بروز عفونت سینوس در اثر پوسیدگی دندان: ریسک ابتلا به بیماری و درمان

در مطالب قبل در مورد بروز دندان درد به دلیل عفونت سینوسی صحبت کردیم. اما آیا برعکس این مورد نیز صدق می کند؟ آیا امکان دارد که سینوس به دلیل پوسیدگی دندان دچار عفونت شود؟ سینوس اتاقک هایی هستند که هوا قبل از رفتن به داخل ریه از آنها عبور می کند تا گرم و مرطوب شود. به طور معمول و با وجود محیط تاریک و مرطوب سینوس، بدن می تواند آنها را از باکتری دور نگه دارد. در صورت وجود شرایط مناسب، باکتری ها می توانند در سینوس رشد کنند و باعث عفونت سینوسی شوند. یکی از علل رایج این مشکل سرماخوردگی است. اما بروز عفونت سینوس در اثر پوسیدگی دندان نیز گزارش شده است.

کدام سینوس ها درگیر عفونت حاصل از دندان می شوند؟

اگر دندان های فک بالای خود را نگاه کنید و ریشه آنها را فرض کنید، متوجه خواهید شد که آنها بسیار به سینوس های دو طرف بینی نزدیک هستند. در حالی که مجموعه های متنوعی از سینوس وجود دارد، سینوس های دو طرف بینی تنها سینوس هایی هستند که ممکن است به دلیل مشکلات دندانی درگیر عفونت شوند.

احتمال بروز عفونت سینوس در اثر پوسیدگی دندان چقدر است؟

در کتاب های مرجع جراحی فک و صورت آمده است که عفونت های پری آپیکال و یا پریودنتال دندانهای خلفی فک بالا ممکن است از طریق کف سینوس فک بالا منتقل شوند. حدود ۲۰٪ از موارد سینوزیت فک بالا در اثر دلایل ادنتوژنیک هستند. در واقع، به صورت فانتزی می توان گفت که عفونت دندان و آبسه لثه در دندان های فوقانی می توانند از طریق استخوان بالا بروند و به سینوس حمله کنند.

عفونت سینوسی در اثر عفونت ریشه:

بروز عفونت سینوس در اثر پوسیدگی دندان بیشتر در مواردی دیده می شود که دندان تحت درمان عصب کشی قرار گرفته است اما عفونت در ریشه به طور کامل درمان نشده است. در چنین مواردی عکس رادیولوژی می تواند نزدیکی زیاد عفونت و سینوس ماگزیلاری را نشان دهد. گاهی تنها غشای نازکی ریشه دندان های فک بالا را از سینوس های اطراف بینی جدا کرده است و این امر بروز عفونت سینوس در اثر پوسیدگی دندان را محتمل تر می سازد.

در صورتی که بروز عفونت سینوس در اثر پوسیدگی دندان ایجاد شده باشد، فرد مدت کوتاهی پس از درمان پوسیدگی، علائم سینوزیت را از خود بروز می دهد. به یاد داشته باشید که وجود دندان های ناسالم در دهان تنها یکی از علل عفونت های سینوسی هستند و این مشکل علت های زمینه ای زیادی دارد. در صورتی که به بروز عفونت سینوس در اثر پوسیدگی دندان مشکوک هستید، مراجعه به دندان پزشک برای رفع مشکل ضروری است. در صورتی که تخلیه عفونت و درمان مجدد دندان امکان پذیر نباشد، تنها راه رفع مشکل سینوزیت کشیدن دندان است.

منبع

oralanswers

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] آلرژی فصلی به طور معمول تولید مقدار زیادی از مخاط های سینوس را تجربه می کنند. واقعیت این است که بزرگترین سینوس ها […]

  2. […] سرطان لب ها، زبان، گونه ها، کف دهان، کام سخت و نرم، سینوس ها و حنجره (گلو) است، در صورت عدم تشخیص و درمان […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *