کمبود دندان مادرزادی یا هایپودونتیا: تعداد دندان هایتان را شمرده اید؟

اکثر مردم سی و دو دندان دائمی در دهانشان دارند. عدم رشد کامل تمام این دندان ها تحت عنوان کمبود دندان مادرزادی یا در اصطلاح علمی، هایپودونتیا خوانده می شود. کمبود دندان مادرزادی در واقع یکی از شایع ترین ناهنجاری های رشد دندان، است که حتی شایع تر از دندان دوبل و داشتن دندان اضافی است. در واقع، حدود ۲۰ درصد از تمام افراد بزرگسال به طور مادرزاد حداقل یک دندان کمتر دارند!

کمبود دندان مادرزادی در مورد کدام دندان ها رایج تر است؟

دندان عقل: این دندان که در انتهای دهان شما جا خوش کرده است، شایع ترین مورد در بین موارد کمبود دندان مادرزادی است. این مقدار به حدی است که اگر آنها را از معادله خارج کنیم، درصد بزرگسالانی که دندان کمتری در دهان دارند از ۲۰ درصد به ۵ درصد کاهش می یابد.

پرمولرهای دوم: دندان هایی که درست در مقابل دندان های مولر شما قرار دارند. اگر به جای دو تا فقط یکی دارید، ممکن است کمبود دندان مادرزادی باشد یا اینکه در زمان استفاده از بریس یکی از آنها کشیده شده است.

دندان های پیشین بالا جانبی: این ها دندان هایی هستند که در دو سمت دو دندان جلوی شما قرار دارند.

دندان های پیشین پایین وسط: این دو دندان در جلو فک پایین تر قرار دارند. برخی بزرگسالان حتی در ۴۰ سالگی به دلیل کمبود دندان مادرزادی همچنان دندان های پیشین شیری خود را در دهان دارند.

کمبود دندان مادرزادی در دندانهای دائمی شایع تر است. فقط حدود ۰٫۵ تا ۰٫۹ درصد از بچه ها دندان های شیری کمتری دارند. اگر کودکی دچار کمبود دندان شیری مادرزادی باشد، این احتمال وجود دارد که در زیر آنها دندانی دائمی نیز وجود نداشته باشد.

چرا کمبود دندان مادرزادی پیش می آید؟

تشکیل دندان فرایندی پیچیده است. سیگنال های ژنتیکی بسیاری هستند که باید پردازش شوند تا همه چیز به خوبی پیش برود. در اغلب موارد هایپودونتیا در اثر فقدان گروه کوچکی از بافت، شناخته شده به عنوان لایه های دندانی، در زیر لثه رخ می دهد. از آنجا که تشکیل دندان توسط این گروه بافت ایجاد می شود، در صورت نبود بافت دندان نیز رشد نمی کند.

کمبود دندان مادرزادی با سندروم های مختلف، از جمله سندرم داون، همراه است. در عین حال می تواند ژنتیکی نیز باشد. برخی از کارشناسان بر این باورند که ما در حال حاضر در مرحله میانی تحول شگرفی در تعداد دندان هستیم و بشر در آینده به جای ۳۲ دندان، ۲۰ دندان خواهد داشت.

درمان کمبود دندان مادرزادی:

اگر هایپودونتیا در اثر کمبود دندان عقل باشد، اقدام خاصی انجام نمی شود زیرا اغلب مردم دندان عقل خود را می کشند. در مورد بقیه دندان ها درمان های متنوعی در دسترس است. ایمپلنت یکی از رایج ترین پیشنهادات برای جایگزینی دندان رشد نیافته است. استفاده از بریج و پروتز دندانی متحرک نیز از دیگر گزینه های موجود هستند که هر یک با توجه به مقدار بودجه و محل دندان به شما توصیه می شوند.

منبع

oralanswers

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] دندان ها، وجود فاصله زیاد بین دندان ها، دندان اضافی، فقدان مادرزادی دندان، و طیف وسیعی از مشکلات در صورت، فک و دندان بیماران می […]

  2. […] آورد و آن را از لثه بیرون می اندازد. اما در موارد نادر، کمبود دندان مادرزادی باعث عدم رشد برخی دندان های دائمی می شود. در موارد دیگر […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *