تغییر رنگ دندان بعد از عصب کشی: علت و راه درمان

عصب کشی دندان، همچنین با نام درمان ریشه، برای درمان عصب دندان استفاده می شود. عصب آلوده و یا آسیب دیده می میرد، که این امر منجر به آبسه دندان، دندان درد شدید و حساسیت می شود. معمولا تغییر رنگ دندان بعد از عصب کشی تجربه ای است که اغلب افراد شاهد آن هستند. علت و راه های درمان این مشکل موضوع بحث این مطلب است.

تغییر رنگ دندان بعد از عصب کشی: چرا این اتفاق می افتد؟

همه روش های درمان ریشه باعث تغییر رنگ یا لکه دار شدن دندان نمی شوند، اما زمانی که این اتفاق رخ می دهد، چند عامل در آن دخیل است. شایع ترین علت تغییر رنگ دندان بعد از عصب کشی باقی ماندن بافت پالپ در داخل دندان است. تغییر رنگ دندان با تجزیه پالپ باقی مانده شروع می شود. گاهی پالپ دندان در تونل های ریزی دور از مرکز منشعب می شود و خارج کردن آنها دشوار است. با فساد پالپ به تدریج رنگ دندان نیز تغییر می کند.

از دیگر دلایل تغییر رنگ دندان بعد از عصب کشی باقی ماندن مواد پرکننده عصب کشی یا داروهای آن در تاج دندان است. چنانچه مواد مورد استفاده در عصب کشی دارای محتوای فلز بالا باشند و به تاج دندان بیش از حد نزدیک شوند، ممکن است باعث سیاه شدن دندان شوند.

آیا عصب کشی ضروری است؟

برای رفع مشکل دندان پوسیده، بهتر است به جای کشیدن آن به حذف بافت آسیب دیده و عفونی در درمان ریشه فکر کرد. پس از ضد عفونی کانال ها، پر کردن ریشه می تواند به بازگرداندن دندان به حالت قبل آن کمک ویژه ای کند. بدین ترتیب همان دندان می تواند سال های زیادی در دهان مورد استفاده قرار گیرد. البته این امر به توانایی دندان در حفظ تاج یا پرکننده بستگی دارد. برخی دندان ها بیش از یک ریشه دارند. در این مورد دندانپزشک سعی می کند تا جایی که ممکن است عصب ها را حفظ کند. با این حال، ممکن است به درمان های ثانویه نیاز شود.

درمان تغییر رنگ دندان بعد از عصب کشی:

از آنجا که در درمان ریشه، بافت پالپ حذف شده است، عاج مرده ممکن است در طول زمان تیره شود. برای حل این مشکل چندین راه حل وجود دارد:

سفید کردن داخلی:

سفید کردن داخلی دندان شامل قرار دادن یک عامل بلیچ در حفره پالپ دندان است. از آنجا که در حال حاضر حفره خالی است، عامل بلیچ شکاف ها را پر کرده و به جلوگیری از تغییر رنگ دندان بعد از عصب کشی کمک می کند. این روش کاملا بی خطر و موثر است.

تاج یا روکش:

یکی دیگر از گزینه های موثر در درمان تغییر رنگ دندان بعد از عصب کشی استفاده از تاج و یا روکش است. علاوه بر مزیت زیبایی، استفاده از این روش دیواره تضعیف شده دندان عصب کشی شده را نیز تقویت می کند.

منبع

docklandsdental

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *