استفاده از دندان به عنوان ابزار: دندان شما دربازکن نیست!

چه بطری نوشابه، آب نبات، و یا حتی یک پاکت نامه باشد، در برابر استفاده از دندان به عنوان ابزار مقاومت کنید. دندان شما برای باز کردن چیزها خلق نشده است. استفاده از دندان به عنوان ابزار به ویژه برای باز کردن درب بطری می تواند باعث ترک خوردن آنها، خراش خوردن و حتی مال اکلوژن (بر هم خوردن تراز فک) شود. مال اکلوژن نیز می تواند در نهایت به اختلال گیجگاهی فکی (TMD) منجر شود که باعث ناراحتی و درد در بیمار می گردد.

استفاده از دندان به عنوان ابزار: قیچی

شما هم جز آن دسته از افراد هستید که برای جدا کردن تگ لباس حوصله رفتن تا اتاق و استفاده از قیچی را ندارید؟ حتما نوار چسب را نیز با دندان پاره می کنید؟ برخی از افراد از این هم فراتر می روند و حتی سیم و فلزها را هم با دندان جدا می کنند. جدا کردن مفتول های نازک با دندان به مینا آسیب می زند و در خوشبینانه ترین حالت باعث حساسیت به گرما و سرما در شما می شود.

استفاده از دندان به عنوان ابزار: دست سوم

اگر خیاط باشید حتما زمان های زیادی به خود می آیید که سوزن و سنجاق ها را بین دندان نگه داشته اید. جدا از خطری که در صورت بروز سکسکه ناگهانی در هنگام انجام این کار شما را تهدید می کند، باید بگوییم که سوزن و سایر فلزات باعث تحلیل و سوراخ شدن دندان شما در طولانی مدت می شوند. این تحلیل به حدی است که در برخی افراد در جای سوزن و فلز در دندان های جلوی افراد جای خردگی دیده می شود. این افراد با لبخند زدن دندان های ناهموار خود را به نمایش می گذارند.

استفاده از دندان به عنوان ابزار: جویدن اشیا خارجی

اگر کودک شما عادت به جویدن سر مداد خود در طول نوشتن مشق دارد، هر چه زودتر این عادت را در او برطرف کنید. این عادت در برخی کودکان به عادت جویدن ناخن تبدیل می شود. شکستن آجیل و گردو نیز در طولانی مدت مینای دندان را تخریب می کند. به کودک خود آموزش دهید که برای شکستن خوراکی های دارای پوسته سخت از ابزار مناسب استفاده کند. عادت اعتیادآور جویدن اشیا خارجی، هر چند کاهنده استرس است، اما می تواند با تضعیف کردن، تغییر دادن ساختار دندان و ایجاد ترک در آن، باعث بروز آسیب در دندان های دائمی شوند.

نتیجه گیری:

دندان ها کارکردهای زیادی دارند. آنها برای جویدن مواد غذایی، حمایت ساختاری از لب ها و گونه، و صحیح صحبت کردن طراحی شده اند. مجموعه ای سالم از دندان ظاهر شما را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد و لبخند زیبایی به شما هدیه می دهد. اگر مایل هستید که دندان های شما کارکردهای مهم خود را حفظ کنند باید از آنها به خوبی مراقبت کنید. مطمئنا در بین موارد توصیه شده برای مراقبت از آنها، استفاده از دندان به عنوان ابزار جایی ندارد.

منبع

oralanswers

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] زیادی از افراد هر ساله به دلیل وارد شدن ضربه به صورت یا استفاده از دندان به عنوان ابزار دچار شکستگی دندان می شوند. نوع شکست می تواند سرنوشت […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *