بی حس نشدن دندان بیمار: هفت دلیل برای عدم اثربخشی داروی بیحسی دندان پزشکی

آیا می دانید که سالانه بیش از چهار میلیون تزریق دندان پزشکی در ایالات متحده انجام می شود؟ میزان شکست چیزی بین ۵ تا ۱۵٪. تخمین زده شده است که بدان معنی است که حدود ۲۰۰،۰۰۰ تا ۶۰۰،۰۰۰ تزریق دندان پزشکی در نهایت جز بی حس نشدن دندان بیمار حاصلی ندارند. این بدان معناست که افراد توسط دندانپزشک مورد تزریق داروی بی حسی قرار می گیرند اما بیحس نمی شوند.

بعضی از مردم گزارش می کنند که دندان پزشک آنها برای بی حس کردن موضع کار موفق نبوده است و آنها برای بیحس شدن به مقدار زیادی لیدوکائین نیاز دارند. چرا در برخی افراد تزریق بی حس کننده دندان موفقیت آمیز نیست؟ چرا دندان پزشک نمی تواند شما را بی حس کند؟

تفاوت های آناتومیک:

هر کس متفاوت است. فک برخی از افراد بزرگ تر از برخی دیگر است. به همین دلیل تشخیص محل عصب دشوار است. برخی از افراد عضله اضافی و/یا چربی در اطراف فک خود دارند. در برخی دیگر افتادن تعداد زیادی از دندان های آسیاب باعث سخت شدن یافتن محل عصب می شود. در عین حال بی حس نشدن دندان بیمار در سن پایین به دلیل آناتومی های مختلف آنان، بسته به مرحله رشد، بسیار رایج تر است. در این افراد تزریق ماده بی حسی در محل صحیح بسیار دشوارتر است.

خطاها فنی توسط دندانپزشک:

دندان پزشک خدا نیست. گاهی اوقات وی سوزن را در جای اشتباهی قرار می دهد و موجب بی حس نشدن دندان بیمار می شود. در صورتی که دندان پزشک سوزن را کمی دورتر، پایین تر، یا بالاتر از محل کار تزرق کند، میزان بی حسی بیمار نسبت به درد کمتر می شود. گاهی نیز ممکن است سوزن را در عمق مناسب فرو نکند و تصادفا آن را در رگ خونی تزریق کند.

بیماران مضطرب:

برخی از بیماران مضطرب به اشتباه فکر می کنند که بی حس نشده اند و با حرکت سریع و صدادار ابزارها شروع به داد و فریاد می کنند که بی حس نشده اند. در چنین حالتی پزشک با لمس طرف مخالف می تواند به آنها تفاوت محل بی حس شده و نشده را نشان دهد و معمولا همه چیز به همین جا ختم می شود.

التهاب یا عفونت:

گاهی عدم بی حسی در بیمار به دلیل وجود التهاب یا عفونت است. یک نظریه بر این باور است که بافت اسیدی محل ملتهب اثربخشی بی حسی را کمتر می کند. در نظریه ای دیگر گفته می شود که به دلیل مصرف مسکن برای غلبه بر درد توسط بیمار، مقاومت وی به بی حسی افزایش یافته است.

بی حس نشدن دندان بیمار به دلیل استفاده از محلول های معیوب بیهوشی:

این مورد نادر است. اما گاهی ممکن است دندان پزشک از ماده ای استفاده کند که تاریخ انقضای آن گذشته است، به خوبی نگهداری نشده یا در کارخانه به خوبی ساخته نشده است. چنین موردی با استفاده از برندهای برتر ماده بی حسی کاملا قابل حل است.

داشتن موی قرمز:

برخی تحقیقات نشان می دهند که افراد با موهای قرمز نسبت به داروهای بیحس کننده موضعی زیر پوستی مقاوم تر هستند. فراموش نکنید که منظور از موی قرمز رنگ طبیعی آن است.

ابتلا به بیش تحرکی مفصلی:

به طور معمول افراد مبتلا به سندرم اهلرز دانلوس به داروهای بیحس کننده موضعی مقاوم هستند.

نتیجه گیری:

به طور کلی بی حس نشدن دندان بیمار دلیل خاصی باید داشته باشد. معمولا در بین علت های مورد بحث، تفاوت های آناتومیک در افراد و تفاوت در حالت فک رایج ترین علت برای این مشکل در مراجعه کنندگان به دندان پزشکی است. اگر در طول کار احساس درد داشتید یا حس می کنید که کاملا بی حس نشده اید، حتما دندان پزشک را مطلع کنید.

منبع

oralanswers

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] که اثر بی حسی از بین می رود، ممکن است کمی دچار ناراحتی و درد شوید. […]

  2. […] از بیحسی استفاده شده باشد، لب ها و لثه شما تا چند ساعت بی حس […]

  3. […] یابد. محصولات حاوی بنزوکائین به طور خاص شامل داروهای بی حس کننده درد دندان و لثه نوزاد می شود. این محصولات از جمله داروی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *