جرم گیری با ابزار دستی یا اولتراسونیک: مزایا و معایب

تبلیغات زیادی برای جرم گیری دندان می شود. برخی از روش های سنتی رفع پلاک با ابزارهای دستی استفاده میکنند و دربرخی دیگر استفاده از دستگاه های اولتراسونیک تبلیغ می شود. اما تفاوت جرم گیری با ابزار دستی یا اولتراسونیک چیست؟ مزایا و معایب آن چیست؟

روش های جرم گیری دندان: توصیف

به طور کلی از دو روش برای از بین بردن پلاک و تارتار از روی دندان ها استفاده می شود: دستی و اولتراسونیک. در روش دستی از ابزاری نوک تیز استفاده می شود. جرم گیری با روش اولتراسونیک بدان معنی است که دندانپزشک با استفاده از یک ابزار خاص با ارتعاش در فرکانس بسیار بالا اقدام به حذف پلاک و تارتار می کند. این ابزار در عین حال جریان آب را نیز به دندان اسپری می کند.

جرم گیری با ابزار دستی یا اولتراسونیک: کدام یک بهتر است؟

زمانی که دندان پزشک آماده تمیز کردن دندان می شود، ابتدا به مقدار پلاک و تارتار تجمع یافته روی دندان بیمار توجه می کند. معمولا اگر آنها مقدار زیادی از پلاک و تارتار روی دندان شکل گرفته باشد، دندان پزشک از ابزار اولتراسونیک استفاده میکند. دلیل این امر عمدتا این است که قدرت این دستگاه در حذف تارتار بسیار سریع تر و بیشتر از ابزار دستی است.  با این حال، همیشه بعد از استفاده از دستگاه اولتراسونیک دندان ها از نظر وجود بقایای پلاک بررسی می شوند.

در صورتی که تکه ای باقی مانده باشد، دندان پزشک نقطه را با استفاده از ابزار دستی تمیز می کند. بنابراین ابزار دستی در حذف مقادیر بسیار کمی از تارتار موثرتر است. مطالعات نشان می دهند که استفاده از ابزار اولتراسونیک در جرم گیری، به جهت استفاده از جریان آب، برای حذف تارتار از زیر خط لثه بسیار موثرتر است.

چرا گاهی دندان پزشکان استفاده از اولتراسونیک را توصیه نمی کنند؟

برخی افراد معاینات روتین شش ماه یک بار خود را به خوبی پیگیری می کنند. از سوی دیگر رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو بار در روز برای آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. در نتیجه مقدار پلاک و تارتار روی دندان آنها بسیار ناچیز است. در این موارد انتخاب بین جرم گیری با ابزار دستی یا اولتراسونیک بسیار آسان است. استفاده از ابزار دستی و پولیش دندان پس از آن در این گونه موارد بسیار ساده تر و دقیق تر است. در چنین شرایطی روش مبتنی بر ابزار اولتراسونیک مستلزم راه اندازی دستگاه و استریل کردن آن بعد از استفاده است.

به این مثال دقت کنید: اگر تنها یک لیوان کثیف در ظرفشویی داشته باشید، آیا ترجیح می دهید آن را با دست بشویید یا ماشین ظرفشویی را روشن کنید؟ مطمئنا هیچ کس به خاطر تنها یک لیوان یک دور کامل ماشین ظرفشویی را راه اندازی نمی کند. به دلیل مشابه نیز دندان پزشکان به خاطر مقدار ناچیزی پلاک از دستگاه اولتراسونیک استفاده نمی کنند.

نتیجه گیری:

در مطالعات ثابت شده است که جرم گیری با ابزار دستی یا اولتراسونیک هر دو به نتایج مشابهی ختم می شود. مزیت هر یک بر دیگری تنها به شرایط دهان و دندان بیمار بستگی دارد. برای انتخاب بین این دو روش دندانپزشک مشاوره های لازم را در اختیار شما قرار می دهد. شما هم تجربه خود را در رابطه با استفاده از هر یک با ما در میان بگذارید. آیا تا به حال از روش جرم گیری اولتراسونیک استفاده کرده اید؟ احساس تان بعد از استفاده از این روش چه بود؟

منبع

oralanswers

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] که بین دندان و لثه شکل می گیرد، تنها به دست دندانپزشک و جرم گیری رفع می شود و از علل تحلیل لثه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *