پانسمان موقت دندان: دلایل استفاده و مراقبت های ضروری

همانطور که از اسم آن می توان حدس زد، پانسمان های موقت دندان هیچگاه برای مدت طولانی مورد استفاده قرار نمی گیرند. به عبارت دقیق تر، در اکثر موارد از این پانسمان ها کم و بیش حدود یک ماه استفاده می شود. احتمال درآمدن، تحلیل رفتن و شکستگی این پانسمان ها وجود دارد. احتمالاً خیلی زود می خواهید جای پانسمان موقت خود را با پرکردگی دائمی عوض کنید. اگر نتوانید به موقع پانسمان موقت دندان را جایگزین کنید، امکان دارد دندان دچار عفونت دندان شده یا با مشکلات دیگری مواجه شوید.

پانسمان موقت دندان: دلایل استفاده از آن

معمولاً افراد به این دلیل پانسمان موقت دندان را انتخاب می کنند که نیاز به پرکردگی های دیگری با طول عمر بالا دارند. بعضی از پرکننده های فشرده و با طول عمر بالا را نمی توان در یک جلسه نصب کرد و بیمار باید چندین جلسه را تحمل کند. برای مثال، تصمیم گرفته اید برای شما از پرکردگی طلا که جذاب و گیرا است استفاده شود. بیایید فرض کنیم که کل فرآیند درمان نیاز به دو جلسه برای تکمیل دارد. بنابراین، دندانپزشک شما تا مراجعه بعدی به راحتی از یک پانسمان موقت برای دندان مورد نظر استفاده خواهد کرد.

علاوه بر این، دندان درد مثال دیگری برای استفاده از پانسمان موقت است. در واقع با استفاده از پانسمان موقت دندان می توان درد را تسکین داد. این اتفاق به این دلیل می افتد که پانسمان موقت کاملاً روی دندان را می پوشاند و در نتیجه پالپ دندان در برابر باکتری ها و عفونت ها محافظت می شود.

در کنار تسکین درد، حساسیت دندان نیز کاهش پیدا خواهد کرد. در مواقعی که دندانپزشک قبل از پرداختن به فرآیندهای درمانی دیگر مانند معالجه ریشه، نیاز می بیند که به دندان زمان لازم برای بهبودی را بدهد، از پانسمان موقت دندان استفاده خواهد کرد.

در حین عمل جراحی، برای پالپ دندانی که روی آن باز و در معرض هوا است از پانسمان موقت دندان استفاده می شود. قطعا نمی خواهید پالپ دندانتان تحریک شود. از سوی دیگر، بسیاری از درمان های اورژانسی دندانپزشکی بدون پانسمان موقت انجام شدنی نیستند. بنابراین همانطور که می بینید، دندانپزشکی نوین نمی تواند استفاده از آن ها را رد کند.

پانسمان موقت دندان: نگهداری و مراقبت

برای اطمینان از عدم افتادن پانسمان موقت دندان تا جلسه بعدی، رعایت چند نکته ضروری است. همچنان به دو بار مسواک زدن در روز ادامه دهید. به علاوه، باید یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. به جای اینکه در هنگام بیرون آوردن نخ دندان، آن را به بالا بکشید، از کنار بیرون آورید. در غیر اینصورت، پانسمان موقت در جای خود شل خواهد شد. در هنگام غذا خوردن سعی کنید با سمت دیگر دهانتان که پانسمان ندارد غذا را بجوید. علاوه بر این، از جویدن آدامس و مصرف غذاهای سخت و چسبنده خودداری کنید.

پانسمان موقت دندان: مزایا

چنین پانسمان هایی در مواقع دندان درد و برای تسکین درد بسیار مناسب هستند. پانسمان های موقت دندان معمولاً حاوی اوژنول هستند. این ماده مسکّن و ضدعفونی کننده بوده و در داروهای رایج و در دسترسی مانند روغن میخک وجود دارد.

پانسمان موقت دندان: معایب

متأسفانه، همانطور که از اسم آن ها برمی آید، این پانسمان ها موقت بوده و طول عمر زیادی ندارند. بسیار محتمل است که در یک ماه این پانسمان ها از جای خود درآمده یا دچار شکستگی و فرسودگی شوند. اگر برای شما از پانسمان موقت استفاده شده، سریعاً برای جایگزینی آن با ترمیم دائم اقدام کنید.

منبع

villagedentalmedicine

1 پاسخ
  1. سم سم
    سم سم گفته:

    سلام چندروزه دندونموپانسمان کردم امابشدت میخاره دلیلش چیه؟ضمنامترونیدازول وسیپروفلوکساسین هم میخورم اماخارش مداوم دارم لطفاراهنمایی کنید

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *