استانداردهای یک مطب دندانپزشکی: کنترل انتقال عفونت

مراجعه به دندانپزشکی همواره با ترس های متعددی همراه بوده است. یکی از این ترس ها انتقال بیماری و عفونت است. تمام کلینیک ها و مطب های خصوصی از اصول خاصی برای کنترل عفونت استفاده می کنند. استفاده از دستگاه های استریل ابزار و تجهیزات دندان پزشکی جز استانداردهای یک مطب دندانپزشکی است. برای اطمینان از رعایت اصول کنترل انتقال عفونت در مطب ها می توانید موارد زیر را بررسی کنید.

استانداردهای یک مطب دندانپزشکی:

دندان پزشک و دستیاران:

اطمینان حاصل کنید که دندانپزشک و دستیار وی از موانع انتقال عفونت زیر استفاده می کنند:

  • دستکش
  • عینک های محافظ
  • ماسک صورت
  • لباس یکبار مصرف و یا کت آزمایشگاهی

ممکن است فکر کنید که این موارد بسیار جزئی هستند. اما دندان پزشکی که از این اصول کوچک غفلت می ورزد حتما در سایر استانداردهای یک مطب دندانپزشکی مانند ضدعفونی صندلی دندان پزشکی و اطراف آن قبل از نشستن شما هم کوتاهی می کند.

وسایل دندانپزشکی:

ابزارهای دندان پزشکی باید بسته بندی شده باشند. اگر قبل از ورود شما آنها را بسته خود بیرون کشیده باشند، به دلیل قرارگیری در معرض محیط دیگر استریل نیستند. باکتریهای هوا و محیط اطراف آنها را آلوده می کنند.

استفاده از موانع پلاستیکی یک بار مصرف:

برای سطوحی که تمیز کردن آنها دشوار است باید از موانع پلاستیکی یکبار مصرف استفاده شود و برای هر بیمار تعویض گردند. این موارد شامل دستگیره لامپ دندانپزشکی، شلنگ ساکشن، هوا و آب، واحد رادیوگرافی و صفحه کلید کامپیوتر و موس می شود.

سوزن و سرنگ ها:

از استانداردهای یک مطب دندانپزشکی دور ریختن همه سوزن و سرنگ ها در یک ظرف مقاوم در برابر سوراخ شدن است. معمولا، رنگ ظرف قرمز یا سفید است و ممکن است به دیوار نصب شده باشد یا کنار میز قرار داشته باشد. اگر این ظرف را نمی بینید از دستیاران و دندان پزشک در مورد محل آن سوال کنید. در صورت فقدان چنین ظرفی احتمال استفاده از سرنگ آلوده زیاد است.

استفاده از اتوکلاو:

استفاده از اتوکلاو جز ضروری ترین استانداردهای یک مطب دندانپزشکی است. این دستگاه برای تمام ابزارهای قابل استفاده مجدد و متفرقه به کار گرفته می شود. می توانید از یکی از دستیاران در مورد وجود آن و آخرین مرتبه استفاده از آن سوال کنید. مطب های دندان پزشکی بر اساس یک روال روتین از آن بهره می گیرند.

تعویض دستکش:

دندان پزشک و دستیاران باید برای معاینه و کار با هر بیمار دستکش های خود را تعویض کنند. بعد از هر تعویض نیز باید دست های خود را بشویند، زیرا امکان انتقال عفونت از دستکش به دست یا در حین تعویض آن وجود دارد.

سیاست های کنترل عفونت:

استفاده از پوستر یا تصویرهایی بر روی دیوار برای نمایش روش های کنترل عفونت از دیگر استانداردهای یک مطب دندانپزشکی است. اگر چیزی برای شما مبهم است می توانید از کارکنان مطب سوال کنید. سلامت شما مهم است و هر کلینیک دندان پزشکی که به این اصول اهمیت بدهد از به اشتراک گذاری اطلاعات با شما خوشحال میشود.

منبع

oralanswers

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *