یافتن لیگامان پریودنتال از فشارهای زیاد روی آن چند روزی زمان می برد. فرایند درمان می تواند از یک روز تا دو هفته طول بکشد. به عنوان یک قاعده کلی، اگر درد بیش از دو هفته ادامه یافت باید مجددا به دندان پزشک مراجعه کنید. این درد می تواند نشان از مشکل دیگری باشد.

منبع

oralanswers/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *