دندان اضافه: علت و راه های درمانی مزیودنس و سایر انواع دندان اضافی

آیا تا به حال شنیده اید که کسی در فک بالای خود، پشت دندان های دائمی دندان اضافه داشته باشد؟ شاید هم دندان پزشک به شما گفته باشد که فرزندتان دارای دندان اضافه است. اگر چنین است، شما تنها نیستید! برآورد شده است که رشد دندان های اضافی در ۲ درصد از کودکان سفیدپوست رخ می دهد. این رقم در آسیایی تبارها حتی مقداری بیشتر هم است.

مزیودنس نامی است که به رشد دندان اضافه در بین دو دندان جلو در فک بالا اطلاق می شود. تنها ۲۵ درصد از این دندانها وارد دهان می شوند. در اغلب موارد این دندان در استخوان فک باقی می ماند و هرگز وارد دهان نمی شود.

چه عواملی باعث بروز دندان اضافه می شود؟

در حال حاضر، اعتقاد بر این است که دندان اضافه به علت ادامه رشد بافتی که دندان را شکل می دهد، بروز می کند. رشد این دندان می تواند ارثی یا مرتبط با یکی از دو شرایط زیر باشد: سندرم گاردنر و کلئیدوکرانیال دیسپلازی. با این حال می تواند بدون وجود سابقه خانوادگی یا بیماری های دیگر نیز اتفاق بیوفتد.

بروز این مشکل چقدر رایج است؟

این مشکل در نژاد آسیایی رایج تر است و به طور معمول در پسران دو برابر دختران دیده می شود. اغلب دندان های اضافی قبل از ۲۰ سالگی در دهان رشد می کنند و در دندان های دائمی رایج تر از دندان های شیری هستند.

دندان اضافی به چه نام هایی خوانده می شود؟

دندان اضافی نام های زیادی دارد! این نام ها بر اساس محل قرارگیری آن به کار می روند. اگر دندان اضافی در وسط دو دندان جلو واقع شده باشد، مزیودنس خوانده می شود. اگر در اطراف ناحیه مولر واقع شده باشد، پارامولر نامیده می شود. اگر دندان اضافی در پشت دندان عقل قرار گرفته باشد، به آن دیستودنس گفته می شود.

اگر ظاهر دندان اضافه مانند سایر دندان ها طبیعی باشد، به آن دندان مکمل اطلاق می شود. اما اگر ظاهر دندان طبیعی را نداشته باشد، به عنوان دندان ابتدایی شناخته می شود. دندان ابتدایی نیز بر اساس ظاهر به دسته های زیر طبقه بندی می شود:

  • دندان مخروطی با ظاهر میخ مانند
  • دندان خمره ای شکل
  • دندان ابتدایی که شبیه به پره مولر و یا دندان مولر است؛ اما این شباهت به قدری نیست که به آن دندان مکمل گفته شود.

دندان اضافی در کجا رشد می کند؟

تقریبا تمام دندان های اضافی (حدود ۹۵٪) در فک فوقانی و به خصوص بین دو دندان جلویی رشد میکنند. رشد دندان اضافی پشت دندان عقل در رتبه بعدی قرار می گیرد.

جالب است که بدانید، دندان های اضافه همیشه در آرواره بیرون نمی آیند. در برخی موارد نادر دندان اضافه در لثه، توبروزیته ماگزیلاری، کام نرم، سینوس ماگزیلاری، حفره بینی، و بین حدقه چشم و مغز نیز دیده می شود. رشد دندان های اضافی به فضای موجود برای آن بستگی دارد.

درمان دندان اضافه:

دندان های اضافه فضای دهان را اشغال می کنند و ممکن است از رشد سایر دندان ها جلوگیری کنند. تاخیر در رشد دندان های دائمی، رشد در محل نادرست، و در هم ریختگی دندان ها از مشکلات دیگر در اثر وجود دندان اضافه است. به منظور جلوگیری از بروز مشکلات زیبایی و صرف هزینه های سنگین برای درمان عوارض و ناهنجاری های دندانی، بهترین و به صرفه ترین درمان کشیدن دندان اضافه است.

منبع

oralanswers

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *