پالپیت برگشت پذیر و غیر قابل برگشت: علت و راه های درمان

دلایل بسیار زیادی برای بروز درد دندان وجود دارد. یکی از شایع ترین این دلایل پالپیت است. پالپیت در اصطلاح به التهاب پالپ دندان گفته می شود. پالپ دندان بخشی از دندان است که دارای عروق خونی و اعصاب است. پالپ هسته دندان است که تغذیه بخش های سخت دندان را برعهده دارد.

التهاب: پاسخ بدن به وجود مشکل

به طور کلی زمانی که بخشی از بدن ما آسیب می بیند، قرمز می شود که به آن التهاب گفته می شود. برای درمان آسیب، بدن گلبول های سفید و قرمز را به آن محل می فرستد. این روش در اکثر نقاط بدن موثر است. با این حال، زمانی که این اتفاق در داخل دندان رخ دهد حاصل خوبی نخواهد داشت.

هنگامی که پالپ دندان تحریک می شود، بدن با ارسال سلول های سفید و قرمز خون به پالپ پاسخ می دهد. هنگامی که التهاب در هر بخش دیگری از بدن ما رخ می دهد، فضایی برای تورم آن وجود دارد. برای مثال، اگر به انگشت آسیبی وارد آید، انگشت تا زمان درمان ورم کرده و قرمز باقی می ماند. هنگامی که پالپ تحریک شود، فضایی برای ورم کردن ندارد زیرا توسط پوسته ای سخت احاطه شده است.

بنابراین فشار روی اعصاب داخل پالپ دندان افزایش می یابد و در نتیجه ما احساس درد می کنیم. به علاوه این التهاب دندان های ما را حساس تر می کند. چیزهایی که به طور معمول موجب درد نمی شدند، اکنون باعث ایجاد درد ناگهانی در دندان می شوند. به عنوان مثال، تنفس در هوای سرد، نوشیدن نوشیدنی های گرم یا جویدن مواد غذایی دردآور می شوند.

به این بیماری پالپیت یا التهاب پالپ دندان گفته می شود. دو نوع پالپیت وجود دارد: پالپیت غیر قابل برگشت و برگشت پذیر.

پالپیت برگشت پذیر:

پالپ برگشت پذیر یک التهاب خفیف در پالپ دندان است و می تواند توسط هر چیزی که پالپ دندان را تحریک می کند ایجاد شود. بعضی از علل شایع پالپیت برگشت پذیر عبارتند از:

  • حفره ای که به عصب نرسیده است.
  • فرسایش دندانی که به عاج رسیده است.
  • حفاری توسط دندانپزشک هنگام انجام پر کردن یا گذاشتن تاج دندان
  • شکستگی لایه مینای و قرارگیری عاج در معرض محیط بیرون
  • تمیز کردن دندان به خصوص در هنگام نیاز به تمیز کردن ریشه و وجود بیماری پریودنتال.

علائم بیماری پالپیت برگشت پذیر می تواند از عدم وجود نشانه تا درد ناگهانی در هنگام بروز تحریک متغیر باشد. اگر در حال خوردن بستنی باشید و ناگهان دچار درد شوید، در عین حال درد با قورت دادن بستنی از بین برود، احتمال دارد که دچار پالپیت برگشت پذیر شده باشید.

خوشبختانه، درمان این بیماری مانند نامش قابل برگشت است. برای مثال، با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه می توانید دوباره مواد معدنی حفره تازه شکل گرفته را تامین کنید و درد را التیام بخشید. همه کاری که باید برای درمان پالپیت برگشت پذیر انجام دهید، یافتن علت التهاب و خلاصی از آن است.

پالپیت غیر قابل برگشت:

پالپیت غیر قابل برگشت به التهاب شدید پالپ دندان گفته می شود. پالپیت غیر قابل برگشت زمانی رخ می دهد که در نوع خفیف آن علت التهاب درمان نشده باشد. بنابراین، پالپیت غیر قابل برگشت به علت های ذکر شده در بالا به علاوه موارد زیر رخ می دهد:

  • هنگامی که به علت گستردگی پوسیدگی، دندانپزشک نیاز به حذف مقدار زیادی از عاج دارد و به پالپ نزدیک می شود.
  • هنگامی که جریان خون به پالپ کاهش می شود و یا از بین می رود. این امر در طول استفاده از درمان ارتودنسی و با حرکت سریع دندان ها رخ می دهد. در چنین حالتی رگ های خونی نمی توانند خود را با سرعت حرکت دندان وفق دهند و جریان خون به پالپ قطع می شود. وارد شدن تروما به دندان که موجب قطع عروق خونی شود نیز از دیگر علل این مشکل است.
  • حفره بسیار عمیق که از مینای دندان عبور کند و به پالپ برسد. در این حالت بدن به دلیل ورود باکتری به دندان شروع به مبارزه با آن می کند. این مبازره فشار روی عروق خونی را افزایش می دهد و به مرگ پالپ ختم می شود.

علائم پالپیت غیر قابل برگشت از فقدان علامت تا درد شدید متغیر است. دندان می تواند به کوچکترین تغییرات دمایی مثل تنفس در هوایی با دمای اتاق حساس شود. این درد معمولا پایدار است. برای مثال، شرایطی که در آن در حال خوردن بستنی باشید و بعد از بلعیدن بستنی درد بیش از پنج تا ده ثانیه باقی بماند، می تواند نشانه پالپیت غیر قابل برگشت باشد. درمان این بیماری چاره ای جز عصب کشی و در موارد شدید کشیدن دندان ندارد.

اگر دچار دردهای ناگهانی در دندان خود هستید، هرچه سریع تر با دندان پزشک تماس بگیرید. مقداری درد پس از پر کردن دندان و یا تمیز کردن آن طبیعی است. اما اگر درد پایدار است، برای یافتن علت و پیشگیری از پیشرفت بیماری باید به دندان پزشک مراجعه کنید.

منبع

oralanswers

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *