ادنتوژنیک کراتوسیست چیست؟ بررسی اجمالی و درمان

ادنتوژنیک کراتوسیست در واقع یک تومور خوش خیم درفک است. در حدود یک سوم موارد این بیماری با دندان نهفته همراه است. یکی از دلایل دندانپزشکان برای کشیدن دندان عقل همین است که ممکن است در فک باقی بمانند و شما را دچار مشکلاتی از قبیل ادنتوژنیک کراتوسیست کنند.

این نوع تومور در داخل استخوان فک رشد می کند، بنابراین نمی توانید آنها را ببینید. معمولا باعث بزرگ شدن فک شما نمی شوند زیرا در واقع استخوان فک را تحلیل می برند. حتی می توانند دندان ها را حرکت دهند و از آنها نیز تغذیه کنند.

علت بروز ادنتوژنیک کراتوسیست چیست؟

دلیل اصلی بروز این بیماری مشخص نیست، اما می دانیم که از لایه های دندان نشات می گیرد. لایه دندان فقط یک نام فانتزی برای بافتی است که به شکل گیری دندان در حال رشد کمک می کند. پس از رشد دندان این بافت به طور معمول حل می شود اما گاهی اوقات به اطراف می چسبد و باعث بروز ادنتوژنیک کراتوسیست می گردد.

این تومور در کجا رشد می یابد؟

در اغلب موارد این تومور در فک پایین در ناحیه دندان عقل دیده می شود. گزارش شده است که ۶۰-۸۰٪ از ادنتوژنیک کراتوسیست در فک پایین رشد می کنند. در حدود یک سوم موارد نیز در ناحیه دندان عقل در فک بالا مشکل رخ می دهد.

چه کسانی بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند؟

ابتلا به این بیماری تقریبا در هر سنی ممکن است. به طور معمول در مردان بیشتر از زنان محتمل است. برخی محققان ادعا می کنندکه سن اوج بیماری اوایل نوجوانی تا ۲۰ سالگی است. برخی دیگر نیز بر این باورند که در ۶۰٪ از تمام موارد این بیماری در افراد بین سنین ۱۰-۴۰ تشخیص داده شده است.

این بیماری چقدر شایع است؟

به طور کلی ادنتوژنیک کراتوسیست نادر است و تنها حدود ۵ تا ۱۰ درصد از کیست های ادنتوژنیک گزارش شده را تشکیل می دهند.

تشخیص این بیماری به چه صورت است؟

این بیماری در طی عکس برداری رادیولوژی معمول قابل تشخیص است. معمولا ادنتوژنیک کراتوسیست کوچک علامتی ندارد و صرفا از طریق عکس برداری مشخص می شود. به همین دلیل انجام معاینات شش ماه یک بار در مطب دندان پزشک اهمیت زیادی دارد. اگر بیماری پنهان بماند، می تواند بزرگ تر شود و با نشت کراتین به مناطق اطراف در فک باعث درد و تورم شدید شود.

درمان ادنتوژنیک کراتوسیست به چه صورت است؟

اگرچه راه های درمانی و تکنیک های متنوعی به وجود آمده اند اما همچنان بهترین راه جراحی فک و تخلیه تومور است.

عود بیماری:

تخمین زده می شود که حدود ۳۰ درصد از افراد مبتلا به بیماری مجددا به آن مبتلا شوند. در بسیاری از موارد عود بیماری در طول ۵ سال و برخی ۱۰ سال بعد گزارش شده است. در صورتی که قبلا به این بیماری مبتلا شده اید، باید معاینات روتینی را توسط دندان پزشک داشته باشید تا از سلامت خود اطمینان حاصل کنید.

عود بیماری می تواند به دو علت باشد:

  • تومور اصلی به طور کامل حذف نشده است و بقایای آن مجددا شروع به رشد کرده اند.
  • تومور کاملا جدیدی مجددا رشد یافت است.

منبع

oralanswers

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *