کریز لاین: خطوط عمودی روی دندان ها

گاهی مشاهده می شود که بیمار در دندان های خود خطوطی عمومی دارد که شبیه ترک هستند. این خطوط عمودی در دندان های جلو در واقع به عنوان کریز لاین شناخته می شوند. در طول سال ها استفاده از دندان ها، ترک های کوچکی در لایه سخت بیرونی آن، تحت عنوان مینای دندان، ایجاد می شود. این ترک ها معمولا هیچ دردی ندارند، اما به راحتی لک می شوند و باعث مشکلات زیبایی در دهان فرد می گردند.

علت ایجاد کریز لاین:

کریز لاین به دلیل فشار وارد آمده بر دندان ایجاد می شود. این ترک ها می توانند در اثر سال ها جویدن یا هر فشار دیگر بر دندان به وجود بیاید. بعضی از علل شایع کریز لاین شامل جویدن ناخن ها، دندان قروچه (اغلب در خواب بدون حتی تشخیص بیمار) استفاده از دندان به عنوان ابزار، تروما به دندان، یا استفاده معمول از دندان می شوند. این خطوط صرفا ترک هایی در مینای دندان هستند که به عاج نمی رسند.

یکی از دیگر دلایل کریز لاین مراجعه به دندان پزشکی برای ترمیم پوسیدگی دندان است. روند دریل کردن دندان می تواند باعث بروز این مشکل شود. اما این مسئله نباید مانع از مراجعه شما به دندان پزشک شود. اهمیت ترمیم دندان های پوسیده بسیار بیشتر از چند خط نازک است.

آیا این مسئله به این معنی است که دندان های من ترک خورده اند؟

این خطوط ترک های بسیار کوچکی در بیرونی ترین لایه دندان هستند، بنابراین نگران نصف شدن دندانتان نباشید. اگر دچار این خطوط در دندان خود شده اید، احتمالا از اینکه بدانید مینای دندان به شدت نسبت به ترک خوردن مقاوم است خوشحال خواهید شد.

یک مطالعه اخیر مقاومت مینای دندان در برابر ترک را با مینای مصنوعی مقایسه کرده است. این مطالعه نشان داد در حالی که مینای دندان معدنی ترین بافت بدن انسان است، ترتیب ریزساختاری بلوری آن مقاومتی استثنایی در برابر پیشرفت ترک دارد. این مطالعه نشان داد که مینای دندان در حدود سه برابر سخت تر از بلورهای طبیعی هیدروکسی آپاتیت است (کریستال هایی که دندان های ما از آن ساخته شده است).

درمان کریز لاین:

اگر دچار این ترک ها هستید و از ظاهر آنها متنفر هستید چه باید کرد؟ چند گزینه درمانی برای شما وجود دارد.

گزینه کم تر تهاجمی سفید کردن دندان ها است. علت دیده شدن کریز لاین وجود مقادیر بسیار ناچیزی از بقایای پلاک و لکه بین ترک ها است. سفید کردن دندان هر گونه لکه و رنگ را از بین ترک ها بیرون می کشد و ترک ها را غیر قابل دیدن می کند.

راهکارهای دیگری نیز وجود دارند. اما پیش از انتخاب این روش ها به یاد داشته باشید که هیچ ماده ای در دندان پزشکی جای دندان طبیعی شما را نمی گیرد. این گزینه ها عبارتند از قرار دادن مواد همرنگ یا روکش روی دندان. برای این کار دندان پزشک مقداری از سطح دندان را می ساید و مواد هم رنگ یا روکش پرسلن را روی دندان قرار می دهد.

با وجود آگاهی از این گزینه ها، شایان ذکر است که اکثر دندان پزشکان موافق هستند که کریز لاین به درمان خاصی نیاز ندارد زیرا به ندرت به شکسته شدن و ترک خوردن دندان می انجامد. برخی از مطالعات به این نتیجه رسیده اند که ترک های ریز می تواند شانس ابتلا به پوسیدگی را در آن محل افزایش دهد. اما اگر شما به طور مرتب برای معاینات دندان پزشکی مراجعه کنید، دندان پزشک می تواند در موقع مناسب از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری کند.

منبع

oralanswers

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] این ترک های جزئی در دندان های بزرگسالان طبیعی است و کریز لاین خوانده می شود. دندانپزشک می تواند دندان شما را پولیش […]

  2. […] آن توسط بیمار تقریبا دشوار است. برخی از ترک ها مانند کریز لاین سطحی هستند و معمولا به هیچ گونه درمانی نیاز ندارند. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *