افتادن تاج دندان: شش دلیل احتمالی برای این اتفاق

آیا برای شما هم اتفاق افتاده است که شکلات چسبناکی را بخورید و متوجه شوید تاجی را که دندان پزشک روی دندان شما چسبانده بود، جدا کرده است؟ اگر این طور است، شما تنها نیستید. این اتفاق برای بسیاری از افراد پیش می آید. افتادن تاج دندان اتفاقی اورژانس است که باید در اولین فرصت به دندان پزشک مراجعه کنید. اما چرا تاج دندان می افتد؟

دندان زیر تاج فاسد شده است:

بسیاری از افراد تصور می کنند که استفاده از تاج دندان آنها را ضد گلوله می کند. در حالی که دندان تاج گذاری شده نیز می تواند دچار پوسیدگی شود. حفره های دقیقا در محل اتصال تاج و دندان در خط لثه ایجاد می شوند. در پی افتادن تاج دندان دندان پزشک دندان را از نظر امکان استفاده از تاج قبلی یا نیاز به سفارش تاج جدید معاینه خواهد کرد. در اغلب موارد به تاج جدیدی نیاز است.

سیمان مخصوص دندان پزشکی به قدر کافی قوی نبوده است:

این امر می تواند به دلیل آلودگی سیمان در زمان آماده کردن آن یا دلایل دیگر باشد. اگر دلیل افتادن تاج دندان این مورد باشد، دندان پزشک مجددا از سیمان برای چسباندن تاج استفاده می کند.

غذاهای خیلی چسبناکی خورده اید:

همانطور که می دانید شکلات و سایر غذاهای چسبناک می توانند در طولانی مدت باعث افتادن تاج دندان شوند. آنها با کشیدن تاج از محل خود مقاومت آن را کم می کنند. در این صورت نیز دندان پزشک مجددا از سیمان برای چسباندن تاج استفاده می کند.

تاج شکسته است:

در برخی موارد، مقدار نیروی زیادی به تاج وارد شده است و آن را شکسته است. گاهی اوقات نیز تاج دچار ترک می شود و به تدریج اتصال آن با دندان کم شده و شل می شود.

استفاده نادرست باعث افتادن تاج دندان شده است:

شاید از دندان های خود به عنوان ابزار استفاده کرده اید. گاهی نیز ممکن است فشار وارد آمده به دلیل دندان قروچه باعث افتادن تاج دندان شده باشد. به هر صورت، هر گونه فشار بیش از حد به تاج باعث شل شدن اتصال آن به دندان می شود.

دندان کافی برای نگه داشتن تاج وجود ندارد:

گاهی اوقات دندان به قدری کوتاه است که پس از آماده شدن دندان توسط دندانپزشک برای تاج گذاری، ساختار کافی برای این کار وجود ندارد. این حالت در مورد دندان های عقب که در طول سال های استفاده دچار فرسودگی و کوتاهی شده اند صدق می کند.

نتیجه گیری:

اگر تاج دندان شما افتاد، احتمالا به خاطر یکی از دلایل بالا است. در چنین شرایطی بهتر است هر چه زودتر به دندان پزشک مراجعه کنید. در صورتی که مراجعه سریع به دندان پزشک ممکن نیست، می توانید از داروخانه مقداری سیمان مخصوص دندان پزشکی تهیه کنید و تاج را موقتا به محل خود متصل کنید.

منبع

oralanswers

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] با اتصال مواد هم رنگ بر روی دندان یا جایگزینی آنها با تاج دندان درمان می […]

  2. […] و انله، با مقاومت بیشتر نسبت به تاج، دو روش بازسازی ساختار طبیعی دندان پس از شکستن یا سایر […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *